×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи


Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи
AlphaTensor е открил начин да решава матрични уравнения с по-малко умножения от оптималния досега начин, измислен от математика Фолкер Щрасен през 1969 г.
06 Октомври 2022, Четвъртък, 21:29 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Приложението ще бъде основно в графиката, в софтуерите за симулация и в... изкуствения интелект

Невралните мрежи, наричани от мнозина с термина „изкуствен интелект”, стават все по-популярни, а резултатите от тях – все по-изненадващи. Последното развитие идва от фирмата DeepMind, на чийто изкуствен интелект е била поставена задача – да намери по-оптимален начин за решаване на матрични уравнения.

Те представляват правоъгълни таблици, най-често съставени от числа и се използват за решение на линейни системи в математиката. Две решетки от числа се умножават едно с друго и това представлява една от фундаменталните изчислителни задачи, използвана на практика във всички софтуери в света, но основно в графиката, симулациите и... изкуственият интелект, с което на практика за пръв път ставаме свидетели на това машина да подобри себе си.

Така дори много малко подобрение в ефикасността на алгоритъма за решаване на матриците може да има огромни ползи както за развитието на компютрите, така и за пестенето на енергия, съобщава newscientist.com

И точно това е успял да направи изкуственият интелект на DeepMind.

Векове наред се е считало, че най-правилният начин за умножение на матрици е пропорционален на броя елементи, които се умножават. Така обаче колкото по-голяма става матрицата, толкова по-сложно става нейното решение.

Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини

През 1969 г. математикът Фолкер Щрасен доказва, че умножението на матрица от два реда с друга от същия размер не е задължително да включва общо 8 умножения. С доста хитър трик това число може да се намали до 7. Подходът, вече наречен Алгоритъмът на Щрасен, изисква малко повече събиране, но е приемлив, защото събирането при компютрите се извършва много по-бързо от умножението.

Така неговият алгоритъм досега стоеше като най-ефикасния за този вид математическа задача в продължение на над 50 години. Сега обаче DeepMind откри нов, по-бърз начин за решаването на проблема, който освен това е приложим за всички модерни хардуерни системи.

Изкуственият интелект, наричан AlphaTensor, започва да решава проблема без никакво предварително знание за това как се решава. Зададено му е само да намери решение, което да е оптимално – да се извършва умножението на матриците с възможно най-малко стъпки.

Графика: От какво е съставена нашата Вселена

След известно време на работа, AlphaTensor открива, че има алгоритъм, който да реши матрица с 4 реда, съставени от 4 числа, използвайки едва 47 умножения – с 2 по-малко от оптималния алгоритъм на Щрасен, който използва 49. Изкуственият интелект освен това открива и разработва техники за умножение на други матрици с различни размери – общо 70 на брой.

Хюсеим Фавзи от DeepMind казва, че резултатът е напълно математически издържан, но изобщо не е интуитивен за хората. „Не знаем изобщо защо системата ни измисли това. Защо това е най-добрият начин за умножение на матрици? Не знаем”, казва той и добавя:

„По някакъв необясним начин невралните мрежи имат интуиция за това кое изглежда добре и кое зле. Честно казано не мога да ви кажа как работи цялото това нещо. Мисля, че има още много теоритична работа, която трябва да се свърши, за да разберем как „дълбокото обучение” на ИИ работи и успява да направи това, което виждаме, че прави”.

Според DeepMind откритието на невралната им мрежа може да ускори изчислителната скорост на компютрите с между 10 и 20% на конкретни хардуери като новите чипове на Nvidia и новия тензорен процесор на Google. Няма обаче гаранции, че увеличението в скоростта ще има ефект върху обикновените устройства като смартфони и лаптопи. Поне засега. Но изследователите са категорични: „Ако този подход се имплементира правилно в новия хардуер, ще има разлика в производителността”.

„Новият алгоритъм ще повиши ефикасността на голям набор от софтуерни приложения, защото матричното умножение е много срещан проблем. И ще има и нови алгоритми, които ще са още по-оптимизирани. Приложение на изкуствен интелект ще има и при други подобни проблеми, защото има сериозна мотивация да се използва тази технология. Ако една задача мое да се изпълни малко по-ефективно, това значи, че за изпълнението ѝ е нужна по-малко мощност”, казва Одед Лачиш от Университета в Лондон.

 


В категории: Животът


4
Коментара по темата
4.
1пърсентъф1уанпърсент
07.10.2022 05:12:32
0
8
Защо е въпрос с емотивна конотация и предполага отговор, който да съдържа съдителна оценка. От най-простите до най-сложните изчислителни модели се състоят от множество на обектите и множество на операциите. Човешкото съзнание е способно да осмисли и придаде дискретна стойност на една съдителна оценка, която по определение е субективна тоест многозначна. Изчислителните модели боравят само с дискретизирани стойности и отговарят на въпросите, които започват с "Как". В действителност обаче във физическата реалност не съществуват дискретни каквото и да било - всяко явление съществува в спектър заедно с всяко друго. Затова например когато се наложи изчислителен модел да генерира абсолютно динамично графична реалност, тя не може да бъде наречена дори приближение на онова, което човешкото око и мозък създават. Така е защото мащаба на подробност, който е необходим може да се представи единствено с рац числа тоест в евентуална безкрайност, но компютърната памет задължително има крайни размери и безкраните стойности се представят, като пропорция между предварително обозначени части на паметта. Така се постига резултат, който е достатъчно близък, но никога абс прецизен - достатъчно близък да се насърчи илюзия, необходима за удобно потребителско изживяване и толкоз. Сри няма да има ГТА, която да конкурира реалността по реализъм. По същество софтуерно решение на проблема ИИ е недостъпно и това е добре известно. Освен ако не се предложи противоречие на Теоремата на Годел, а ако тва стане тогава софт ИИ би бил възможен, само че няма как да знаем щото дори значението на възможен зависи от теоремата на Годел. Както и да е най-вероятно е в свръх далечното бъдеще когато сме отговорили на въпросите на собствената ни биология и имаме работеща теория за човешкото съзнание, чак тогава да е осъществимо да произведем ИИ. До тогава ИИ си остава маркетинг бъзуърд зад който се крие наука от 18 век проучвания от 60те на 20 век и хардуера от 20те на 21век. Равносметката е, че тва между ушите бие всякакъв компютър във всичко освен брой събирания в секунда. Тва позволява на роботи да управляват сложни, но повтаряеми процеси, както позволява на един мейнфрейм да регулира въздушния трафик над Европа или подаването в електропреносната мрежа. Позволява дори на хитър софтуер да "твори" музика. Само че, не можеш да очакваш самолетния мейнфрейм спонтанно да започне да прави бийтове, нито пък квазиплагиатския софтуер да прояви интерес към уредбата на въздухоплаването в Европа. Как vs. Защо. Който знае как, зависи от този, който ще реши защо.
3.
satiricon
06.10.2022 22:57:03
0
2
ако някой има време това си заслужава да се гледа
https://www.youtube.com/watch?v=WXuK6gekU1Y&t=541s&ab_channel=DeepMind
2.
Поправка
06.10.2022 22:37:05
0
7
До преводача - има разлика между ефикасен и ефективен. В случая става дума за по-ефикасен подход, така че коригирай последното изречение където цитираш Одед Лачиш.
1.
Bgman
06.10.2022 21:54:56
5
33
Флагман, 99% от читателите ви са дебили, защо се хабите с тая статия?
Пуснете по-добре нещо за новите цици на някоя фолкаджийка...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Мижав интерес към мартениците в Бургас (ВИДЕО) Мижав интерес към мартениците в Бургас (ВИДЕО) Търговците на пл. „Тройката“ се оплакват от слаби продажби, но се надяват на повече клиенти в последните дни преди 1 март Как „БългарияЕър” съсипа кариерата на млад бургазлия и го остави без багаж на улицата в Амстердам Как „БългарияЕър” съсипа кариерата на млад бургазлия и го остави без багаж на улицата в Амстердам Забавяне от над 3 часа доведе до изпуснат два пъти прикачващ полет и редица неудобства Контра репортаж от Хърватска показва масово недоволство от въвеждането на еврото Контра репортаж от Хърватска показва масово недоволство от въвеждането на еврото Искам да ми плащат толкова, колкото ми обещаваха по телевизията", заявява млада жена пред камерата В училището в Свети Влас се състоя интересен интердисциплинарен урок В училището в Свети Влас се състоя интересен интердисциплинарен урок Преподавателят на третокласниците госпожа Колева преподаде необходимите знания по изключително интересен и достъпен начин – с  помощта на мултитъч екран Рачков се ръси здраво за красивата и секси Виктория Рачков се ръси здраво за красивата и секси Виктория Брюнетката обича луксозния живот и актьорът й угажда САС потвърди присъдите доживотен затвор за убийството на Евгения Чобанова САС потвърди присъдите доживотен затвор за убийството на Евгения Чобанова Съпругът ѝ и неговият баща остават зад решетките, но решението подлежи на обжалване Семейство спечели дело срещу НЗОК за отказ да заплати чернодробна трансплантация Семейство спечели дело срещу НЗОК за отказ да заплати чернодробна трансплантация Операцията е извършена на 18-годишния им син с помощта на дарители   ГЕРБ издига Дянков за председател на Фискалния съвет ГЕРБ издига Дянков за председател на Фискалния съвет Той е единствената кандидатура за шеф на институцията Професор Рачев: Отдавна не бях виждал... Професор Рачев: Отдавна не бях виждал... Цяла България замръзнала Драма с агресивни кучета в Казанлък Драма с агресивни кучета в Казанлък Животните нахапаха 2 жени
Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? На обща стойност от близо 150 млрд. долара, серията от продажби е прецедент в кариерата на легендарния финансист Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Франциск се лекува в римската болница „Джемели“, където беше приет на 14 февруари Макрон ще предупреди Тръмп да не проявява слабост пред Путин Макрон ще предупреди Тръмп да не проявява слабост пред Путин Очаква се срещата да е в понеделник, за да обсъдят ситуацията в Украйна ФБР има нов директор ФБР има нов директор Смята се, че Каш Пател е верен сподвижник на Тръмп Володимир Зеленски с важен ход Володимир Зеленски с важен ход Точно сега американският президент е много разочарован от украинския лидер, отбеляза съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц Виталий Кличко с извънреден коментар за Украйна Виталий Кличко с извънреден коментар за Украйна Не счита, че избори за президент са подходящи преди края на войната Деликатен проблем в САЩ Деликатен проблем в САЩ Вдигна се цената на важна хранителна стока Терор в Израел! Три автобуса взривени Терор в Израел! Три автобуса взривени Експлозиите са в в Бат Ям, южно от Тел Авив Шокира всички Шокира всички На корта в Катар Тази целувка му струва 11 бона в евро и... Тази целувка му струва 11 бона в евро и... Рубиалес избегна затвор
Владислав Горанов, бивш финансов министър Владислав Горанов, бивш финансов министър Политическата класа прояви разум, за да създаде смисъл Виц на деня Виц на деня - Какво е "Женски радости"?
- Дънките ти падат, а сутиена ти стиска.
Виц на деня Виц на деня Момиче при зъболекаря:
- Ако знаети колко ме е страаааах! Предпочитам да родя, вместо да ми вадят зъб.
Зъболекарят:
- Ама хайде решавайте по-бързо, че да знам кой инструмент да използвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Човек, колкото и да е суеверен, никога няма да откаже 13-та заплата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори