Министерството на туризма бави търговете за плажовете за летния сезон
До момента обаче няма такива обявени, показва справка в сайта на министерството
Министерството на туризма все още не е пуснало търговете за наем на плажовете по Българското Черноморие за летния сезон на 2023 г. Това съобщиха за TravelNews от Асоциацията на концесионерите на морски плажове и от Асоциацията за развитие на дейностите по управление на морските плажове.
По принцип ведомството стартира процедурите след приключването на сезона. До момента обаче няма такива обявени, показва справка в сайта на министерството. От екипа на служебния министър на туризма Илин Димитров обещаха да проверят ситуацията, но по-късно нищо не отговориха защо се бавят търговете и има ли въобще подготвени. Самият министър вече не може да се задържи в България и постоянно пътува. Това очевидно блокира работата в самото ведомство.
По принцип една процедура за отдаването на плаж под наем се движи средно около 4 месеца със сроковете за кандидатставне, класиране, обжалване и сключване на договори. Времето напредва, тъй като вече е месец декември и има голяма вероятност отново повечето ивици да останат безстопанствени. През изминалия летен сезон неохраняеми бяха 104 плажа. Останалите 32 са отдадени на дългосрочни концесии за 20 години или под наем за 5 години.
Хотелиери обясниха пред TravelNews, че липсата на наематели е проблем за бизнеса, защото няма кой да стопанисва, да чисти плажовете и да осигури спасители за туристите. По този начин се трупа негативен имидж на България. Сред най-големите безстопанствени ивица са Камчия, Кабакум – юг, Василико (Царево), Созопол - запад, Червенка, Свети Влас - централен, Иракли, Поморийска коса, Сарафово-Юг, Крайморие Юг-2, Черноморец, Алепу, Корал, Равда Академика и др. За неохраняемите плажове по закон трябва да се грижат областните управители, но те нямат достатъчно бюджет и не успяват да поддържат добра чистота.