В Карнобат увековечиха подвига на загиналите във войните за национално обединение
Инициативата се реализира с активната подкрепа на Общината
По инициатива на Общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, със съдействието на община Карнобат и много съмишленици, в Карнобат бе открита паметна плоча. Тя увековечава подвига на 509 души от Карнобат, пролели кръвта си за силна и единна България. Плочата е в памет на героите от Общината, загинали във войните за национално обединение на България.
Инициативата се реализира с активната подкрепа на община Карнобат, одобрила проекта, разрешителното за строеж, инж. Стефан Сотиров, изработил безвъзмездно проекта за постамент, Диян Русев – председател на ЗКПУ „Зора”, с. Мъдрино, финансирал изработването на гранитната плоча, Тодор Атанасов – управител на фирма „Партньори” АД, дарил средства за отливането и поставянето фундамента, както и на много други признателни граждани.
Паметната плоча е поставена в градинката пред Съдебната палата. Тържественото откриване се състоя на 5 октомври. На тази дата, през 1912 г., избухва Първата балканска война. Литургия в памет на загиналите отслужи отец Иван Ангелов. Признателни граждани поднесоха венци и цветя и се преклониха пред подвига на героите.
Към присъстващите се обърна председателят на Общински съвет-Карнобат Теодор Ченешев. Чрез паметната плоча, признателните поколения, изразяват своето преклонение пред хората, дали живота си за България. „На много от тези герои не знаем имената, но благодарение на тях я има България и нашия град”. Теодор Ченешев подчерта, че никога не трябва да забравяме миналото, за да можем отговорно да живеем в настоящето и да мечтаем за бъдещето.
Председателят на Общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва майор от запаса Веселин Шарбанов припомни на присъстващите героичната 1912г., когато на 5 октомври е обявена Балканската война, дала началото на следосвобожденските войни. Той подчерта, че трябва да помним героичния подвиг на превърналите се за една нощ във войници български земеделци и занаятчии, които само за месец успяват да поставят на колене вековния си противник. „Тези следосвобожденски войни представляват колосалното усилие на нашия народ и държава за национално обединение, за един достоен за поклонение подвиг на героичната ни армия и на всички понесли несгодите за това. Това наше прегрешение – да се стремим към свободата и независимостта, завещани от Апостола, ни доведе неколкократно до жестоки исторически изпитания и коварни клопки, подготвени хладнокръвно и методично от тези, които искаха да ни заробят повторно, опити преодолени от безпримерните качества на българския войн”, сподели той.