Поне 44 са загинали в самолетната катастрофа в Непал
Авиопроизшествията не са нещо необичайно за страната
Най-малко 44 души са загинали в самолетната катастрофа в Непал, предаде Ройтерс. Стотици спасители претърсват склона на хълма, където се е разбил двумоторният самолет ATR 72 на непалската авиокомпания "Йети Ерлайнс" със 72-ма души на борда. Самолетът е извършвал вътрешен полет от непалската столица Катманду до туристическият град Покхара.
Говорител на непалската служба за гражданска авиация каза, че по време на катастрофата метеорологичните условия са били добри.
По телевизията бяха излъчи кадри с отломки от самолета, като част от терена в близост до катастрофата е обхванат от пламъци.
"Самолетът гори", заяви представител на полицията, като допълни, че спасителните екипи изпитват затруднения да достигнат до мястото, на което самолетът се е разбил. Става въпрос за труднодостъпен терен между два хълма в близост до летището на град Покхара.
Самолетът е осъществил контакт с летището в Покхара, докато е прелитал над дефилето на река Сети в 10:50 ч. местно време (5:50 ч. по Гринуич), след което се е разбил.
"Половината от самолета е на склона на хълма. Другата половина падна в дефилето на река Сети", разказа местен жител пред Ройтерс.
Днешната катастрофа е най-тежката в Непал от 2018 г. насам, когато самолет на бангладешката авиокомпания "Ю Ес Бангла еърлайнс" се разби при кацане на международното летище в Катманду. Тогава загинаха 51 от общо 71 пътници на борда, предава dnes.bg.
Авиопроизшествията не са нещо необичайно за Непал, на чиято територия се намират осем от 14-те най-високи планински върха в света, включително Еверест. Времето в страната може да се променя рязко и да създава опасна обстановка. От 2000 г. при катастрофи със самолети и хеликоптери в Непал са загинали най-малко 309 души.
От съображения за сигурност от 2013 г. има наложена забрана на непалските авиокомпании да летят във въздушното пространство на Европейския съюз. /Николай Велев/Владимир Сахатчиев, БТА/