Удължаване на крайници и коригиране на костни деформации – съвременни тенденции в ортопедията и травматологията
Скъсяването на крайниците до 2 см не води до функционални смущения, но стойностите над тези размери подлежат на коригиране
Един от доказано добрите специалисти по ортопедия и травматология в Турция - д-р Айдън Гюрбюз, известен у нас с българското си име д-р Альоша Александров, вече близо две години извършва прегледи и консултации в Бургас в „Ashkan Life“ на 5-я етаж в „Бизнес Център Хипократ” (срещу басейн Парк Арена на бул. ,,Даме Груев“).
Д-р Альоша Александров е роден в България, завършил е медицина у нас, но специализира в Истанбул, като през последните 20 години практикува в частни болници. Професионалната му биография е впечатляваща. Той е сред най-уважаваните специалисти в областта на детската ортопедия, артропластика и ендопротезиране. Има висока експертиза в областта на артроскопската хирургия, удължаване на кости, корекция на деформирани крайници, лечение на всички видове фрактури на кости и псевдоартрозни състояния. През неговите ръце са преминали много футболисти от големите турски отбори. Усъвършенства уменията си непрекъснато чрез участие в реално време в операции на екипи от най-реномираните болници на САЩ.
Д-р Александров разяснява подробно как и кога се прилага удължаване на костите и коригиране на костни деформитети съгласно последните световни тенденции на модерната ортопедия и травматология.
„С все повече нарасващите технологии и компютърни постижения в световен мащаб се увеличиха и очакванията за оптимални лечебни резултати при пациенти с деформирани и къси крайници в областа на ортопедията и травматологията. Главните и важни насоки с тази сфера са удължаването на крайници и коригиране на вродени или придобити впоследствие посттравматични и костни деформации при метаболитни заболявания.
Независимо от първопричината, при такива пациенти е необходимо да се направи подробно клинично и параклинично изследване, за да се установи размера на скъсяването и ъгловата деформация на крайниците. За тази цел на помощ са конвенциалната рентгенография, орторентгенография и 3D скенера.
Пионер в удължаването на кости по метода на дистракционната остеогенеза е Г.А.Илизаров от средата на миналия век, който внедри тази уникална оперативна методика и впоследствие се утвърди трайно и се доразви в много водещи ортопедични центрове в цял свят. Скъсяването на крайниците до 2 см се толерира от организма и не води до функционални смущения. В нашата практика стойности над тези размери подлежат на коригиране и се вземат оперативни решения и мерки за удължаване на крайниците. Това се постига чрез остеотомия на набелязаната кост, фиксиране с външен фиксатор или интрамедуларен пирон с дистанционно управление, а възможни са и комбинирани методики за фиксация.
В много напреднали и усъвършенствани лечебни центрове има компютърно навигирани техники, при които след въведени параметри за състоянието на крайника, самият компютър изготвя схемата за коригиране върху самия вече поставен външен фиксатор.
Целта на дистракционната остеогенеза е след латентен период от 10 дни костта да се удължи с 1 мм дневно, според набелязаната цел. За да се провери състоянието на новообразуваната костна формация, се провеждат периодични рентгенови изследвания и при добро зарастване на костния регенерат, фиксаторите се отстраняват.
Най-често се удължава бедрена и подбедрена кост в областа на долните крайници. При голямо различие в дължината на горния крайник поради псевдоартрозно състояние на раменната кост, се прилага симултанно лечение на псевдоартрозата с последващо удължаване на костта от друго ниво. С успех се удължават и малките кости на долен и горен крайник (метакарпални и метатарсални кости).
Приблизителният лечебен период при тези пациенти е с продължителност от 8 до 12 месеца. След като се отстранят имплантите, пациентът се приобщава към специализрана рехабилитационна програма и физиотерапични мероприятия. Крайната цел е пациентът да е с напълно възстановено здравословно състояние и отново да е пригоден към трудовата и социална среда.
Удължаване на ръста поради козметични причини се прилага рядко и то при строги индикации, съгласие на пациента и паралелно съгласувана психо-медицинска експертиза.
При изкривяване на крайници се изчислява ъгловата деформация и след предварителен клиничен анализ на състоянието, се пристъпва към оперативна интервенция. Извършва се остеотомия в центъра на деформацията и поставяне на необходимия за случая фиксатор.
Корекцията на деформитети може да се извърши акутно или поетапно.В ранния следоперативен период, след стихване и на болковия синдром, се започват активни физиотерапевтични и рехабилитационни мероприятия. През целия етап на лечение е небходимо да има корелация и единодействие между лекуващ лекар и пациент, което ще определи в голяма степен изхода от лечението и възможността всичко да завърши благополучно и да е налице цялостно оздравяване“, коментира д-р Альоша Александров Специалист по ортопедия и травматология.