Най-големите страхове на роднини и пациенти при преместване в дом за възрастни хора
Смяната на обстановката за възрастните хора е много по-голям проблем, отколкото за младите. Ако кажете на млад човек, че ще се мести, той ще приеме новината с оптимизъм и радост. За младите като цяло промените са добър знак, но за възрастните не е така. Защо?
Факт е, че пенсионерите, премествайки се в нова среда изпитват силен стрес. С напредване на възрастта способността за адаптация е силно намалена. Поради тази причина дори стара дървена къща с разрушена основа, липса на топла вода и интернет, но с болезнено познат люляков храст под прозореца и приятелски лаещ Шаро е по-скъпа за възрастния човек и от най-луксозния дом за възрастни хора.
Това не е всичко. Бабите и дядовците имат много повече причини за притеснение при преместване в дом за възрастни хора:
- Затруднения в движението (слабост на краката, увреждане, артроза, артрит и др.)
- Проблеми с адаптирането към нов микроклимат
- Силна връзка с мястото на пребиваване (за тях е важно да виждат любимите си неща всеки ден, природата, съседите, всичко, което е толкова ценно и запомнящо се)
- Страх дори при мисълта за нови условия на живот
- Чувство за безполезност -възрастните хора са склонни да възприемат преместването като опит на роднините да се отърват от тях
Тогава какво да правим, ако преместването е неизбежно?
Има различни ситуации, в които някой може да отложи преместването, но друг няма такава възможност. Ако възрастният човек, въпреки възрастта си, се чувства добре, има определен кръг от приятели и в същото време е подвижен, справя се добре с домакинската работа, тогава няма смисъл да го транспортирате другаде.
Друго нещо е, ако проблемите растат експоненциално. Ако човекът страда от редица тежки заболявания и често се нуждае от спешна медицинска помощ, преместването в дом за възрастни хора е най-доброто решение.
Например, диабетът е основателна причина възрастният да бъдете под контрол 24/7. Спад или рязък скок на захарта може да доведе до кома и смърт.
Разсейване, дезориентация - също. Това е изключително опасно за живота.
Първата най-важна и необходима стъпка към преместването на възрастен човек е намирането на подходяща институция. Днес има както държавни, така и частни домове за възрастни хора. Когато избирате, не забравяйте да се ръководите от здравия разум.
Трябва да се съсредоточите върху:
- Разстоянието от дома ви (важно е пътуванията да не отнемат много време, в противен случай срещите ви ще бъдат много редки)
- Озеленяване на територията (колкото повече зелени площи, толкова по-добре)
- Отдалеченост от шумни промишлени съоръжения, фабрики, строителни обекти и фабрики
- Квалификацията на персонала и способността му да общува с възрастни хора и техните близки
- Хранене (проучете менюто, което не само трябва да бъде разнообразно, но и да вземе предвид заболяванията на гостите)
- Спектър от развлечения (това са дейности, които могат да включват плетене, музика, пеене, посещения на театър или изложби)
- Интериорът на отделенията и броят на леглата (възрастните хора често изобщо искат да бъдат сами, така че е по-добре да изберете единично или поне двойно настаняване)
- Наличие на оборудване
- Наличието на удобни стълби (с парапети, рампи, асансьори, ниски стъпала)
- Възможността за чести посещения (би било чудесно, ако им бъде позволено да вземат роднини през уикендите или празниците)
- Наличието на "паник бутони", които могат да бъдат натиснати в случай на спешност от самите гости
Добре е персоналът на пансиона да ви придружи в кратка обиколка и да отговори изчерпателно на вашите въпроси. По-добре е да видите веднъж, отколкото да чуете сто пъти по телефона или да прочетете в интернет.