Ще забрани ли Русия петролните доставки към ЕС заради ценовия таван
Няма да работим по тази схема, дори ако трябва да спрем производството си, казват от Кремъл
Руският отговор, след като в Европейския съюз решиха да въведат таван на цените на петрола, не закъсня. Вицепремиера Александър Новак заяви по-рано днес, че в Москва се обмисля вариант, при който доставките на суровината към Европа да бъдат изцяло прекъснатиРуският отговор, след като в Европейския съюз решиха да въведат таван на цените на петрола, не закъсня. Вицепремиера Александър Новак заяви по-рано днес, че в Москва се обмисля вариант, при който доставките на суровината към Европа да бъдат изцяло прекъснатиРуският отговор, след като в Европейския съюз решиха да въведат таван на цените на петрола, не закъсня. Вицепремиера Александър Новак заяви по-рано днес, че в Москва се обмисля вариант, при който доставките на суровината към Европа да бъдат изцяло прекъснатиРуският отговор, след като в Европейския съюз решиха да въведат таван на цените на петрола, не закъсня. Вицепремиера Александър Новак заяви по-рано днес, че в Москва се обмисля вариант, при който доставките на суровината към Европа да бъдат изцяло прекъснати. По думите му Русия няма да работи в условията на подобен таван, защото „такава намеса ще дестабилизира пазара допълнително“.
„Работим по механизми, с които да забраним използването на таван на цените като инструменти, независимо на какво ниво. Няма да се съобразим с тази политика, дори ако трябва да спрем производството“, каза Новак в свой коментар, цитиран от Ройтерс.
Развръзката идва след месеци на увъртания и заплахи от двете страни на конфликта в Украйна. Поне от средата на лятото Западът говори за въвеждането на т.нар. „таван“ в цените на петрола и суровините. С него се поставя максимална цена на барел суров петрол от 60 долара. Както самият президент на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „Г7 и европейските страни взеха решение, което ще удари приходите на Русия още по-силно и ще намали капацитета ѝ да поддържа войната в Украйна. То ще ни позволи и да стабилизираме световната цена на енергията“.
Решението, взето без съгласието на Москва, очевидно не се харесва в Кремъл, откъдето от месеци предупреждават, че Русия няма да работи при подобни условия. Какво ще се случи оттук нататък обаче няма как да се прогнозира. Най-вероятният развой на събитията е, че Европейският съюз ще се лиши от руския петрол и ще трябва да разчита на алтернативни източници, което пък няма да има очаквания от ЕК ефект на стабилизация, а вероятно ще изпрати цените на горивата в нова спирала.
Очаква се „таванът“ да влезе в сила още утре.
Чао джудже!
Когато Виденов искаше държавната Нефтохим да внася печалбата си в бюджета на България, а не едноличните директори на ДС и Луканов да ги източват, про'с'таците подкрепихте протежето на Луканов - Костов да свали Виденов и продаде Нефтохим на посочените от ДС еднолични директори.
Затова Лукойл не плаща данъци. Защото е частен (холандски, а такива като теб слугуват на холандците) и може.
ПП. А про'с'таците подкрепяйте атлантизма на Соломон Паси дето спаси БКП и ДС от лустрация.
Ц. С тези про'с'таци дето гласувате за ЕС и лидерите му....
Тези пари са за Българските пенсионери, не за руските!
Долен предател!
И как точно се е отървала Европа от руската газ като купува многократно по-скъпа газ от сащ ли ?
Либералите хич ви няма.
Нито забелязвате инфлацията. Нито пътя по който я плъзнаха Европата.
Поредният малоумник, който ще бие Русия.
П.П Сега вие ревече да ставате еврогейчета, децата ви ще се молят да бъдат китайчета, защото до токато те порастнат европа ще се е самоубила икономически.