В шаренията няма нищо лошо, но шарените сгради в Бургас минаха всички граници за допустимост
В централната градска част ще преобладават бежово-кафевите тонове, "Лазур" ще е целият в синьо, "Зорница" - в зелено, а "Славейков" - във всички нюанси на лилавото
Тихомир Райчев е вр.и.д. главен архитект на Община Бургас. Той е възпитаник на Техникума по строителство „Кольо Фичето“, а висшето си образование е придобил в УАСГ. Член е на Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Работил е в РДНСК, както и районен архитект в няколко териториални дирекции на Община Бургас. От близо година е на поста главен архитект на Общината. Разговаряме с Тихомир Райчев за новата Наредба за градска среда, която ще бъде разисквана на утрешната сесия на Общинския съвет.
Гласуват наредба за градската среда в Бургас: Край на архитектурните извращения или административен хаос?
- Арх. Райчев, каква е идеята на новата наредба - ще въведе ли норми или по-скоро ще създаде административен хаос?
- Наредбата определя конкретни изисквания за градските пространства – за сгради, огради, архитектурни ансамбли. Тя ще окаже характерно въздействие за развитието на градската среда. Що се касае до ограниченията, всеки един административен акт, въвежда правила. Това е нормално. Тези правила могат да се разглеждат за едни като ограничения, а други – норма. Наредбата би трябвало да реши проблеми, свързани с градските пространства, характерните улици като бул.“Алеко Богориди“ и ул.“Александровска“, площадните пространства и други проблеми в кварталите, свързани с цялостния им облик.
- Ако например, един ексцентричен собственик на панелка в ж.к.“Меден рудник“, реши да си санира жилището и да боядиса фасадата в розов цвят, ще наруши ли наредбата?
- В разпоредбите е написано, че всеки може да извършва желаните ремонтни дейности, но трябва да се съобрази с правилата. С този стратегически документ се регламентират определени цветови гами, те са подробно описани в Приложение №2. Там има доста голям набор от цветови диапазон, в който могат да бъдат изграждани, боядисвани и оцветявани жилищата. Допустимо е да има и нюанси. При т.нар. саниране на „парче“ инвеститорът е редно да се съобрази с цвета на фасадата, а не нещо, което е в разрез с естетиката. В шарените цветове няма нищо лошо, но всяко шарено има граници на допустимост. Няма лошо да има различия в цветовете, но с норма. В тази връзка в ж.к. „Меден рудник“, в момента се сещам за една сграда, за която проектантът бе заложил на цветно решение за фасадата. Това не е недопустимо, но трябва да има цялостно решение за визията.
- Трябва ли всеки, който реши да санира „на парче“, да внесе проект в Общината и да чака одобрение?
- Законът за устройство на територията (ЗУТ) регламентира кога е необходимо да се одобряват проекти и издават разрешения за строеж. Наредбата не внася изисквания всеки един човек, ако ще извършва текущ ремонт, да прави проект, с изключение на случаите, в които засягаме културно-историческа ценност. Ще е необходимо да се съобрази с изискванията. Но е важно да уточним, че не се отменят задълженията, регламентирани в закона и уведомителния режим, че когато ще извършваш ремонт трябва да уведомиш администрацията, защото най-малкото в тези ситуации се поставя скеле, обезопасяват се териториите, има план за безопасност и здраве.
- Ще има ли ресурс администрацията да извършва всички тези проверки? Не е ли много трудно да се проследява всеки собственик как ще си боядиса фасадата?
- Контролните функции на администрацията са ясно регламентирани в закона и тя е длъжна да ги спазва. Дали ще има ресурс, това е въпрос, който не би следвало дори да го коментираме, защото има вменени задължения.
- Какви бяха въпросите на общинските съветници по време на постоянните комисии за наредбата?
- На този етап отзивите са положителниВ крайна сметка това касае въвеждането на правила и стандарти. Това е насоката на законодателя, съгласно чл.13 от ЗУТ, защото въпросната Наредба е базирана на него. Градските пространства са наситени от обекти по чл.56, както и рекламно информационни елементи. Необходимо е да има ясни изисквания към средата. Наредбата е насочена изцяло към подобряване на облика на града.
Примено всички от отдел строителство да са цикламено, може и без пайети.
Пробемът не е в цвета ами че до сграда с архитектура от преди 100г. някой е дал разрешение на строеж на стъклена сграда. Ако фасадата е стъклена има ли нюанс на стъклото за всеки квартал или не.
Благодаря предварително!
Може ли да се промени цвета на лилав и как да се процедира?
OKOLO VAS IMA SAMO RAZVALINI I PRAZNI SGRADI. SAMOTO KMETSTVO PO UGLITE KAMUKA E STANUL CHEREN OT MRUSOTIA.
POCHISTETE KAMUKA NA SGRADATA NA KMETSTVOTO STE STANE ZA 1-2 DENA TOZI KOITO GLEDA KUM HOTEL BULGARIA.
POCHISTETE GRADINKITE PRED KMESTVOTO.
POCHISTETE GRADINKATA ZAD KMETSVOTO I SRESTU HOTEL BULGARIA.
NAPRAVETE NEBOSTURGACH NA MIASTOTO NA KINO SEPTEMVRI.
NAEMETE ISTINSKI ARHITEKTI OT EVROPA.
HORA KOITO SA PRAVILI NAI DOBRITE GRADOVE.
PO DOBRE NAEMETE SILNI KITAISKI ARHITEKTI ILI FROM JAPAN.