Държавата да поеме контрола върху „Лукойл“, предлагат ДБ и ДПС, а ГЕРБ и ПП може да подкрепят
Това обаче следва да се направи само ако има нужда, уточни Йордан Цонев
Държавата да поеме временно контрола върху „Лукойл“ по примера на Италия и Германия. Това предлагат парламентарни формации.
Идеята първа лансира „Демократична България“ (ДБ). Депутат от формацията коментира неофициално пред „Флагман“, че имат проект за законодателна промяна, която да позволи държавата да поеме управлението на компанията за „6+6 месеца“.
Макар че преди дни Рамадан Аталай от ДПС разкритикува инициативата на ДБ, днес от партията на Доган и Пеевски обявиха, че и те обмислят законодателно предложение в тази посока. Това се случи на брифинг в Народното събрание.
Според източник от парламента не е изключено ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ да подкрепят акцията по отношение на „Лукойл“. Това може да се случи по линия на евроатлантизма и е свързано със санкциите срещу Русия, които засягат частично и рафинерията на компанията край Бургас.
По повод споровете около ембаргото за руския петрол в Европейския съюз и дерогацията за България Йордан Цонев от ДПС днес каза: „Ние смятаме и в нашия законопроект, както знаете, сме предложили да бъде забранен износът, но днес пристигна новината, че другата рафинерия, която „Лукойл“ има в Италия, е минала под контрола на италианското правителство, за да не затвори рафинерията и за да може да обслужва стратегическите интереси на Италия в тази връзка – във връзка с ембаргото. Тъй като се чуха много въпроси от различни страни – че ако износът спре, рафинерията може да спре работа и в България да има проблеми с доставката на дизелово гориво най-вече, искаме да ви заявим, че ние също обмисляме вариант, при който българската държава (законодателен такъв) да влезе във владение... в ръководството и в оперативното управление на рафинерията, ако има нужда за това – държа да го кажа. Защото основната цел е, като се ограничи износът, - знаете, че дерогацията за две години България да ползва руски петрол е дадена заради българските граждани, тя не е дадена, за да се правят печалби от страна на търговския субект „Лукойл“ или който и да стои зад него, а е дадена заради българските граждани, - нашата цел е ако се забрани износът, с продължаването на работата на рафинерията да се осигури евтино гориво за българските граждани, да свалим цената на горивото.“
Според Цонев, възможни са различни опции: „Дали ще бъде със законодателен акт, дали ще бъде чрез златната акция, дали по някакъв друг начин, но ще се опитаме да осъществим това свое намерение, което е в унисон с намерението и с решението на Европейския съюз да наложи ембарго на руския петрол и с това, че Европейският съюз даде на България правото да ползва две години руски петрол, но, пак казвам, - това право е дадено в интерес на българските граждани и на българската икономика.“
По-късно от "Демократична България" също дадоха брифинг и потвърдиха, че внасят законопроект, който да позволи държавата да поеме оперативното управление върху компании като "Лукойл", когато това касае националната сигурност.
Това е трудно правно решение, призна Надежда Йорданова - бивш правосъден министър, а сега депутат от ДБ. Според нея обаче техният законопроект намерил добър баланс.
ДБ предлагат поемането на контрола на държавата да става със заповед на икономическия министър. Тя ще подлежи на съдебен контрол, обясни Йорданова и подчерта, че не става въпрос за експроприация (одържавяване).
Ивайло Мирчев добави, че главната цел е да има контрол върху това, че горивата от "Лукойл" ще задоволяват вътрешния пазар и да се постигнат много по-добри цени за гражданите.
Атанас Атанасов пък внесе интрига, като изкоментира, че според техни източници ДПС се включили в инициативата, защото искали да овладеят ръководството на "Лукойл" чрез подставени лица.