Три пози, в които е по-добре да не спите, защото вредите на зъбите си
Човек, който обича да спи с отметната назад глава, трябва спешно да се отърве от този навик
Знаете ли, че има такива пози на сън, които бавно, но сигурно увреждат зъбите? Те са три. Вижте дали обичате да спите в някоя от тях и я променете.
Кои пози на сън са вредни за зъбите?
Човек, който обича да спи с отметната назад глава, трябва спешно да се отърве от този навик. Първо, това има лош ефект върху здравето на шията и второ, поради редовния и дълъг престой в това положение, челюстта започва да се движи назад.
Освен това, не бива да спите с брадичка, силно спусната напред - прекарвайки всяка нощ в това положение, до 40-годишна възраст (или дори по-рано), човек ще започне да изпитва дискомфорт във врата, а челюстта му постепенно и съвсем неусетно ще придвижва напред.
И накрая, още една позиция, в която също е по-добре да откажете да спите – легнали на възглавница с длан, поставена под бузата. Когато сте в това положение, също предизвиквате постепенна промяна в позицията на челюстта надясно или наляво.
Не забравяйте, че равномерното разпределение на натоварването върху зъбите в процеса на дъвчене на храна зависи от правилната захапка. За да не я развалите, научете се да спите в позиция, в която тялото и главата са разположени в една равнина.
Какво друго не бива да се прави през нощта?
Ако искате да имате здрави зъби до дълбока старост, изключете някои лоши навици по време на сън. Например, обърнете внимание на отпускането на дъвкателните мускули - това ще ви предпази от неволно стискане на зъби по време на нощна почивка. За същата цел си струва да намалите стреса и безпокойството от живота си. Научете се да се отпуснете преди лягане - това ще ви спести от безкрайното лечение на зъби, отслабени поради постоянен стрес.
В името на вашето собствено здраве трябва да предотвратите и спането с отворена уста (например, при запушен нос). Това води до изсушаване на устната лигавица, в резултат на което киселинността се повишава. На този фон се развива кариес, поради което зъбният емайл постепенно се разрушава.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg