Пет трика, които гонят махмурлука
Д-р Роси препоръчва към всяко празнично ядене да се насладите на растителни ястия като любимия на червата печен боб
Известна лекарка от Лондон разкри пет начина да намалим риска от махмурлук по празниците и да се събудим свежи и без главоболие след новогодишната нощ. Водещият диетолог от британския университет Кингс колидж д-р Меган Роси съветва да се избягва шампанското и всеки алкохол с мехурчета. Такъв вид питиета са кошмар за черния ви дроб и кръвта, казва пред “Дейли мейл” докторката, която е родом от Куинсланд, Австралия.
Според нея първото нещо, което ще помогне на 1 януари да сте във форма, е да подготвите чревната си микрофлора да ви защити. “Ако микробиомът в дебелото черво е в добра форма, той произвежда повече бутират. Това е късоверижна мастна киселина, която облекчава чернодробната стеатоза и възпаленията, предизвикани от алкохола.
Д-р Роси препоръчва към всяко празнично ядене да се насладите на растителни ястия като любимия на червата печен боб. Такива храни са подходящи и при махмурлук, защото задоволяват желанието за солено и въглехидрати.
Съветът на диетоложката е:
не докосвайте
шампанизирани напитки
или ограничете до символично количество пенливите вина, просекото, газираните напитки. От питиетата с мехурчета вероятно ще се почувствате зле, казва тя и обяснява защо от газираното се напиваме по-бързо.
“Това е така, защото мехурчетата карат алкохола да се абсорбира по-бързо в кръвта, изпреварвайки способността на черния дроб да го преработва с такава скорост”. Лекарката препоръчва в празничната нощ да се наблегне на традиционни вина.
Не смесвайте концентрата
с диетична сода
или други безалкохолни с изкуствени подсладители.
Проучване на университета в Северен Кентъки е установило, че ако пиете водка с газирана вода или водка и обикновена вода, содата води до 25 процента по-висока концентрация на алкохол в кръвта.
По-добре е изцяло да замените сладките газирани напитки с естествено газирана вода със замразени горски плодове. Това ще забави допълнително темпото на усвояване на алкохола, съветва д-р Роси.
Хапнете, преди да
започнете да пиете
- това звучи просто, но въпреки това много хора не слагат нищо в устата час или два преди продължително надигане на чашката. Задължително е на купони с алкохол винаги първо да ядете, за да забавите усвояването на алкохола и да дадете шанс на черния си дроб да се справи, каза Меган Роси. Ястия с високо съдържание на протеини са добро решение, преди да прекарате вечерта с приятели и алкохол.
Поддържайте тялото
си хидратирано
преди, по време и след пиене – това е ключът към ведър ден след тежка нощ. Диетоложката препоръчва да се пият изобилно безалкохолни варианти като газирана вода със замразени горски плодове или комбуча – натурална напитка с високо съдържание на пробиотици, витамини от група В и С и основни киселини.
Ако все пак свършите с махмурлук, опитайте електролитна напитка със съдържание на минерални соли като калий, които помагат да абсорбирате по-добре течността, докато се рехидратирате.
Меган Роси развенчава три основни мита за чревното здраве. Единият е, че постоянно трябва да се следват ограничителни диети. “Не! Здравето на стомаха не е свързано с лишения, а с умереност и растително разнообразие”, категорична е експертката.
Тя препоръчва да се опитваме
да ядем 30 различни
вида храни
на растителна основа всяка седмица, тъй като те съдържат фибри и химикали, които хранят добрите бактерии в червата. Сред тези храни са пълнозърнести, зеленчуци, плодове, бобови растения, семена и ядки, които осугуряват разнообразен набор от добри чревни микроорганизми.
Лекарката отхвърля твърдението, че намаляването на въглехидратите помага на стомаха. “Не бива да се страхуваме от тях - намаляването на въглехидратите означава лишаване от важни видове фибри, а това може да се отрази отрицателно върху чревните бактерии, тъй като фибрите са любимата им храна”, обяснява д-р Роси. Тя отрича и твърденията, че плодове с висока захарност не са полезни за червата.