15-ият конгрес по ортопедия събра над 500 специалисти от Балканите и Европа в Бургас
Липсата на специализирани звена за реално долекуване и рехабилитация е огромен проблем на фона на всичките ни 365 болници, част от които не функционират правилно, казва проф.д-р Асен Балтов
Бургас е домакин на 15-ия Национален конгрес на Българската ортопедична и травматологична асоциация, който се провежда в Конферентния център на хотел „България” от 29 септември до 2 октомври 2022 г. Сред делегатите има и много участници от Унгария, Германия, Словения, Турция, Гърция, Северна Македония и Сърбия. Това е най-големият по рода си на Балканите медицински форум по специалността „Ортопедия и травматология”. Между гостите наш репортер разпозна и именития специалист от Истанбул – д-р Айдън Гюрбюз, който е роден в България, но практикува 35 години в Турция, където се е наредил сред най-разпознаваемите медици на болница Özel Çorlu Vatan Hastanesi. От тази болница излекувани се завръщат в България и най-тежките случаи, обявени у нас за безнадеждни. От близо 3 години д-р Гюрбюз преглежда и поставя диагнози в Бургас, благодарение на медицинския посредник „Ashkan Life”.
У нас д-р Гюрбюз е известен с българското си име Альоша Александров. „Винаги има какво да споделя с колегите в България, аз съм завършил Медицинския институт във Варна и поддържам връзка с повечето от болниците тук. Следя развитието на оперативните практики. С удоволствие ще обменя опит и с гостите от други съседни държави”, каза истанбулският специалист, чието име е известно тук заради златните му ръце и изключителния професионален опит в областта на лечението на фрактури, дислокации и псевдоартрози на опорно-двигателния апарат. Познава добре артроскопската хирургия и артропластиката.
Между пленарните заседания днес Флагман разговаря с председателя на Българската ортопедична и травматологична асоциация – проф. д-р Асен Балтов, за новите научни съобщения и доклади:
-Проф. Балтов, върнахте се в работна среда, днес сте сред колегите си. Изглеждате щастлив от вниманието и уважанието, което Ви оказват, като човек, който е простил незаслуженото унижение по политически причини. Бихте ли казали колко участници са регистрирани, центърът на Бургас рядко вижда толкова много гости накуп?
-Абсолютно комфортно се чувствам. Бих казал, че се завърнах в обичайната работна среда. Щастлив съм, че в Бургас направихме 15-ия ни конгрес по ортопедия и травматология, с изключително международно участие. Тук са едни от най-добрите европейски хирурзи на тазобедрена, колянна и раменна става. Щастлив съм, че има такова огромно желание за придобиване на знания и за споделяне на опит. Имаме над 70 доклада, които ще бъдат представени в рамките на два дни, както и две постерни сесии, където ще бъдат оценени и самите презентации, предложени от колегите. Има сериозно желание за участие – регистрирани са над 500 участници лекари, както и над 100 представители на фирми.
-Какви фирми?
-Най-вече свързани с ортопедията и травматологията – които предлагат ортези, импланти, лазлични медикаменти. Това е нещо нормално. Става въпрос за 44 фирми, които имат представителни щандове на конгреса.
-Разбрахме, че има и много медицински сестри, които също са се включили в работата на конгреса.
-За пръв път се провежда подобна сесия, има я само на наш конгрес, по нашата специалност. Правим го за втори път. Предишния, също по наша инициатива направихме сесия с представителите по грижи, където сестри показваха своя опит и знания на други техни колеги от други болници, както и сесия по „Кинезитерапия”. Те са неразделна част от цялата специалност – показаха как още след операция започва раздвижването.
-Проф. Балтов, ще се преборите ли за това след като е извършена определена операция по вашата специалност, да има реално следболничната грижа. Тя напълно липсва, няма и такива частни болници. Пациентът буквално е оставен на самотек след 7 дни лечение по клинична пътека и после само 7 дни рехабилитация по НЗОК.
-Това категорично е голям проблем, по който трябва да се работи. Това трябва да се промени в нашата здравна система. Имаме 365 болници и много от тях не функционират правилно. А може спокойно те да са болници за долекуване и именно от такива лечебни заведения има огромна нужда. В тях да се продължи лечението не само на болни с ортопедични проблеми, а и на хора след инфаркт, инсулт, неврологични болести и т.н. Те трябва да се раздвижват по-добре, в някои случаи долекуването им трае и половин година.
-Имате ли делегати от чужбина?
-Има – от Унгария, Германия, най-вече от Словения, Турция, Гърция, Северна Македония и Сърбия.
-Има ли по-голям форум от този на Балканите?
-Към момента такъв няма. Нито като посещаемост, нито като ниво на споделени научни и практически постижения. В началото сме, не съм видял всички доклади. Очакваме действията да се развият утре и в веделя, на края на конгреса ще мога да ви кажа кои са най-значителните от тях.