Илон Мъск закупи Туитър – ето какво предстои за обожаваната от крайните либерали социална мрежа
"Изтекоха" чатове на милиардера със свои приближени, в които се описва почти пълния план за промяна на платформата
Милиардерът Илон Мъск, който преди дни разгневи Киев със своята гледна точка за край на конфликта между Украйна и Русия, най-после закупи социалната мрежа Туитър. При оригиналната договорена между него и борда на директори цена от 54.20$ за акция, южноафриканецът е новият собственик на една от най-тежко критикуваните социални мрежи, станала известна през годините с крайната цензура и клонящи към крайно леви политически убеждения потребители, които не толерират чуждо мнение.
Това обаче изглежда ще се промени под новото ръководство. Туитър вероятно ще бъде преобразен по образ и подобие на Мъск, който е доказвал многократно, че подкрепя пълната свобода на словото. Такава досега в социалката нямаше до толкова, че действащият тогава президент на САЩ Доналд Тръмп бе блокиран от Туитър, докато тогавашният водач на „Ислямска държава”, както и лидерът на Иран бяха оставени да публикуват своите послания.
Какво точно смята да направи Мъск?
Ако съдим от удобно „изтеклите” чатове на милиардера със свои приближени в самия Туитър, предстоят сериозни промени.
Мъск вярва в свободата на словото. В разговор с изпълнителния директор на Valor, той споделя: „САЩ приеха закон, който забранява руската телевизия RT и няколко други медии от РФ. Аз намирам новините им за доста забавни. Много глупости има, но и някои много валидни гледни точки”.
В разговор с бившата си съпруга Талула Джейн Райли той се съгласява с нейното предложение: „Просто купи Туитър и го направи изцяло свободен... или го изтрий”.
В друг чат с предприемача Джон Лонсдейл Мъск дискутира желанието си да направи алгоритъмът зад Туитър “open source” – сорс кода на сайта да бъде прозрачен за всички потребители. Защото „...това, което имаме сега, е скрита корупция”, казва милиардерът.
Малко след като стана ясно, че Илон Мъск е купил голяма част от акциите на Туитър през април, Джон Лонсдейл казва: „Обзалагам се, че бордът изобщо не получава известия за това каква реално е цензурата и решенията, свързани с нея, както и малките Кабали, които се формират вътре – левичарчетата в борда искат да могат да отричат убедително”.
От разговор с основателя на Туитър Джак Дорси става ясно, че той е съгласен, че алгоритъмът на социалката трябва да е отворен, но без да има реклами. Защото иначе ще има повърхност, по която правителства и рекламни агенции ще могат да контролират потока от информация. „Ако зад Туитър има централизиран игра, ще бъде атакуван. Не е сложно, трябва просто да се направи правилно, за да може да устои на това, което се случи с Туитър”, казва той, загатвайки за нов проект. „Струва си както се опита Туитър да вкара в правилна посока, така и да се направи нещо ново и децентрализирано”, съгласен е Мъск.
На кратко – планът на Илон Мъск, който все още се заформя включва няколко стъпки, с които мразената от всичко друго освен крайни либерали социална мрежа, да „влезе в пътя”.
Първо сорс кода ѝ трябва да стане отворен, което значи, че ще бъде видим за всички. Второ правилата за употреба, които в момента са стотици страници (Terms of Service) да бъдат сведени до няколко реда – забранява се: Използването на мрежата за спам и измами; За промотиране на насилие; За нелегална порнография. Трето – Туитър се превръща в място, гарантиращо свободата на словото; Четвърто – Туитър става резистентен на атаки срещу свободата на словото. Това става с въвеждането на децентрализирани иновативни системи в бекенда на платформата и отварянето им към потребителите, както и отварянето на всички API-та. Пето – създаване на своеобразен „пазар” за алгоритми – ако не ви харесва този, използвайте друг.
Иначе казано – има шанс в близкото бъдеще Туитър, под ръководството на Илон Мъск, да се превърне в първата децентрализирана социална мрежа, използваща почти цялата функционалност на Уеб 3.0, където се обменят криптовалути в размяна на свободна информация и нулева цензура. Ако това стане, обликът на интернета, какъвто го познаваме сега и който от десетилетие е изцяло базиран на социални мрежи, крадящи информация от потребителите си за реклами, ще бъде коренно променен.
А за Туитър - една от малкото мрежи, в която (за разлика от Фейсбук) има(ше) много строг контрол върху фалшивото съдържание. Нормално е да не се харесва от някои хора, които с това си вадят хляба.
------------------------
Това ми хареса. Особено изтриването.
Така трябва се постъпи с всички боклучави неща