×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро
  • Поне 24 индийски туристи загинаха при стрелба в Кашмир
  • Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в Ямбол
  • Отиде си журналистката Даниела Кънева
  • Поне 10 убити и над 100 ранени след нощна бомбардировка в Киев
  • СОС отхвърли искане на кмета метростанция да се казва "СК ЦСКА"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи


Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи
AlphaTensor е открил начин да решава матрични уравнения с по-малко умножения от оптималния досега начин, измислен от математика Фолкер Щрасен през 1969 г.
06 Октомври 2022, Четвъртък, 21:29 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Приложението ще бъде основно в графиката, в софтуерите за симулация и в... изкуствения интелект

Невралните мрежи, наричани от мнозина с термина „изкуствен интелект”, стават все по-популярни, а резултатите от тях – все по-изненадващи. Последното развитие идва от фирмата DeepMind, на чийто изкуствен интелект е била поставена задача – да намери по-оптимален начин за решаване на матрични уравнения.

Те представляват правоъгълни таблици, най-често съставени от числа и се използват за решение на линейни системи в математиката. Две решетки от числа се умножават едно с друго и това представлява една от фундаменталните изчислителни задачи, използвана на практика във всички софтуери в света, но основно в графиката, симулациите и... изкуственият интелект, с което на практика за пръв път ставаме свидетели на това машина да подобри себе си.

Така дори много малко подобрение в ефикасността на алгоритъма за решаване на матриците може да има огромни ползи както за развитието на компютрите, така и за пестенето на енергия, съобщава newscientist.com

И точно това е успял да направи изкуственият интелект на DeepMind.

Векове наред се е считало, че най-правилният начин за умножение на матрици е пропорционален на броя елементи, които се умножават. Така обаче колкото по-голяма става матрицата, толкова по-сложно става нейното решение.

Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини

През 1969 г. математикът Фолкер Щрасен доказва, че умножението на матрица от два реда с друга от същия размер не е задължително да включва общо 8 умножения. С доста хитър трик това число може да се намали до 7. Подходът, вече наречен Алгоритъмът на Щрасен, изисква малко повече събиране, но е приемлив, защото събирането при компютрите се извършва много по-бързо от умножението.

Така неговият алгоритъм досега стоеше като най-ефикасния за този вид математическа задача в продължение на над 50 години. Сега обаче DeepMind откри нов, по-бърз начин за решаването на проблема, който освен това е приложим за всички модерни хардуерни системи.

Изкуственият интелект, наричан AlphaTensor, започва да решава проблема без никакво предварително знание за това как се решава. Зададено му е само да намери решение, което да е оптимално – да се извършва умножението на матриците с възможно най-малко стъпки.

Графика: От какво е съставена нашата Вселена

След известно време на работа, AlphaTensor открива, че има алгоритъм, който да реши матрица с 4 реда, съставени от 4 числа, използвайки едва 47 умножения – с 2 по-малко от оптималния алгоритъм на Щрасен, който използва 49. Изкуственият интелект освен това открива и разработва техники за умножение на други матрици с различни размери – общо 70 на брой.

Хюсеим Фавзи от DeepMind казва, че резултатът е напълно математически издържан, но изобщо не е интуитивен за хората. „Не знаем изобщо защо системата ни измисли това. Защо това е най-добрият начин за умножение на матрици? Не знаем”, казва той и добавя:

„По някакъв необясним начин невралните мрежи имат интуиция за това кое изглежда добре и кое зле. Честно казано не мога да ви кажа как работи цялото това нещо. Мисля, че има още много теоритична работа, която трябва да се свърши, за да разберем как „дълбокото обучение” на ИИ работи и успява да направи това, което виждаме, че прави”.

Според DeepMind откритието на невралната им мрежа може да ускори изчислителната скорост на компютрите с между 10 и 20% на конкретни хардуери като новите чипове на Nvidia и новия тензорен процесор на Google. Няма обаче гаранции, че увеличението в скоростта ще има ефект върху обикновените устройства като смартфони и лаптопи. Поне засега. Но изследователите са категорични: „Ако този подход се имплементира правилно в новия хардуер, ще има разлика в производителността”.

„Новият алгоритъм ще повиши ефикасността на голям набор от софтуерни приложения, защото матричното умножение е много срещан проблем. И ще има и нови алгоритми, които ще са още по-оптимизирани. Приложение на изкуствен интелект ще има и при други подобни проблеми, защото има сериозна мотивация да се използва тази технология. Ако една задача мое да се изпълни малко по-ефективно, това значи, че за изпълнението ѝ е нужна по-малко мощност”, казва Одед Лачиш от Университета в Лондон.

 


В категории: Животът


Флагман.БГ Къде обича да прави секс всяка зодия Къде обича да прави секс всяка зодия 24/04/2025, Четвъртък 17:00 0
Защо боядиса косата си
Защо боядиса косата си 24/04/2025, Четвъртък 16:00 1
Флагман.БГ efbet Пункт: ново лице на познатата локация efbet Пункт: ново лице на познатата локация 24/04/2025, Четвъртък 15:29 0
Заприлича на скелет
Заприлича на скелет 24/04/2025, Четвъртък 15:21 3
4
Коментара по темата
4.
1пърсентъф1уанпърсент
07.10.2022 05:12:32
0
8
Защо е въпрос с емотивна конотация и предполага отговор, който да съдържа съдителна оценка. От най-простите до най-сложните изчислителни модели се състоят от множество на обектите и множество на операциите. Човешкото съзнание е способно да осмисли и придаде дискретна стойност на една съдителна оценка, която по определение е субективна тоест многозначна. Изчислителните модели боравят само с дискретизирани стойности и отговарят на въпросите, които започват с "Как". В действителност обаче във физическата реалност не съществуват дискретни каквото и да било - всяко явление съществува в спектър заедно с всяко друго. Затова например когато се наложи изчислителен модел да генерира абсолютно динамично графична реалност, тя не може да бъде наречена дори приближение на онова, което човешкото око и мозък създават. Така е защото мащаба на подробност, който е необходим може да се представи единствено с рац числа тоест в евентуална безкрайност, но компютърната памет задължително има крайни размери и безкраните стойности се представят, като пропорция между предварително обозначени части на паметта. Така се постига резултат, който е достатъчно близък, но никога абс прецизен - достатъчно близък да се насърчи илюзия, необходима за удобно потребителско изживяване и толкоз. Сри няма да има ГТА, която да конкурира реалността по реализъм. По същество софтуерно решение на проблема ИИ е недостъпно и това е добре известно. Освен ако не се предложи противоречие на Теоремата на Годел, а ако тва стане тогава софт ИИ би бил възможен, само че няма как да знаем щото дори значението на възможен зависи от теоремата на Годел. Както и да е най-вероятно е в свръх далечното бъдеще когато сме отговорили на въпросите на собствената ни биология и имаме работеща теория за човешкото съзнание, чак тогава да е осъществимо да произведем ИИ. До тогава ИИ си остава маркетинг бъзуърд зад който се крие наука от 18 век проучвания от 60те на 20 век и хардуера от 20те на 21век. Равносметката е, че тва между ушите бие всякакъв компютър във всичко освен брой събирания в секунда. Тва позволява на роботи да управляват сложни, но повтаряеми процеси, както позволява на един мейнфрейм да регулира въздушния трафик над Европа или подаването в електропреносната мрежа. Позволява дори на хитър софтуер да "твори" музика. Само че, не можеш да очакваш самолетния мейнфрейм спонтанно да започне да прави бийтове, нито пък квазиплагиатския софтуер да прояви интерес към уредбата на въздухоплаването в Европа. Как vs. Защо. Който знае как, зависи от този, който ще реши защо.
3.
satiricon
06.10.2022 22:57:03
0
2
ако някой има време това си заслужава да се гледа
https://www.youtube.com/watch?v=WXuK6gekU1Y&t=541s&ab_channel=DeepMind
2.
Поправка
06.10.2022 22:37:05
0
7
До преводача - има разлика между ефикасен и ефективен. В случая става дума за по-ефикасен подход, така че коригирай последното изречение където цитираш Одед Лачиш.
1.
Bgman
06.10.2022 21:54:56
5
33
Флагман, 99% от читателите ви са дебили, защо се хабите с тая статия?
Пуснете по-добре нещо за новите цици на някоя фолкаджийка...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Не е напълно изяснено как точно ще се случи всичко и отново всичко се прави от гледна точка на улеснение на икономически активните хора, сподели банкерът пред медията ни БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет  Очаква се банката да преведе още 250 млн. от лихви Къде обича да прави секс всяка зодия Къде обича да прави секс всяка зодия Вижте любимите места на зодиака Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Има и още един пострадал Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Посреднически агенции претендират за комисиона в прекомерни размери Какво е мефедрон Какво е мефедрон Допреди по-малко от 20 години „Мяу, мяу!" е бил легален навсякъде по света, но серия от смъртни случаи води до държавна намеса и забрана Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено С пълно мнозинство местният парламент в Камено прие Бюджет 2025 г. При избори сега: ГЕРБ-СДС с 26,4%, ПП-ДБ с 14,2%, "Възраждане" пред ДПС-НН При избори сега: ГЕРБ-СДС с 26,4%, ПП-ДБ с 14,2%, "Възраждане" пред ДПС-НН Ето какви са нагласите след 100 дни управление В неделя затварят важен булевард в Бургас, вижте защо В неделя затварят важен булевард в Бургас, вижте защо Ще се проведе състезание Важно за шофьорите. До утре ще продължат ремонтните дейности в посока Бургас на АМ „Тракия“ Важно за шофьорите. До утре ще продължат ремонтните дейности в посока Бургас на АМ „Тракия“ В две от четирите ленти в участъка от 3-ти до 5-ти км все още се извършва ремонт
Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Над 460 души вече са напуснали доброволно страната Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Случаят шокира Обединеното кралство – жертвата е атакувана два пъти на едно и също място сред десетки хора Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Русия е изразила готовност да обсъди предложението, Украйна и европейските ѝ съюзници имат сериозни резерви Защо боядиса косата си Защо боядиса косата си Новата визия на Клуни взриви мрежата – Амал Заприлича на скелет Заприлича на скелет Къде е нашият Геро? Актьорът буди тревога с новия си вид 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април НАП отчита рекорден брой електронни декларации Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Той е голямата звезда на турското кино Тъпче се само с боклуци Тъпче се само с боклуци Ям пица и паста всеки ден, здравословното не ме вълнува, признава Маги Халваджиян Очаква дете Очаква дете Натали Трифонова е бременна с момче Огромна руска атака по Киев (ОБНОВЕНА) Огромна руска атака по Киев (ОБНОВЕНА) Най-малко 9 загинали и десетки ранени
Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии – това събаря целия международен ред Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Подсъдимия, защо открадна кравата?
- Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Бабо, как са доматите?
- Абе като зетьовете - изглеждат хубави, ама ще разбереш какви са, чак след като ги вземеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинската сила не е в това да надвиеш другите, а в това да надвиеш себе си – в тишината, в избора да замълчиш, когато можеш да крещиш, и да простиш, когато имаш право да съдиш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори