Етикетите на храните пълни с лъжи
Абсурдите с храните не свършват само до това какви боклуци се слагат в тях. Свидетели сме и на все по-чести невероятни лъжи върху етикетите. Експертите от потребителските организации са проверявали написаното върху опаковките на храни и други продукти и съдържанието им. Оказва се, че много от твърденията са лъжливи. Повечето хранителни и козметични продукти ни „лекуват”, „много са полезни за здравето”, „намаляват холестерола” и т.н.
Един такъв продукт е дъвката, подсладена със 100% ксилитол, която намалявала нивото на зъбната плака. Потребителите обаче трябва да знаят, че ефектът се постига с консумацията на 2-3 г от дъвката поне три пъти на ден след хранене.
Детските храни и добавки също заблуждават с написаното на етикета. Често срещано твърдение е, че калцият, витамин D, желязото и фосфорът в детските продукти спомага за развитието на малчуганите и за здравето на техните кости. Специалистите обаче предупреждават, че дадена храна е източник на тези полезни съставки единствено когато продуктът съдържа значителното количество от тях. А в повечето случаи това не е така. Според рекламите растителните мазнини намалявали холестерола. Но потребителите не знаят, че за да има ефект, дневният прием трябва да е 1,5-2,4 г в продължение на поне 2- 3 седмици.
Върху опаковката на хранителни добавки пише, че екстракти от червена боровинка и Д-маноза предпазват от вредни бактерии по стените на пикочния мехур. Наличието на тези бактерии е основен рисков фактор за развитието на инфекции по пикочните пътища. Според експертите обаче не е установена връзка между консумацията на продукта и твърдението на етикета. Такова е положението и при пробиотиците, които според опаковката помагат за защита от вредни бактерии, водещи до диария, както и че продукт, съдържащ екстракт от кактус предпазва от сърдечносъдови рискове.
Има дори млечни продукти, според рекламата на които тридневен прием ще спомогне за поддържане на здравословно тегло при деца и юноши. Такова въздействие на продуктите обаче не е установено. Експертите съветват, ако се натъкнете на хранителни или здравни твърдения, в които се съмнявате, да сигнализирате ДВСК или Българската агенция по безопасност на храните.