УНГ специалист от Бургас алармира: Прекомерната употреба на назални спрейове води до „rebound” ефект
Лечението е с правилно назначена терапия и постепенно спиране на ксилометазолиновия препарат
Специалистите Уши-нос-гърло в Медицински център „Д-р Стайков“ все по-често наблюдават пациенти, които са развили медикаментозен ринит. В кабинета на д-р Николай Бъчваров посещенията на хора със симптоми на заболяването не са рядкост. Ето какво разказа той за причините за възникването му:
„Медикаментозният ринит е заболяване, характеризиращо се с възпаление и назална конгестия на носната лигавица, причинено от дълготрайна употреба на назални деконгестанти. Тези назални спрейове и капки за нос се употребяват най-вече през есенно-зимния период за облекчаване симптомите на грип и хрема. Също така се използват за отпушване на носа при алергичен ринит, носна полипоза, девиация на носната преграда, хроничен риносинузит и други състояния, съпроводени от затруднено носово дишане.
Прекомерната употреба на тези назални спрейове, съдържащи най-вече ксилометазолин, повече от 10 дни води до привикване на носната лигавица с развитие на т.нар. “rebound” ефект. Най-значимият симптом на медикаментозния ринит е запушването на носа и затрудненото носово дишане с необходимост от впръскване отново и отново на лекарства съдържащи ксилометазолин.
Патогенезата на заболяването е свързана най-вече със стимулация на алфа-1 адренорецепторите, водещ до вазоконстрикция и облекчено носово дишане.Продължителната употреба на ксилометазолинови препарати води до привикване на тези рецептори с намаляне на тяхната чувствителност в постсинаптичното пространство и намаляване на ендогенния норепинефрин в пресинаптичното пространство.
Най-честите усложнения, до които води това заболяване са свързани със затруднено носово дишане, кървене от носа, трудно заспиване, суха носна лигавица, високо кръвно налягане, намалена концентрация и работоспособност.
В по-голямата част от пациентите излекуване се постига с правилно назначена терапия и постепенно спиране на ксилометазолиновия препарат. При недостатъчен ефект от консервативното лечение се пристъпва към оперативно.
В МЦ “Д-р Стайков’’ разполагаме с пълна апаратура за диагностика и лечение на това заболяване. Работим и в тясна колаборация с други специалисти като например кардиолог при настъпили усложнения от страна на сърдечно-съдовата система или алерголог при подлежаща алергична компонента“, разясни д-р Николай Бъчваров. Повече от две години специалистът е част от висококвалифицирания екип на Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас. Практиката си като специалист по УНГ болести д-р Бъчваров започва в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов". След няколко години в София, специалистът решава да се завърне в родния град Бургас и става част от екипа на едно от най-съвременните медицински заведения в страната. Успоредно с работата си в МЦ „Д-р Стайков“ той успява да съчетае и практиката си в още една голяма болница в морския град – МБАЛ Бургасмед в ж.к. „Меден рудник“.
В кабинета Уши-нос-гърло от понеделник до петък приемат пациенти двама амбициозни млади специалисти д-р Станимир Динев и д-р Николай Бъчваров. Час за преглед може да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място в медицинския център на бул. Транспортна 33.