Имотите в Бургас са с 30 процента по-евтини отколкото през 2008 година
- Трудно е все още да се каже дали излизаме от кризата, или не. Това, което мога да заявя със сигурност е, че хората отново придобиват сигурност за работните си места, както преди 2009 година и са готови да купуват на кредит. Такава е тенденцията за Бургас. По отношение на цените - от 2008 година досега поевтиняването на имотите е около 30%. Ако един двустаен апартамент в комплексите тогава се е продавал за 45 хиляди евро, цената му сега е 30 хиляди евро. Различна е ситуацията в к-с „Меден рудник”. Много бургазлии се опариха там от покупки на зелено, защото и до ден-днешен част от започнатите кооперации там стоят на груб строеж. Хората вече са много по-предпазливи и ако се насочат към този комплекс, искат напълно завършено и качествено изпълнено жилище.
- А каква е ситуацията при наемите? Има ли увеличение на цените в града заради наближаващата студентска година?
- Наемите са най-силният сегмент на пазара на имоти в Бургас. Гарсониери и двустайни апартаменти се търсят много от младите семейства. Сделки се сключват ежедневно. А предстои и студентската кампания... Очакваме търсенето да се повиши значително през септември и октомври. Увеличение на цените в момента не се забелязва. Двустайните жилища в „Братя Миладинови” и „Възраждане”, които са напълно обзаведени, се предлагат за 250-300 лева на месец. В „Славейков” и „Изгрев” наемите са между 230 и 250 лева. Възможно е обаче да има леко покачване със старта на учебната година. Но студентите търсят основно много малки апартаменти или големи, в които се комбинират. В момента на пазара липсват луксозни имоти, които да се дават под наем. А определено има такова търсене от бизнесмени, които са се устроили в Бургас.
- Как се характеризира пазара на офис-площи? Какви са цените и кой е най-атрактивният район за наемане на офис от страна на бизнеса?
- Истината е, че няма адекватно предлагане на площи в офис-сгради. Повечето собственици на такива имоти искат прекалено високи цени, които бизнесът в момент на криза не може да си позволи. Въпреки че някои от офис сградите са празни, цените на наемите не падат. Скоро попаднах на едно предложение за офис с една стая и санитарен възел на улица „Гурко” за 600 евро на месец. Коя малка фирма може да си позволи да плаща тези пари всеки месец. Именно поради тази причина, пазарът на офиси е сравнително слаб.
- В годините на строителния бум много крупни инвеститори влагаха капиталите си в урегулирани поземлени имоти. Има ли все още търсене на земи в регулация и наблюдава ли се падане на цените в атрактивните райони като до магазин „Метро”?
- Тук ситуацията е различна. Има търсене за парцели на ниски цени, но предлагането е за изключително скъпи земи. Така купувачи и продавачи рядко се срещат. Сделки не се осъществяват. Принципно лицеви парцели, които гледат към основни артерии в града или към магистралния път Бургас- София, рядко излизат на пазара. Тук трябва да отбележа, че новият ОУП е много важен. Защото предназначението на определени земи може кардинално да се промени и това да се отрази на цените.
- Навсякъде из Бургас или курортите се чува руска глъч. Какъв е интересът на руснаците за покупка на имот в нашия регион и какви са техните предпочитания?
- Ще започна първо с предпочитанията. Младите руснаци предпочитат Слънчев бряг. Те не се притесняват, че комплексът е презастроен, напротив - шумотевицата, нощният живот там ги очарова. Сделките в Слънчев бряг са много. По-възрастните руснаци харесват малките и спокойни курорти по морето. Те искат жилище за целогодишно обитаване, като купуват апартаменти в Созопол, Свети Влас, Поморие и на юг от Бургас. В същото време пазарът на вторичните имоти е на изчерпване. Много от англичаните и ирландците, които купуваха през строителния бум апартаменти „на килограм”, вече ги продадоха. Българите също са важни играчи на пазара на ваканционни имоти по морето. Хората от вътрешността на страната и българи, работещи в чужбина, използват атрактивните цени и инвестират в жилище край морето. Тук трябва да отбележим, че както руснаците, така и родните купувачи искат напълно завършен имот с Акт 16.
- На какви цени се сключват сделки?
- Цените са крайно разнородни. В Слънчев бряг в апартаментните комплекси на първа линия има жилища и за по 1000 евро на квадратен метър, но сделки трудно се осъществяват вече на такива нива. Масовите оферти за имоти в източната част на курорта са за по 600-650 евро на квадрат.
- Все повече хотели по морето излизат на публична продан. Как се характеризира този пазар? Има ли запитвания от богати инвеститори при вас, които искат да се сдобият с хотел на изгодна цена?
- Този род сделки се сключват основно с ипотекирани хотели. Въпреки атрактивните цени, все още няма голямо търсене от страна на инвеститори.
- Изгодна ли е в момента инвестицията в имот и в какъв точно тип имот си струва да инвестираме?
- Винаги е била изгодна. Въпросът обаче е в какъв имот да инвестираме. И на този въпрос най-правилният отговор ще получите от професионалист.
- Има ли покупки на имоти чрез ипотечни кредити или хората са станали много по-предпазливи от подобен тип сделки?
- Както казах преди малко хората са малко по-спокойни и гледат по оптимистично на покупката на имот с кредит. Различното в случая е, че за разлика от кредитирането на 100% преди 3-4 години, сега търсят около 50% и за по кратки срокове на изплащане.
- Има ли интерес към селските имоти?
- Има търсене за къщи, които са в села до 10 километра от морето. За имотите в отдалечените села рядко има интерес. Ако все пак получим запитване от потенциален купувач, то е за малки имоти с много ниска цена от порядъка на 10-15 хиляди лева.
Искам сега НСНИ да даде данни от агенциято по вписвания ,колко сделки е имало в Сл.бряг и Созопол/примерно/ за 2007,2008 и колко за 2010 или до средата на 2011г.Омръзна ми през два дена,някой да говори,че пазара на имоти яко се събудил от руснаците,а като се огледам,той даже е в дълбок,"летаргичен"сън! Затова-дайте циффри! Иначе-"Москва не вярва на празни приказки"!
Искам сега НСНИ да даде данни от агенциято по вписвания ,колко сделки е имало в Сл.бряг и Созопол/примерно/ за 2007,2008 и колко за 2010 или до средата на 2011г.Омръзна ми през два дена,някой да говори,че пазара на имоти яко се събудил от руснаците,а като се огледам,той даже е в дълбок,"летаргичен"сън! Затова-дайте циффри! Иначе-"Москва не вярва на празни приказки"!
Иначе написано кой е авторът на въпросите и че снимката я е щракнал авторът. Ама кой е на нея...?!?