Елитът ни така се опияни от европейските фондове, че напълно забрави за ангажиментите си в ЕС
Това, че ни приеха в ЕС по геополитически причини, а не защото бяхме готови, трябваше да бъде осъзнато
Румяна Желева е български социолог и политик от партия ГЕРБ, министър на външните работи в кабинета „Борисов 1“ в периода юли 2009 – януари 2010, първият евродепутат от Бургас (2007 – 2009), бивш кандидат за европейски комисар в комисията „Барозо II“. Въпреки че от години тя се е оттеглила от активния политически живот и се е отдала на семейството си в Бургас, Румяна Желева очевидно следи актуалните външно-политически въпроси за страната ни. Тя публикува коментар във фейсбук профила си по повод поредния неуспешен опит на България да влезе в Шенген.
Решението за Шенген... направо е отчайващо! Хърватия бяха приети след нас и вече са далеч напред. А ние?! Там сме си, откъдето тръгнахме. Развитието е нищожно в много отношения. Статистиката само потвърждава онова, което хората в страната виждат ежедневно (въпреки, че главите в телевизора говорят често друго, сякаш живеят на отделна планета).
България отново остава извън Шенген
Жалко за изгубеното време! И жалко за бръщолевенето за "ответни мерки". Когато имаш ходове за такива мерки, просто ги правиш. Не тръбиш пред света, а действаш. И ние с вас знаем добре, че няма да стане и че това говорене е само за вътрешна употреба! Подлизурството пред големите никога не е преставало да бъде черта от манталитета на елита ни.
Гадна работа!
Ще каже някой, но хърватите ги подкрепят. Така е. Нашият случай е друг. И когато поради една или друга причина нямаш естествени съюзници, трябва да си ги създадеш. Скептици или безразлични винаги ще се намерят. Но виж с приятелите и съюзниците е друго. Трябва усилие, което да се полага перманентно. Усилие за спечелването на съюзници. Защото Шенген - въпреки всичките си несъвършенства и дискусии за промени - е съюз. Това, че ни приеха в ЕС по геополитически причини, а не защото бяхме готови, трябваше да бъде осъзнато и да се направят съответните изводи. Нищо подобно не се случи. Нашият така наречен елит така се опияни от европейските фондове, че напълно забрави за всякакви ангажименти, произтичащи от членството. Гледайки формално (и технически) на тях, днес получи отговор, че се е подготвил именно така - технически. А не по същество.
през 2011 г., е взето решение за внедряване на естонския модел на е-правителство и за тази цел е учреден Съвет за електронно управление, чийто председател става премиерът Бойко Борисов, а в съвета влизат тогавашният финансов министър Симеон Дянков, вътрешният министър Цветан Цветанов, министърът на транспорта Ивайло Московски и министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев.
Тоест 10 години вицепремиерът Дончев се опитва да внедри електронното правителство у нас, за да се справи с бюрокрацията. И не се справя.
Още близо 1,5 млрд. лв. трябва да инвестира държавата, за да има работещо електронно правителство. Това е записано в консултационен документ на подчинената на вицепремиера Томислав Дончев дирекция “Модернизация на администрацията” към Министерския съвет.
за изграждането на електронно правителство са инвестирани над 2 млрд. лв. според данни на Министерския съвет и оценки на Българската стопанска камара.
Тези милиарди за нищо ги нямаш, сигурно защото са задължения, направени не по времето на ГЕРБ, но пък ГЕРБ ги е плащал!
Неграмотниците на ПП пишат на шльокавица, срамуват се от родния език!
Лайнарчетата ПП - ци поради какво се срамят да пишат на кирилица, както Киро шмекера....
Kade sa na KTB 6 te miliarda po vremeto na gerb