Светът е в първата си истинска глобална енергийна криза
Това може да е повратна точка в историята
Затягането на пазарите за втечнен природен газ (LNG) в световен мащаб и намаляването на петролните доставки от страна на големите производители поставят света насред „първата наистина глобална енергийна криза“. Това каза ръководителят на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол във вторник, цитиран от Reuters.
Нарастващият внос на LNG в Европа на фона на кризата в Украйна и потенциалното възстановяване на китайския апетит за гориво ще затегнат пазара, докато междувременно догодина ще бъдат пуснати само 20 млрд. куб. м нов капацитет, прогнозира Бирол по време на Международна седмица на енергията в Сингапур, предава economic.bg.
Според него решението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, да намалят добива с 2 милиона барела на ден е „рисковано“ решение. Бирол посочи парадокса, че на фона на това МАЕ наблюдава нарастване на търсенето в глобален мащаб тази година с близо 2 милиона барела на ден.
(Това е) особено рисковано, тъй като няколко икономики по света са на ръба на рецесия, говорейки за глобална такава... Намирам това решение за наистина жалко“, каза той.
Положителното по думите на Бирол е, че настоящата криза може да се окаже повратна точка в историята на енергетиката за ускоряване на чистите източници и за формиране на устойчива и сигурна енергийна система.
Енергийната сигурност е двигател номер едно (на енергийния преход)“, каза Бирол и обясни, че енергийните технологии и възобновяемите източници са логичното решение на проблемите.