×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Войната, която уби лъжите на Путин


03 Януари 2023, Вторник, 16:31 ч.
Автор: Флагман

Войната разрушава илюзиите, върху които е изградена диктатурата на Путин

Докато 2022 г., без съмнение най-лошата година за Русия през този век и вероятно най-лошата от управлението на Йосиф Сталин, наближаваше своя кървав край, мнозина твърдяха, че Владимир Путин не е постигнал нищо с най-важното решение в живота си – да започне пълномащабна инвазия на Украйна. И все пак, десет месеца след началото на това катастрофално приключение, то започва да бъде полезно за страната Русия, ако не и за режима: бавно, но сигурно, то разрушава илюзиите, върху които е изградена диктатурата на Путин, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Конвенционалният баланс на печалбите и загубите едва ли е в полза на Русия – независимо от многократните твърдения за обратното от Путин и неговата клика. В началото на септември — точно след като Русия претърпя най-голямото поражение в кампанията, като беше принудена да се оттегли от региона на Харков — Путин настоя: „Не сме загубили нищо и няма да загубим нищо. От гледна точка на печалбите мога да кажа, че най-голямата печалба е укрепването на суверенитета на нашата нация."

Това е прекалено щедра оценка по всякакъв начин, дори и такава, която цинично пренебрегва десетките хиляди смъртни случаи и вида опустошение и човешко страдание, на които Европа рядко е ставала свидетел след Втората световна война.

От моя страна, след почти година, в която преживях тази война и я усещах в костите си всеки ден, дори и отдалеч, аз все още не мога да се примиря със смъртта на хора, които познавах, разкъсващата болка от преселването, ужаса, който моята страна нанесе на нация, по-тясно свързана с Русия от почти всяка друга. И все пак научих чрез тежък опит, че видът хладнокръвна оценка, необходима за начертаване на курса на войната, още по-малко за оценка на нейния краен изход, оставя малко място за емоции и опитът да ги прогоня има допълнителната полза да ми позволи да продължавам да дишам въпреки постоянно присъстващата буца в гърдите ми.

Така че нека продължим на тази основа.

От страна на печалбата, Путин успя да разшири украинската територия, окупирана от Русия, от около 42 000 квадратни километра през 2014 г. до около 87 000 квадратни километра, или 14% от общата площ на страната. Опустошената ивица земя, която Русия спечели, представлява „сухопътен мост“ към по-рано окупирания Кримски полуостров; окупацията възстанови водоснабдяването на Крим, прекъснато преди това от Украйна, и създаде алтернативен маршрут за доставка до моста на Керченския пролив.

Геополитически, приключението позволи на управляващия елит на Русия да се отърси от мързела си и да се насочи решително към глобалния изток и юг: намирането на търговски и политически партньори вече не е опция — това е необходимост. Процъфтяващите отношения с Иран са съмнителна печалба, но дори военните поражения на Путин не са настроили Китай, Индия и Бразилия решително срещу Русия. Раздразнението на техните лидери към Путин е очевидно на моменти — все пак те все още са готови да не го нападат публично заради опита му да разруши хегемонията на САЩ. Просто чуйте как Луиз Инасио Лула да Силва, новоизбраният президент на Бразилия, хвърли еднаква вина за войната в Украйна върху САЩ и техните съюзници в НАТО.

Тази търпимост помогна на руската икономика да оцелее след най-тежките западни санкции в историята. През първата половина на годината излишъкът по текущата сметка на Русия достигна рекордно високо ниво от 146 милиарда долара, тъй като износът на енергия продължи на високи цени, а вносът спадна само с 6,7%; руският бюджет, приет наскоро за следващите три години, прогнозира приходи от петрол и газ на предвоенните нива въпреки почти спирането на износа на газ за Европа и тавана на цените, наложен от Европейския съюз за руския петрол. Страната все още може да продава в Азия и въпреки че преориентирането е болезнено, в крайна сметка е осъществимо – както и преминаването на Европа към различни доставчици.

Може също да се твърди, че голяма нация като Русия не трябва да бъде толкова зависима от вноса на високотехнологични компоненти и промишлени стоки като цяло, както беше през последните 30 години. Както често преди, производителите в областта на отбраната ще поведат възстановяването на част от промишления капацитет на страната: в наши дни Украйна все повече се удря с новоизработени крилати ракети, които все още се произвеждат въпреки санкциите. Добре известната издръжливост на руската икономика е отново подложена на изпитание – и въпреки високите нива на напрежение, нито един сериозен икономист не прогнозира неизбежен колапс. Това не е загуба и следователно печалба.

От страна на загубите, списъкът е по-дълъг и по-страшен – отново, дори без да се замисляте за човешките трагедии, смъртните случаи, опустошението.

В момента окупираната площ е само малко повече от половината от това, което Русия държеше до средата на лятото - 161 000 квадратни километра на върха. Докато Русия се оттегляше от Северна Украйна, от предградията на Киев, от стратегически важни градове близо до Харков и накрая от южния град Херсон, тя пропиля каквото и да е доверие, на което Русия се радваше сред рускоезичните хора от Източна и Южна Украйна като се отдръпна без никакво внимание за бъдещето на сътрудниците си. В резултат на това задържането на повече територия ще бъде лесно само ако е обезлюдена. Източна и Южна Украйна са изгубени за руското влияние за десетилетия напред, тъй като рускоговорящите съзнателно преминават на украински: Русия не може да им даде нищо и все още може да вземе много.

Също толкова загубена е Европа като политически и икономически партньор. Нейните енергийни пазари, спечелени с големи усилия и разходи от Съветския съюз и използвани от 1970 г. като най-надеждният източник на чуждестранна валута за Русия, са загубени в обозримо бъдеще, може би завинаги, и Русия сега е на милостта на азиатските пазари. Същото може да се каже за достъпа до технологии, възможностите за образование, културния обмен — двуглавият руски орел изгуби европейската си глава.

Кремъл заложи на енергийната зависимост на Европа и възможното социално недоволство и се провали. Проруските протести, дори в страни с относително приятелско настроено към Русия население, като Германия и Италия, са незначителни въпреки нарастващите разходи за енергия и никоя западна страна не е избрала дори относително проруско правителство; дори новият министър-председател на Италия, Джорджия Мелони, представител на някога надеждно пропутинската десница, не се отказа от твърдата си подкрепа за Украйна. Що се отнася до непосредствените съседи на Русия в Балтика и Източна Европа, сега те са по-антируски настроени от всякога, като дори на анти-Путин руснаци им се отказват транзитни и краткосрочни визи и са подложени на много бюрократични унижения и подозрения.

Дори ако се приеме пренебрежителното отношение на Путин към икономическата страна на нещата, загубата на Европа - с единственото изключение на Унгария - е основен проблем за сигурността на Русия. Скандинавските съседи Швеция и Финландия изоставиха опасенията си за присъединяване към НАТО, а бивши пацифистки партньори, като Германия и Франция, се обърнаха и започнаха да влагат десетки милиарди евро в защита срещу потенциална руска агресия.

Военната помощ за Украйна накара бившите сателитни страни на Москва да се откажат от съветските си арсенали, а западноевропейските отбранителни индустрии набъбват от поръчки да ги превъоръжат с по-модерни оръжия. В резултат на това военният потенциал на НАТО нараства, тъй като членовете на алианса тестват най-съвременните оръжия в Украйна, преди техните собствени въоръжени сили да го приемат (германските системи за противовъздушна отбрана IRIS-T са важен пример).

Скъпо е да имаш ангажирана Европа като враг — и като цяло скъпо е да превключиш икономиката в режим на война. Военните разходи на Русия за 2022 г., от 4,7 трилиона рубли (75 милиарда долара), са с над 50% по-големи, отколкото през 2020 г., и също са с 1,2 трилиона рубли над бюджета. През 2023 г. както военните разходи, така и разходите за сигурност — което включва охрана на завладените територии — се предвижда да нараснат още повече, като последните се увеличат с 50% в бюджета за следващата година. Общо Русия ще харчи почти 160 милиарда долара годишно за отбрана и сигурност – нарастващо бреме за икономика, която ще се свие с 3,6% тази година и с 3% през следващата година, според консенсусната прогноза на Bloomberg. Обикновените руснаци получават доста безнадеждна визия: стандартът им на живот може само да се влоши, докато страната им продължава да се милитаризира за сметка на така необходимото развитие.

На този етап е трудно да си представим счетоводно упражнение, дори фантастично, идеологически оцветено, което би накарало приключението в Украйна да изглежда полезно – и това е само предвид статуквото, а не много реалната перспектива за военно поражение, което би минимизирало или анулирало малкото съществуващи придобивки, както и да унищожат оставащия престиж на Русия в незападния свят.

Има обаче едно развитие, което не се вписва нито в едната страна на конвенционалната книга на печалбите и загубите, защото е бомба със закъснител при режима на Путин, но потенциална полза за Русия, особено ако загуби войната: краят на основните лъжи на режима.

Въпреки че Путин предприе стъпки за смазване на независимите медии, истината все повече намира своя път дори до тези, които никога не са я търсили. Читателската аудитория на провоенните канали в Telegram, много от които не спестяват суровите реалности на войната, докато изграждат руска версия на теория за "удар в гърба", нарасна до милиони от началото на инвазията и особено след мобилизацията миналата есен. Мрачните репортажи на каналите допълват това, което все повече и повече руснаци чуват за реалната ситуация на място от своите мобилизирани приятели и роднини.

От първите си дни режимът на Путин обеща просперитет, а не идеологически мотивирано затягане на коланите - каквото и да беше останало от тази лъжа, се изпари с обявяването на мобилизацията. Години наред режимът се хвалеше със своята ултрамодерна армия, но това, което хората всъщност виждат, е армия, неспособна на най-елементарна организация и логистика. Те са чували за хиперзвукови ракети, но знаят, че техните приятели влизат в битка с евтини, произведени в Китай търговски радиостанции. Те са били хранени с приказки за вдъхващата страхопочитание, оборудвана с ядрено оръжие стратегическа авиация на Русия, но те виждат успешни атаки с дронове и саботаж на летища на тези страховити военновъздушни сили, често на стотици мили от украинската граница. Обещан им е светът, но единствените чуждестранни дестинации, които все повече се отварят за тях, са подгизналите окопи близо до някое опожарено украинско село. Подхранват ги с история, че Русия се противопоставя на САЩ и НАТО като равни, но те виждат как украинците бият руските сили сами, с оръжия на НАТО, но без чужди армии, които да им помагат на място.

Най-лошото във всички проверки на реалността е шокиращото осъзнаване, че Путин и хората около него всъщност може да са повярвали на техните хвалби и приказки – и така вкараха себе си и цялата страна в тази бъркотия.

Руснаците винаги бавно са приемали истината за своите лидери и още по-бавно са действали според нея. Но колкото по-дълго се проточи войната по своя мъчителен, безнадежден начин без очевидна полза, толкова по-вероятно е руснаците в крайна сметка да изберат истината пред развенчаните лъжи. Те все още могат да направят грешно заключение от тази неудобна истина и да решат, в краткосрочен план, че националистическите идеолози на върха са за предпочитане пред лъжците и крадците. Но след като хората се откажат от навика да лъжат себе си, убийството трябва в крайна сметка да престане да има смисъл – в крайна сметка лъжите са тези, които убиват.

Това е надеждата, към която се придържам, докато Русия завършва тази кошмарна година далеч по-дълбоко в грешното, отколкото я започна, и до колене в кръв.

Леонид Бершидски е базиран в Берлин руски журналист, издател и колумнист за Bloomberg. Tой е първият главен редактор на руския вестник "Ведомости".

 


В категории: Политика


Флагман.БГ Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ 26/01/2025, Неделя 16:33 0
Флагман.БГ Кара кола за 700 бона Кара кола за 700 бона 26/01/2025, Неделя 16:31 3
Флагман.БГ Сигурно е бесен Сигурно е бесен 26/01/2025, Неделя 16:00 0
Масови арести в Турция
Масови арести в Турция 26/01/2025, Неделя 15:24 1
Флагман.БГ Излиза с какичка Излиза с какичка 26/01/2025, Неделя 15:21 0
Флагман.БГ Защо се скара със сватята Защо се скара със сватята 26/01/2025, Неделя 14:40 4
4
Коментара по темата
4.
До 3
04.01.2023 05:30:52
4
14
Кви грантчета бе? На кого бе? Флагман е подържан от руски сървъри бе скункс такъв! Виж какво пише долу в ляво като ти зарежда страницата, ако си на комп или лаптоп - ''Waiting for yandex.ru'' - .RU!!! Ако някой ще плаща да му разпространяват пропагандата тук това ще е само Русия, ама даже и флегмите знаят че вече на почти никой не минават тия лайна! Само вие останахте такива ба̀лами!!!!
3.
Големи глупости
04.01.2023 03:21:23
17
3
Но и вие трябва да ядете . Малко грантчета - гушка, гушка, гушка
2.
Опорки
03.01.2023 19:56:21
22
8
Оставям всичко друго настрани. Едно е сигурно- 4 пъти по-скъп газ в Европа от САЩ, да не говорим за Китай. Следва деиндустриализация. С това започва и изтичането на мозъци от Европа(истински мозъци, не като нашите Харвардци). Както Бг е периферията на Европа, така самата Европа ще стане периферия на света. Ще се превърне в една туристическа дестинация, oбслужващ персонал - за американци , китайци, индийци, араби, австралийци. Процесът е започнал. Не мисля че на нашите деца, които ще живеят в тази задаваща се действителност ще им дреме за режима на Путин, за героичните украинци или евроатлантически ценности.
1.
12
03.01.2023 16:49:43
33
23
Базиран в Берлин журналист,ясно подлога на Сорос и дядото с деменция Байгън .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Министърът на туризма връчи специални грамоти Министърът на туризма връчи специални грамоти "За мен е чест", каза Мирослав Боршош Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ „Това предаване не е просто шоу – то е мисия,“ казва Нанси Кара кола за 700 бона Кара кола за 700 бона Азис е много заможен и има слабост към лъскавите автомобили Как партньорът на Levis в България прецака 500 служители от цеха си в Бургаско Как партньорът на Levis в България прецака 500 служители от цеха си в Бургаско Стотици очакват между 3 и 6 заплати  Излиза с какичка Излиза с какичка Белингам май е много влюбен Само във Флагман.бг! Боксове и ножове са изпаднали от тийнейджърския екшън в мола Само във Флагман.бг! Боксове и ножове са изпаднали от тийнейджърския екшън в мола 4-ма от участниците са установени и предадени на МВР Пламна пожар в жилищен блок в България Пламна пожар в жилищен блок в България Екшънът стана в Кюстендил, за щастие няма жертви Още три области обявиха грипна ваканция, а в Бургас - кога Още три области обявиха грипна ваканция, а в Бургас - кога Броят на болните расте, макар и не с толкова големи темпове, но има един сериозен проблем - има много отсъстващи учители, което изправя пред изпитание образователната система Ужас! Мъж загина при адски пожар Ужас! Мъж загина при адски пожар Причината е незагасена цигара  Вече спи спокойно, след като остави ЦСКА Вече спи спокойно, след като остави ЦСКА Не ми липсва футболът, призна Гриша Ганчев
Държавна телевизия в Германия пусна наръчник при нападение с нож Държавна телевизия в Германия пусна наръчник при нападение с нож Тези атаки станаха всекидневие в страната, извършителите са все мигранти Бижуто й струва 1,1 млн. долара Бижуто й струва 1,1 млн. долара Светът определено бе прикован от визита на съпругата му Иванка Тръмп Сигурно е бесен Сигурно е бесен Синер е на седмото небе, но Зверев не Неприятна информация за Макрон Неприятна информация за Макрон Популярността му пада във Франция Масови арести в Турция Масови арести в Турция Заради ужасната трагедия в Карталкая във вторник Изненадва всички с впечатляваща трансформация – как го постига Изненадва всички с впечатляваща трансформация – как го постига Лицето на тв водещата блести след скъпи козметични процедури Защо се скара със сватята Защо се скара със сватята Малката Лора стана ябълката на раздора между двете най-добри приятелки Почина известен преподавател Почина известен преподавател Вестта за смъртта на Прибойски потопи в скръб всичките му колеги и поколения ученици Преди 8 месеца играха финал на Шампионска лига, днес се разпадат на парчета Преди 8 месеца играха финал на Шампионска лига, днес се разпадат на парчета На 1 юни миналата година „жълто-черните“ не бяха далеч от това да изненадат фаворита Реал Мадрид и да поведат през първото полувреме на „Уембли“ Десетки убити при нападение срещу болница в чужбина Десетки убити при нападение срещу болница в чужбина Трагедия в Судан
Явор БОЖАНКОВ, депутат от ПП-ДБ Явор БОЖАНКОВ, депутат от ПП-ДБ Бойко Борисов е изключително добър в едно нещо - да си намери повод да се разсърди. Виц на деня Виц на деня Всички пътища водят към Рим, само в България към автосервиза
Виц на деня Виц на деня В съда.
-Твърдите, че сте хвърляли домати по съседа си, но главата му е в рани.
-Ами те бяха в буркани.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Злобата си личи от километри.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори