4 правила за работа с патологичен лъжец
Човек, склонен към патологични лъжи, вярва, че истинският му живот не представлява интерес за другите
Има категория хора, чиито представители лъжат в почти всички ситуации. Причините за това могат да бъдат различни, понякога неразбираеми дори за самия лъжец.
Как да разпознаем патологичния лъжец?
Разграничаването на лъжец от искрен човек не е лесна задача. Ако знаете някои от признаците, които показват, че сте изправени пред патологичен лъжец, тогава това ще ви е по-лесно.
1. Невероятни истории. В историите на патологичния лъжец има абсолютно невъобразими неща.
2. Желание за самоутвърждаване. Това може да се прояви в самооправдание, обвиняване на някой друг за някое злодеяние.
3. Жертвоготовно поведение. Този метод, подобно на предишния, се използва за привличане на внимание. Той се оплаква от неприятности, неуспехи, проблеми, които всъщност не са се случили. По този начин той предизвиква симпатиите на околните.
4. Ниско самочувствие. Човек, склонен към патологични лъжи, вярва, че истинският му живот не представлява интерес за другите. За да повиши самочувствието, той измисля какви ли не истории.
5. Последната дума трябва да бъде негова. Ако човек спори до горчивия край, докато опонентът му се умори да доказва каквото и да било, тогава най-вероятно той измисля нови и нови аргументи.
6. Находчивост. Създава се впечатлението, че човек може да излезе победител от всяка житейска ситуация: той умело измисля аргументи, изважда ги буквално от нищото.
7. Пълен хаос в живота. За техния живот не може да се разбере нищо конкретно - всичко е една мистерия.
8. Любов към клюките. Обсъждането на подробностите от личния живот на някой друг изобщо не ги притеснява. Дори им е приятно.