Основната лихва в България скочи рязко
За първи път от 2009 г. тя надхвърля 1%
За трети пореден месец Българската народна банка определя по-висок основен лихвен процент (ОЛП). За декември той е фиксиран на ниво от 1.30%, или с 0.8 пр. пункта нагоре спрямо ноември. Това е и най-високото му ниво от октомври 2009 г. Вдигането на основната лихва в България идва след шест години, в които размерът ѝ бе непроменен на рекордното дъно от 0.00%. Цикълът на намаляване започна още от януари 2009 г., а от ноември същата година размерът ѝ е твърдо под 1%.
Третото увеличение на основния лихвен процент на БНБ е факт, след като в последните месеци редица водещи централни банки по света увеличиха своите основни лихви. Сред тях е и Европейската централна банка, която вероятно ще продължи усилията си за охлаждане на инфлацията с ново движение нагоре по-късно този месец, предава economic.bg.
По закон Българската народна банка не може да вдига или сваля основния лихвен процент по свое усмотрение, а може единствено да го определя на база средната лихва, постигната при реално сключените сделки на пазара. Размерът ѝ е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА Плюс – индекс на сключените сделки с овърнайт депозити в български левове на междубанковия пазар, за работните дни на предходния календарен месец.
Нивото на основна лихва, която винаги действа от първия до последния ден на съответния месец, няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите в България. С увеличаването ѝ обаче расте законната лихва за забава както за физически лица, така и за бизнеси. Тя се формира като сбор от ОЛП и 10 пункта – механизъм, който не е променян от 27 години.