Живко Табаков: Кварталите и малките населени места в община Бургас са забравени, имаме над 20 сигнала
От партията ще подкрепят докладната записка за теглене на кредит за изграждането на детска болница в Бургас, но имат въпроси, на които чакат отговори
Как е възможно населени места само на 3 км от центъра на Бургас да изглеждат по този начин?! Инфраструктурата е под всякаква критика, библиотеката е във фургон, незавършени ремонти. Проблемите на кварталите и малките градове в общината са забравеени. Това каза на брифинг лидерът на Движение България на гражданите в Бургас Живко Табаков. На срещата с медиите присъстваха още общинските съветници Мария Табакова, Костадин Андонов, както и Людмил Илиев.
Поводът за пресконференцията бе предстоящата сесия на Общинския съвет в Бургас, която ще се проведе утре, вторник.
От партията организират открити приемни във всяко едно населено място в общината. Представителите на ДБГ са получили близо 20 сигнала, които касаят проблемите на кварталите и селата.
„Имахме възможност да посетим Лозово, Българово, Горно Езерово и Долно Езерово. Особено в Лозово и Българово има много сериозни инфраструктурни проблеми. Не може населени места и квартали на няколко километра от центъра на града да изглеждат по този начин. Не може библиотеката в Лозово да е в един фургон с ламарини. Не може да има незавършени ремонти на улици. 4-те фирми, подизпълнители на ВиК-Бургас, са спрели работа“, каза Живко Табаков. От партията му предлагат всички кметове и кметските наместници на населените мета да присъстват на сесиите.
„Голяма част от хората по кварталите не знаят кои са им териториалните директори. Те не знаят от кого да потърсят отговорност. Искаме отговорниците за тези места да присъстват задължително на общинските сесии. Искаме да разберем дали можем да имаме блиц контрол върху тях. Така ще можем да им задаваме конкретни въпроси и да чуем каква е визията им за населениете места. Големият проблем е, че не само, че хората не ги познават, но и че търсят извинения в общината. Казват: „Ние придвижваме нещата, но от общината отговарят, че няма пари!““ , каза още Табаков.
Проблем има не само в малките квартали, но и в крайморския – Сарафово, предпочитан за живеене в последните години от много бургазлии и чужденци, които си закупиха апартаменти там.
Представителят на кв. Сарафово от ДБГ – Костадин Андонов е входирал докладна записка, в която предлага да бъдат предвидени средства в бюджета на Община Бургас за следващата година за изграждане на тротоари на ул. „Ангел Димитров“, която е главната улица.
"В кв. Сарафово постоянно живеят 5000 души и 1000 чужденци. Входът и изходът е един, а главната улица прилича на магистрала. По пътното платно вървят хора и се разхождат майки с колички. Цяло чудо е, че до момента няма тежък инцидент“, каза Андонов.
От ДБГ обявиха готовност да подкрепят докладната за общински дълг за изграждането на детската болница в Бургас, но имат и две питания към администрацията.
Те искат да разберат какво ще бъде оскъпяването на кредита от 12,8 млн. евро, ако бъде усвоен целият, и какво ще върне Община Бургас. Второто е свързан с това дали може да бъде намерено съфинансиране на проекта и от другите общини в област Бургас, защото тази болница обхване както тях, така и цяла Югоизточна България, включително Сливен, Ямбол и Стара Загора.
„Когато говорим за детско здравеопазваме, няма как да има две мнение по въпроса, ние ще подкрепим докладната, но държим да получим отговори на тези въпроси“, каза още Табаков.
Общинският председател на ДБГ в Бургас има и нови заместници. Това са Боряна Тодорова и Людмил Илиев.
Междувременно от ВиК-Бургас отговориха, че ремонтните дейности в кв. Лозово не са спирали. От дружеството уточниха, че проектът е с краен срок юни 2023 г., но ще приключи по-рано. В момента се извършват довършителните дейности по канализацията.
Териториално Бургас е грешен избор, защото туристите естествено не ходят в нашите болници, тъй като нямат тук здравни осигуровки, а всичко на запад от Карнобат се приближава до Стара Загора, Пловдив и София, където всеки нормален би предпочел да се лекува за нещо по-сериозно от настинка.
не вярвам