Диня или пъпеш – кой плод е по-полезен
Както пъпешът, така и динята съдържат вещества с тонизиращи свойства
Изборът между диня и пъпеш може да се окаже доста труден. Елена Соломатина, доктор по диетология и кандидат на медицинските науки, разказва в интервюто си за радио Sputnik какви са полезните свойства на всяко от тези летни лакомства.
Според нея е невъзможно да се каже еднозначно кой плод е по-полезен: всеки от тях съдържа ценни за организма вещества.
"Динята има ликопен - червеният цвят на плода се дължи на този пигмент. Това е мощен антиоксидант, който предпазва организма ни от преждевременно стареене, полезен е за сърдечносъдовата система, предотвратява развитието на рак, намалява възпаленията. Пъпешът има четири пъти повече витамин С, а това е друг антиоксидант, който има противостареещ ефект и се бори с разрушителното действие на свободните радикали", обяснява диетологът.
Тя отбеляза също, че пъпешът съдържа и бета-каротин, предшественик на витамин А, който придава жълтия цвят на плода. Колкото по-наситен е цветът, толкова повече бета-каротин съдържа пъпешът.
Както пъпешът, така и динята съдържат вещества с тонизиращи свойства - продължава лекарят.
"В динята има цитрулин, аминокиселина, която понякога се продава като хранителна добавка и се използва от спортисти. Тя повишава издръжливостта, подобрява притока на кръв и предпазва мускулите от разпадане, така че динята е тоник. От друга страна, пъпешът съдържа вещества, които насърчават производството на серотонин - хормона на удоволствието", казва Соломатина.
Серотонинът, казва диетологът, е невротрансмитер и има тонизиращо действие.
И двата плода съдържат магнезий и калий, добавя тя. Калият е от съществено значение за сърцето, а магнезият укрепва кръвоносните съдове, като по този начин предотвратява високото кръвно налягане. Магнезият е от съществено значение и за костите.
Соломатина припомни ефекта на пъпеша върху храносмилането и диуретичния ефект на динята.
"Динята има повече вода, тя има диуретичен ефект, пъпешът има повече меки фибри, така че има аналгетичен ефект", каза диетологът.