Кризата тласна дори Япония към рязък завой в енергетиката
Страната се кани да рестартира ядрени централи и да работи по реактори от ново поколение
Япония планира да рестартира неработещи ядрени централи и да проучи опциите за разработване на реактори от следващо поколение. Това каза в сряда премиерът Фумио Кишида, поставяйки началото на голяма промяна в политиката по отношение на ядрената енергия на страната десетилетие след катастрофата във Фукушима.
Правителството ще разгледа и възможността за удължаване на живота на алтивните реактори, стана ясно още от думите на Кишида. Изказванията му подчертават промяната в общественото мнение на фона на войната в Украйна и разрастващата се енергийна несигурност, предава economic.bg.
Тенденцията към преосмисляне на ядрената политика е в ход на много други места по света. А поскъпването на горивата няма как да не влияе върху мнението на гражданите и готовността им да преглътнат опасенията си.
Япония спря повечето си ядрени централи през изминалите десет години, след като мощно земетресение и цунами през 2011 г. предизвикаха ядрена катастрофа в електроцентралата Фукушима Даичи. Страната, разположена върху сеизмично активна територия, се бе зарекла да не строи нови реактори. Затова и последните сигнали за промяна в тази политика се разглеждат като ярък и неочакван обрат в строгата линия на политиката ѝ.
Междувременно властите опитват да ускорят зелената трансформация на третата по големина икономика в света. Ядрената енергия, към която обществото бе силно против след кризата във Фукушима, вече започва да се разглежда от японското правителство като възможен елемент от стратегията за постигане на екологичните цели на страната.