Бургаските кметове разчистиха боклука за 25 години напред
Днес в община Бургас беше подписан договорът за финансиране на бъдещото регионално депо за отпадъци "Братово-Запад". Партньори по него са общините Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Несебър, Поморие, Руен, Средец, Сунгурларе и Сдружение за управление на отпадъците – Регион Бургас.
Общият бюджет на проекта е 43 231 121.10 лв. Тези средства ще послужат за:
- Проектиране и изграждане на 1-ва клетка от регионално депо Братово.
- Монтиране на съоръжения за сепариране, открито компостиране и рециклиране на строителни отпадъци.
- Изграждане на склад за временно съхранение на опасни и специфични отпадъци от бита.
- Изграждане на две претоварни станции в Несебър и Карнобат и довеждаща инфраструктура до тях.
- Доставка на машини и съоръжения за експлоатация на регионално депо „Братово – Запад”, претоварна станция за отпадъци – Несебър и претоварна станция за отпадъци – Карнобат.
Дойдоха и червените кметове Георги Димитров, Евгени Врабчев и Тодор Пройков (отдясно наляво), също и Стефан Бонев, които не се обидиха, че на някои от тях имената са сгрешени |
За церемонията по подписване на договора за това историческо събитие пристигна министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Проектът бе подготвен от Община Бургас – заради високия й административен капацитет и доказани резултати при усвояване на еврофондовете.
„Решихме
проблема с боклука за 25 години напред.
За туристически регион като нашия новата
система за управление на отпадъците е
не само нужна и полезна придобивка, а и
белег на европейска култура. Капацитетът
на старото депо скоро ще се изчерпи.
Започваме паралелно да го затваряме и
рекултивираме”, каза кметът Николов.
В залата бяха и депутатите от ГЕРБ Димитър Бойчев, Иван Алексиев и Галина Милева, които също имат заслуга за проекта чрез активното си лобиране |
„Най-доброто регионално партньорство видяхме в Бургас. Затова изпреварихте с този проект много други и той е награда за вас. Според европейските изисквания през 2020 г. 50 % от отпадъците у нас трябва да се рециклират и оползотворяват. Общините, които се справят с тази задача, ще бъдат стимулирани и облекчени от някои такси”, заяви министър Нона Караджова. Тя съобщи, че бургаската регионална система за управление на отпадъците ще обслужва 210 населени места с близо 400 000 души.
При подписването на договора в Заседателната зала на Община Бургас присъстваха още зам.-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, която произхожда от администрацията на кмета николов, зам.-кметът на община Бургас Атанаска Николова, областният управител Константин Гребенаров, председателят на Общински съвет-Бургас Снежина Маджарова, директорът на РИОСВ – Бургас Бойчо Георгиев, народните представители Димитър Бойчев, Галина Милева и Иван Алексиев.
Дойдоха и кметовете на останалите 8 общини, без Петър Златанов на Поморие, който бе пратил свой представител. Всички деветима кметове получиха от министър Караджова грамоти за „Най-добро партньорство в регионално сдружение”.
Червените кметове запазиха присъствие на духа и не показаха, че са обидени на организаторите затова, че на двама от тях имената на табелките са объркани. Тодор Пройков бе записан като Станчев, а Стефан Бонев като Стефанов. Пройков е в политиката от 30 години и е два мандата кмет, Бонев също.
„Не сме сгрешили имената тенденциозно – спазвали сме правилата да ги изпишем по фамилии“, казаха от Пресцентъра на общината, без да се интересуват, че и двамата са с наложени сред обществеността бащини имена.
Член е на настоятелството на Бургаския свободен университет. Трудовата му кариера започва в казино "Пицарията", след завръщането му от ОНД (СССР), където не успява да завърши висшето си образование. Като техник на игрални автомати във фирма, в която е съдружник Чоролеев. По-късно е работил е като "мениджър" на „КБС” ООД - предприятие приватизирано от Чоролеев, жената на който работи в Областна управа - Бургас и отговаря за приватизацията на държавни обекти. Спонсорът му Чоролеев е и спонсор на СДС. След приватизирането на "бонбонената" фабрика "Победа" Бургас от Чоролеев, Д. Николов е изпратен за изп. директор. По същото време охраната на приватизираната фабрика е дадена на охранителната фирма на Бойко Борисов, от където е и връзката му с ПП "ГЕРБ". Звездата му в ГЕРБ изгрява, когато с Н. Керезиев - организират протест срещу кмета Костадинов, в който участват водачи на таксита. Н. Керезиев е приятел на Б. Борисов от времето, когато с Р. Райков(и Пашата) имат нелегален цех за фалшиви цигари в Крайморие. Носител на наградата: „Бург на годината” - почетна титла, която се дава вече шести път от местните медии на личност с голям принос за развитието и популяризирането на града през съответната година. Със същата "награда", учредена от Радио 1, е "удостоен" и издирваният престъпник, който се укри от правосъдие - Светлозар Лолов, наричан "оризовият барон". Д. Николов е носител и на световно неизвестната награда: „Димитър Бракалов”, както и на статуетка „Хермес” на Бургаската търговско-промишлената палата за 2004 и 2005 г. за особен принос в производството на мляко и изхранването на подрастващи млекопитаещи.
Избран за кмет на Бургас на местните избори през 2007 издигнат от ГЕРБ и подкрепен от "десните сили"(СДС) в Бургас.
На Втория конгрес на ГЕРБ, на 10.01.2010 г., бе избран за член на най-висшия ръководен орган на партията - Изпълнителната комисия.
Приятно четене, наслаждавайте се на "значимостта" на този човек)))))))