Игнажден е! Първият гост благославя дома ни
От този ден започват Коледните празници в традиционния български календар
Игнажден е! Първият гост в този празничен ден благославя дома ни.
На 20 декември честваме паметта на светия свещеномъченик Игнатий Богоносец, съобщава БНТ. Според преданието Игнатий е детето, за което се разказва в Евангелието на Матей.
На Игнажден започват коледните празници в традиционния български календар, както и преходът към Новата година.
Най-важното на този ден е кой пръв ще влезе в къщата. Така нареченият обичай полазване е характерен за всички области на страната ни. Оттук идва и още едно наименование на празника – Полаз или Полазовден.
На Игнажден е в сила и друго важно поверие – да не се дават пари назаем.
Има няколко поверия за този ден, съобщава Нова телевизия. Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша. Ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие. Добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.
Ако на Игнажден времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие. Времето през следващите 12 дни на месеца - от 20 до 31 декември - показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември пък определя какво ще е времето през януари. Друго поверие е, че не бива да се изнася нищо от къщата, най-вече огън, жар или сол, за да не излезе берекетът, както и не се иска и не се дава нищо назаем.
Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят. Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят. Не се вари боб, за да не бие градушка. Не се пере, за да не налети болест. Бременните и нераждалите не трябва да работят, за да родят лесно.
Имен ден имат: Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светла.