Светът се презапасява с оръжия, продажбите растат главоломно
Стоте най-големи компании в сектора са продали тежко въоръжение и военни услуги на стойност от 592 млрд. долара
Въпреки свързаните с пандемията проблеми във веригите на доставките световните оръжейни продажби са продължили да нарастват през миналата година, съобщи ДПА.
Стоте най-големи компании в сектора на отбранителната индустрия са продали тежко въоръжение и военни услуги на стойност от 592 млрд. долара през 2021 г., показва доклад, публикуван днес от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СМИИМ).
Това показва валутно коригирано нарастване от 1,9 процента в сравнение с предишната година. Подновеният растеж е бил по-висок от 2020 г., но по-нисък в сравнение с четирите години преди пандемията от КОВИД-19.
С голяма преднина на първо място в доставките на отбранително оборудване остават корпорациите от САЩ, показват данните в доклада. В проучването са обхванати 40 американски компании, 5 от които заемат първите места в класирането, които взети заедно са осъществили 51 процента от оръжейните продажби на първите 100 корпорации в света.
На второ място идва Китай с рязко нараснал дял от 18 процента. Доста по-назад следват Великобритания с 6,8 процента и Франция с 4,9 процента. Германия има дял от 1,6 процента.
С малко увеличение от 0,4 процентни пункта Русия заема дял от 3 процента преди инвазията в Украйна. Според сведенията руските компании ускоряват производството заради войната в Украйна, но те са изправени пред затруднения с осигуряването на полупроводници, се казва в доклада на СМИИМ. Руските компании са засегнати и от свързани с войната санкции, пише БТА.
Как точно войната в Украйна ще се отрази на данните за оръжейната търговия в света вероятно няма да стане известно преди следващата година.