Доларът се срина рязко до под 1,90 лв.
Нивото е най-ниското от август насам
Доларът претърпя рязък спад спрямо лева (еврото) в края на седмицата. Това показва справка в сайта на БНБ. Числата показват, че за първи път от август насам цената на един долар е под 1,9 лв. Сривът в края на тази седмица е бил сериозен – от над 1,96 до 1,897 лв. за долар.
Припомняме, че през последните месеци неколкократно стойността му мина границата от 2 лв.
А ето и специализиран анализ от banker.bg:
Зелените пари понесоха най-тежкия погром от 2009-а насам след публикуването на данните за инфлацията в Съединените щати на 10 ноември. Търговците бяха изненадани от по-слабия ръст на потребителските цени, което провокира спекулации, че Федералният резерв ще забави скоростта, с която повишава лихвените проценти. Доларовият спот-индекс на агенция "Блумбърг" загуби 2% от пазарната си оценка след новината за охлаждането на базовия инфлационен показател.
Отчетът за потребителските цени вдъхва надежда, че най-скоростно препускащите цени от десетилетия вече са достигнали максималния си потенциал и ще се укротят. Те са се повишили с 0.4% през октомври спрямо септември и със 7.7% годишно - най-скромният ръст от януари насам. Базовият индекс (от който са изключени цените на храните и на енергията) се е увеличил с 0.3% месечно и с 6.3% годишно. Това ще даде възможност на американските централни банкери да забавят темпото на агресивната кампания за затягане на паричната политика. Търговците преоцениха и очакванията си и за максималната стойност, до която ще отидат лихвите, преди Федералният резерв да спре да ги качва и да обърне посоката.
По-ниската скорост на лихвените увеличения могат да ограничат доларовия подем през тази година, който отслаби паричните единици на щатските партньори от Г-10. Равнищата на някои пазарни показатели показват, че апетитът към покупката на долари намалява.
Пазарните очаквания в момента клонят към повишение на американските лихви по-скоро с 50 базови пункта през декември, а не със 75, което ще стесни диференциала между тях и лихвените проценти на Европейската централна банка и "Бенк ъф Инглънд".
Първенец по печалби от почти 4% сред валутите на държавите от Г-10 е йената, която е и под "стелт" защитата на японските официални власти, които не дават информация в кой момент и на какви равнища на обменния курс към долара ще интервенират срещу него. В следобедната европейска търговия на 11 ноември тя поскъпна под 140 йени за един щ. долар. В тази обстановка японската парична единица и южноафриканският ранд имат сериозно поле да изпреварят по финансови резултати конкурентите си, според валутни търговци на "Ейч Ес Би Си". Те смятат също, че пазарът се е оказал от погрешната страна с огромни позиции, които вероятно ще бъдат атакувани.
Европейските валути също повишиха пазарните си оценки към зелените пари. Британският паунд се повиши с 3.3% до най-високата си котировка от средата на септември и в 14.20 ч. българско време на 11 ноември се разменяше срещу 1.1760 долара. Еврото поскъпна с 2.1% до най-високата си цена за последните почти два месеца и в следобедната търговия в петък се котираше за 1.0287 долара. Швейцарският франк също скочи с над 2% - до 0.9564 франка за един долар.
Тези движения, естествено, не са еднопосочен трафик в бъдеще. Защото Федералният резерв вероятно ще припомни на пазарите, че инфлацията все още е три пъти по-висока от целевите 2% годишно и е твърде упорита, така че доларовите разпродажби и увеличението на апетита към риска може да се окаже ненавременно, коментират валутни стратези на "Рабобанк" в Лондон.