Евростат: Младите в България са сред първенците в ЕС, които напускат родителите си най-късно
България е и с една от най-големите разлики между половете след Румъния, (разлика от 3,5 години), като мъжете у нас напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години
България е една от страните в ЕС, в която младите хора напускат семейното гнездо в най-късна възраст (30,3 години), показват новите данни на Евростат.
България е и с една от най-големите разлики между половете след Румъния, (разлика от 3,5 години), като мъжете у нас напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години.
Най-възрастните напускащи дома си, всички над 30 години, са регистрирани в Португалия (33,6 години), Хърватия (33,3 години), Словакия (30,9 години), Гърция (30,7 години) и България (30,3 години). За разлика от тях в Швеция (19,0 години), Финландия (21,2 години), Дания (21,3 години) и Естония (22,7 години) е регистрирана най-ниската средна възраст - всички под 23 години.
През 2021 г. в целия ЕС младите хора напускат родителите си средно на 26,5 години.
В повечето северни и западни държави младите хора напускат родния си дом средно в началото до средата на 20-те си години, докато в южните и източните държави средната възраст е в края на 20-те или началото на 30-те години.
В ЕС през 2021 г. мъжете са напуснали родителите си средно на 27,4 години, а жените - на 25,5 години. Тази тенденция се наблюдава във всички държави, т.е. младите жени напускат родителското домакинство средно по-рано от младите мъже.
Мъжете са напуснали родителското си жилище средно след 30-годишна възраст в 11 държави от ЕС (Хърватия, Португалия, Словакия, България, Гърция, Словения, Италия, Малта, Испания, Румъния и Полша), докато това се отнася за жените само в 2 държави (Португалия и Хърватия).
Най-голямата разлика между половете е установена в Румъния, където младите мъже напускат на 30,3 години, а жените - на 25,6 години (разлика от 4,7 години между половете), следвана от България (разлика от 3,5 години), където мъжете напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години. За разлика от тях Швеция, Дания и Ирландия отбелязват най-малките разлики между младите мъже и жени, напускащи родителския дом: 0,4, 0,5 и 0,9 години.
Разликата между половете е по-силно изразена в държавите, в които младите хора напускат родителския дом по-късно, и по-слабо изразена в държавите, в които те го напускат по-рано.
Източник: БГНЕС
Който подкрепя контрол над децата до 30 годишната им възраст е психично нездрав, а квартирите навсякъде по света не са евтини и са според заплатите.
Истината е че българските родители не възпитават децата си на самостоятелност и ако може децата им да останат до тях завинаги да налагат контрол върху решенията им.
Разлика между половете подобна на българската и румънската навярно се наблюдава и в другите подобни държави, т.е. мамините синчета са още по-разглезени, а жените по-оправни. А може и да е просто защото жените се омъжват по-рано и се местят при родителите на мамините синчета, за които изобщо не е трябвало да се омъжват...
Както се развиват нещата напоследък обаче, и еманципираните западни младежи ще почнат да се заседяват при мама и тате. Само преди няколко години в САЩ беше срамно да живееш с родителите си, но вече всички проявяват разбиране и Е разбираемо. Вместо ние да ги стигнем, те ще ни стигнат! Това е една от целите на специалните операции лъжа-19, укро-лъжа и климат-лъжа - да се срине стандартът на живот на предишните късметлии.