Основни видове доши според Аюрведа
Основни принципи в Аюрведа
Древната древна философия за света Аюрведа съхранява хилядолетно познание. Индийското учение изучава същността на човека и неговото място в заобикалящото го пространство, за да се постигне хармония. Пет хиляди години след възникването на Аюрведа, тя има последователи по целия свят, които черпят ценни знания, за да живеят в мир със себе си и околните.
В забързания и динамичен свят на съвременния човек, той се нуждае от връщане към корените и от себепознание. Аюрведа проповядва основни принципи за природосъобразно битие, добро здраве и дава отговори на изконните истини за хората и Космоса.
Ключът към хармонията - Дошите
Пет са основните елементи, които изграждат всичко, което ни заобикаля. Според Аюрведа това са въздъхът, водата, земята, огънят и пространството. За човек от най-голямо значение обаче са енергиите, които са в него. Според индийската философия за живота те са свързани с три Доши, от които зависят характеристиките и особеностите на всеки индивид.
Основните Доши са Вата, Питта и Кафа. Всяка от тях има своите отличителни белези и взаимовръзка с петте елемента. Питта се свързва с огъня и водата. Към Вата се отнасят пространството и въздуха. А Кафа е пряко свързана със земята и с водата. Древните индийски мислители завещали познанието, че още от самото си раждане всеки придобива своите индивидуални особености, според превеса на една или друга от Дошите.
С годините те определят хармонията вътре в нас. Ако балансът се наруши, то човек е податлив на болести и страдания. Затова в Аюрведа придържането към себе си е в основата на физическото, психическото и емоционално здраве на индивида.
Съотношението на Дошите е закодирано за целия ни живот. И за разлика от класическата медицина индийските лечители търсят първопричината за възникналия здравословен проблем в нарушаване на енергийните баланси у човека.
Аюрведа за заобикалящия ни свят
Индийската философия за живота определя наличието на четири основни цели на човешкото съществуване. С отговорността и чувството за справедливосте свързана Дарма. Просперитетът се определя от наличието на Арта. Докато проучването на истината, просветлението и науката са подвластни на Мокша. Емоциите пък се съотнасят към четвъртата цел, която се нарича Кама.
Според Аюрведа човек може да получи благополучие, ако следва своя предначертан път и индивидуални характеристики.
Лечение - терапии и практики в Аюрведа
През хилядолетията на своята история уменията на индийските лечители са се съхранили и днес те са приложими на всички континенти, където Аюрведа има своите последователи. Лечебните практики имат за цел да върнем хармонията в човешкото тяло и така да съхранят физиката и психиката на индивида.
Храната също е част от лечебния процес в индийската медицина. Една от най-богатите на вкусове и аромати кухня е пътят към здравото тяло. Важно е продуктите да са чисти и да не крият риск от натрупване на токсини в организма. Затова от огромно значение е състоянието на черния дроб, стомаха, червата, които се изисква да се пречистват редовно от натрупаните вредни вещества.
Билките са задължителен елемент в лечебните терапии и практики. Лечебни растения, олиа и масла участват в детоксикацията, масажите и останалите процедури в процеса на възстановяване на вътрешната хармония на човек.
Как да практикуваме уроците на Аюрведа
Възможностите на съвременния свят позволяват опитът на древните мислители да е достъпен до всеки, който има желание да се запознае с него. Даже не е нужно да се стигне до Индия, защото аюрведа центрове има по всички точки на света. Там се прилагат практики за лечение и възстановяване, лечебни процедури, йога. В България най-популярните аюрведа клиники в нас функционират в София и Банско. Там на разположение са квалифицирани индийски терапевти, които имат дългогодишна практика. Те могат да консултират, диагностицират и да осъществяват лечение. Оттук могат да се закупят аюрведа билки, натурални продукти, храни и да се усвояват практики за природосъобразен начин на живот.
Снимки: Аюрведа/Pixabay