Борба за места в Медицинския факултет в Бургас, 6 човека се състезават за една позиция
С обучението, което предлага Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, бургаското здравеопазване придоби нов академичен вид
Огромен интерес от студенти от страната и чужбина бележи Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. За едно място се борят шестима души, а от догодина в Медицинския факултет вече ще има прием и на чуждестранни студенти. Това каза в интервю за Флагман.бг деканът проф. Христо Бозов.
„В Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ студентите по медицина са изключително активни. Те участват във всички събития, организирани от Асоциацията на студентите в България – кръводаряване, мерене на кръвно налягане и профилактика на диабета. Те участваха в конференциите на медицинския универистет, както и „Медицината – предизвикателство през 21 век”. Те имат висок успех, а гордостта им е в тоеа, че във Факултета по медицина получават персонално отншение от страна на преподавателите. Имаме взаимодействие с тях не само по отношение на учебния процес, но и по отношение на развитието им. В тази връзка – след завършването на обучението по медицина, бихме желали голяма част от тях да останат да работят в Бургас“, каза проф. Бозов.
Медицинският факултет е започнал работа по няколко докторски програми, за да може всички, които имат научни интереси да останат във ВУЗ-А и да разработят своите дисертации. Работи се и по специализациите на младите лекари, така че да придбиват такава именно в бургаските лечебни заведения.
От следващата година Медицинския факултет ще има възможност да приеме чуждестранни студенти, които да се обучават на английски език. Това е станало благодарение на акредитацията с високата оценка 8.10
„Също така с тази програмна акредиция успяхме да увеличим и капацитета на факултета, който вече ще бъде около 300 човека общо за 6-те години обучение. Сега приемаме около 40 студенти годишно. Няма да се спрем до тук и ще кандидатстваме за по нататъшно увеличение на капацитета, благодарение на това, че в последните няколко месеца успешно приключиха конкурси за около 40 длъжности – доценти, професори, асистенти и главни асистенти в двата факултета – този по медицина и този по обществено здраве. Те са от бургаските лечебни заведения и на мен това, като декан на Медицинския факултет, ми дава надежда за бъдещето“, обясни проф. Бозов.
През миналата година той и екипът му са разработили няколко нови специалности – „медицински представите, „кинезитерапия“, „Управление на здравни грижи” (магистър).
„За „медицински представител“, която е по наша инициатива, ще работим заедно с Югозападния университет в Благоевград. По нея ще се обучават хора, които желаят да бъдат представители на фирми. Срещнахме голяма подкрепа от фирмите, защото имат недостиг на такива кадри. Когато завършат обучението си тук, ще могат да практикуват тази професия. Втората специалност „Кинезитерапия“ ще позволи на хората, които искат да се занимават с това, да го учат в Бургас. Досега те нямаха такава възможност. Третата специалност е „Управление на здравни грижи” (магистър) - за медицински сестри, които искат да се развиват като старши и главни медицински сестри. Законът изисква да имат такава специалност и затова досега те ходеха по другите университети. Сега това ще може да се случва в Бургас. И трите специалности подлежат на акредитация, но очакваме още другата година да имаме 3 нови специалности, заедно с тези пет, които се създадоха през последните 5 години. По този начин стъпаловидно се дава възможност при нас да се завърши бакалавърска и магистърска степен“, заяви деканът на Медицинския факултет.
Интересът към ВУЗ-а нараства с всяка изминала година. Във факултета се обучават младежи от Хасково, Кърджали, Варна, дори и Пловдив и София. 6 човека за се борят за 1 място.
Проф. Бозов обясни, че се предвиждат новости и по отношение на приема.
„Ще организираме предварителни курсове по биология и химия, за да могат тези, които ще кандидастват, да минат обучение. За медицината предвиждаме да направим предварителни изпити – практика, която се прилага в множество университети. Смятам, че така се дава по-голям шанс на студентите, които искат да учат медицина, да бъдат приети. Преминалите курса ще бъдат запознати с материята и ще бъдат значително по-подготвени. В тази връзка явяването на предварителен изпит също е нещо, което подготвя младия човек. Те са сравними само с матурата. Но за бъдещите млади лекари е добре да се дадат два шанса“, каза още проф. Бозов и добави:
„Стараем се да издигнем медицината на все по-голямо ниво в Бургас. Градът разполага с подготвени лекари, някои от които сега вече се хабилитираха. Това помага и на лечебните заведения, които могат да направят по-високото ниво – „Клиника”. Така бургаското здравеопазване придобива нов, академичен вид, което безспорно ще привлече повече пациенти от България.
В заключение той изтъкна, че не само медицината, но и другите специалности в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се развиват много успешно и са атрактивни за студенти от цялата страна.