×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Четиригодишно дете падна от втория етаж в Перник
  • Отбелязваме Игнажден – денят на свети Игнатий Богоносец. Започват коледните празници!
  • Депутатите излизат в коледна ваканция от 22 декември до 5 януари
  • Около 13 ч. днес се възстановява движението в двете посоки по Дунав мост при Русе
  • Националите по футбол завършват годината пред Боливия и Оман, но зад Габон и Ангола
  • САЩ налагат нови санкции срещу Иран
  • Последен шанс България да купи нови влакове с пари от Европа
  • Днес се провежда 18-ото заседание на Общинския съвет в Бургас, очаквайте подробности
  • Виктор Орбан пристига на посещениe у нас
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво (не)свърши кабинетът „Петков“ (ОБЗОР)


02 Август 2022, Вторник, 10:21 ч.
Автор: Флагман

Ето какви ги надроби правителството за седем месеца на власт

На 13 декември 2021 г. пред Народното събрание положи клетва 99-ото правителство на България с министър-председател Кирил Петков. Структурата и персоналният състав на кабинета бяха одобрени от парламента със 134 гласа „за“ и 104 „против“, а правителството проведе първото заседание още на следващия ден. До свалянето му с вот на недоверие, което се случва за първи път в новата история на България, правителството управляваше в условията на няколко кризи – продължаваща епидемия, нарастваща инфлация, военен конфликт в региона и други, посочва БТА.

Коалиционно споразумение

Коалиционното правителство, сформирано след преговори между мандатоносителя от „Продължаваме Промяната“ (ПП) с три от седемте партии в Народното събрание, беше създадено на 10 декември 2021 г. Тогава политическите формации подписват Споразумение за съвместно управление на Република България за 2021-2025 г., а под документа подписите си полагат Кирил Петков и Асен Василев от ПП, Слави Трифонов от „Има такъв народ“, Корнелия Нинова от "БСП за България" и Христо Иванов от „Демократична България“.

„Против“ съставянето на кабинета в Народното събрание гласуват ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“, които не са поканени да участват в преговорите.

Състав и структура на кабинета

В правителството има петима вицепремиери. Двама са от „Продължаваме Промяната“ и по един от останалите коалиционни партньори - БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. Министерствата са общо 19. Структурата на Министерския съвет е 10:4:4:3, разпределена пропорционално според спечелените на изборите гласове. „Продължаваме Промяната" имат десет министри, БСП и „Има такъв народ“ - по четирима, а „Демократична България“ - трима.

Създадено е ново Министерство на електронното управление, а досегашното Министерство на икономиката е разделено на Министерство на икономиката и индустрията и Министерство на иновациите и растежа. Двама министри от предходното служебно правителство на Стефан Янев запазват постовете си - Бойко Рашков - като министър на вътрешните работи, и Николай Денков - като министър на образованието и науката. Служебният премиер Стефан Янев е избран за министър на отбраната.

За министър на външните работи е избрана Теодора Генчовска, за министър на труда и социалната политика - Георги Гьоков, за министър на здравеопазването - Асена Сербезова, за министър на правосъдието - Надежда Йорданова, за министър на културата - Атанас Атанасов, за министър на земеделието - Иван Иванов, за министър на туризма - Христо Проданов, за министър на транспорта и съобщенията - Николай Събев, за министър на енергетиката - Александър Николов, за министър на иновациите и растежа - Даниел Лорер, за министър на електронното управление - Божидар Божанов, и за министър на спорта - Радостин Василев.

Обявени приоритети

Мотото на правителството, което обявява министър-председателят Кирил Петков след полагането на клетвата пред депутатите в парламента, е „Нулева толерантност към корупцията“.

Сред приоритетите на новото правителство, които той посочва, са контролът над финансите и еврофондовете, борбата с ковид кризата, както и мерките срещу инфлацията и покачващите се цени на енергоносителите. Реформата в съдебната власт, продължаването на конструктивното партньорство на България в ЕС и НАТО, както и добросъседство и напредък в отношенията на страната с Република Северна Македония също са набелязани като приоритети.

Делегации и посещения

Първото работно посещение в чужбина на министър-председателя Кирил Петков е в Брюксел, на 17 декември 2021 г. Там той има последователно срещи с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. На тях са обсъдени въпроси, свързани с кризата в Украйна, добросъседските отношения, инвестициите в инфраструктура, областта на отбраната, Плана за възстановяване и развитие на България, както и въпросът за преговорите с Република Северна Македония (РСМ).

На 18 януари 2022 г. премиерът Кирил Петков и ръководената от него правителствена делегация е на еднодневно официално посещение в Скопие, Република Северна Македония – първата държава, която посещава след встъпването в длъжност на новия кабинет. Поводът е 30-ата годишнина от признаването от България на независимостта на тогавашна Македония, станало на 15 януари 1992 година.

По покана на Петков, на 24 януари 2022 г. в София на официално двудневно посещение пристига министър-председателят на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и членовете на правителството. На следващия ден е проведено съвместно заседание на двете правителства в резиденция „Бояна“, а в присъствието на Петков и Ковачевски са подписани три меморандума за сътрудничество между двете държави.

Първата конкретна стъпка в сътрудничеството, обявена на срещата в Скопие, е възобновената авиолиния София-Скопие, реализирана от българската авиокомпания "Гъливер". На 7 юли компанията обявява, че спира временно полетите.

На 28 април 2022 г.  министър-председателят Кирил Петков, начело на българска делегация, посещава Бородянка, Буча и Ирпин в Украйна, за да се запознае на място с последиците от военните действия в страната, започнали на 24 февруари 2022 г. Той е деветият премиер, посетил страната след началото на военните действия. В Киев Кирил Петков има среща с президента на Украйна Володимир Зеленски, на която подписват обща декларация за европейската перспектива на Украйна.

Борба с корупцията

На 16 март 2022 г. на посещение в София пристига европейският главен прокурор Лаура Кьовеши. Двамата с премиера Кирил Петков обсъждат борбата с корупцията и съдебната реформа. На 17 март 2022 г., в деня, в който приключва посещението на европейския главен прокурор, са арестувани бившият министър-председател, председател на партия ГЕРБ, Бойко Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и бившият началник на пресслужбата на Борисов - Севделина Арнаудова. Обявената от МВР причина е образувано производство за изнудване, свързано Васил Божков.

МВР обявява, че е „в ход мащабна операция във връзка със 120 случая на Европейската прокуратура в България“,  а в свое изявление, изпратено до медиите на 18 март 2022 г., премиерът Кирил Петков потвърждава, че по случая работи Европейската прокуратура. Тримата са разпитани пред прокурор и следовател и са освободени след 24 часа, без да им бъдат повдигани обвинения.

План за възстановяване и устойчивост

На 7 април 2022 г. по покана на министър-председателя Кирил Петков в София пристига председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да представи одобрения от Комисията План за възстановяване и устойчивост на България. Планът е връщан няколко пъти за преработване, като основните забележки са в областите на енергетиката и върховенството на правото.

Той е задължително условие, за да може България да получи достъп до 6,3 млрд. евро (12,3 млрд. лева) по европейския Механизъм за възстановяване и устойчивост. Планът цели да подпомогне икономическото възстановяване на ЕС след пандемията от COVID-19. България е 23-ата държава в Европейския съюз, чийто план е одобрен от Европейската комисия.

Промени

На 28 февруари 2022 г. министър-председателят Кирил Петков в извънредно изявление от Министерския съвет обявява, че иска оставката на министъра на отбраната Стефан Янев във връзка с негова публикация ден по-рано във Фейсбук, като посочва, че „никой министър няма право на собствена външна политика, особено по Фейсбук“. В публикацията си Янев отхвърля твърденията, че е проводник на нечии външни интереси и декларира, че отправна точка за всяко негово решение и действие е бил само и единствено българският национален интерес. Поводът е позицията, която той заема след инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 година.

На 1 март 2022 г. след близо четири часа дебати на извънредно заседание парламентът освобождава Стефан Янев и избира за негов наследник Драгомир Заков със 184 гласа „за“,  33 „въздържал се“ и без нито един против. От ДПС се въздържат при гласуването, а „Възраждане“ не участва в него.

Газова криза

На 31 март 2022 г. президентът на Русия Владимир Путин подписва декрет, съгласно който чуждестранните купувачи на руски газ трябва от 1 април 2022 г. да го заплащат в рубли. Ако не го направят, договорите им ще бъдат прекратени.

На 1 април 2022 г. от руската компания „Газпром експорт“ постъпва официално искане доставяният природен газ в България да бъде плащан в рубли. Министърът на енергетиката Александър Николов съобщава, че България ще се придържа към позицията на ЕС за спазване на договорите между партньорите, където е разписан начинът на плащане и той не включва плащане в рубли. На 27 април 2022 г. руската компания спира доставките за България.

На 3 май 2022 г. Кирил Петков участва в церемонията за началото на строителството на нов терминал за втечнен газ в Александруполис, Гърция, който ще бъде свързан с газопреносната мрежа на Гърция, а по съществуващите трасета може да достига до България, Сърбия, Република Северна Македония и други страни. В рамките на визитата Кирил Петков инспектира и изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България в района на Комотини.

На 9 и 10 май 2022 г. министър-председателят Кирил Петков е на работно посещение в САЩ по покана на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген за участие в Лидерска среща на най-високо ниво. Посещението в САЩ е и част от плана на правителството за координирано решаване на проблемите с газа и инфлацията чрез по-тясно взаимодействие с международните ни партньори. След срещата си с вицепрезидента на САЩ Камала Харис Кирил Петков съобщава, че са договорени доставки на втечнен газ за България.

На 8 юли министър-председателят Кирил Петков, вече в оставка, и гръцкият му колега Кириакос Мицотакис участват в церемония по приключването на строителството на Междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB). Все още има административни процедури, които трябва да бъдат приключени, за да бъде пуснат интерконекторът в търговска експлоатация.

По време на последното правителствено заседание, провело се на 28 юли, премиерът в оставка Кирил Петков обявява, че Министерството на енергетиката ще направи предложение за сключване на договор за доставка на седем карго кораба с втечнен природен газ, които да подобрят енергийната сигурност на страната. Първата карго доставка на втечнен природен газ може да дойде през октомври на гръцкия терминала в Ревитуса, за което вече има и резервиран капацитет.

За сделката министър Александър Николов допълни, че цената на втечнения газ е обвързана с индекса в САЩ, който е значително по-стабилен от европейския индекс, а цената за първите три доставки се очаква да бъде с около 30 долара под европейската.

Отзовани руски дипломати

На 28 юни премиерът в оставка Кирил Петков съобщи пред журналисти в парламента, че България ще отзове 70 руски дипломати от посолството на Руската федерация в София, тъй като, по думите му, има информация, че са извършвали дейност против интересите на България. Това предизвика вълна от коментари, включително и реакция от страна на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, която с дипломатическа нота настоя България да отмени решението си и спомена за възможност за скъсване на дипломатическите отношения между двете страни.

Вот на недоверие

Правителството стана първото в съвременната история на България, свалено с вот на недоверие в  Народното събрание.

Вотът на недоверие към кабинета на тема икономическа и финансова политика, внесен от ГЕРБ-СДС, беше одобрен в пленарната зала с гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Преди него от „Има такъв народ“, една от четирите партии в управляващата коалиция, обявиха напускането си и изтеглиха своите министри от управлението.


В категории: Политика


1
Коментара
БНТ прилапа Гунди
БНТ прилапа Гунди 20/12/2024, Петък 13:46 0
1
Коментара по темата
1.
brom
02.08.2022 12:42:32
0
5
Какво направиха ли? Мамка им! Преди малко се върнах от магазина и сега търся някой гласувал за Продължаваме промяната, за да му изкажа личната си БЛАГОДАРНОСТ!!!!!!!!!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
БСП-Бургас: През последните години държавата действително неглижира общините и ги остави да се справят сами БСП-Бургас: През последните години държавата действително неглижира общините и ги остави да се справят сами 4-ата съветници на партията  Станимир Баев, Чанко Мирчев, Явор Костов и Мадлен Мутафян не  подкрепиха промната на местните данъци и такси   Изправят пред съда убиеца Христо, който заби нож в сърцето на футболиста Цеци в Слънчев бряг Изправят пред съда убиеца Христо, който заби нож в сърцето на футболиста Цеци в Слънчев бряг До бруталния край на 31-годишния мъж от Козлодуй се стигна заради спор между двата мъже за красивата Ивет „Деца помагат на деца“: Над 15 детски градини се включиха в инициативата на „Лайънс Клуб – Виа Понтика” „Деца помагат на деца“: Над 15 детски градини се включиха в инициативата на „Лайънс Клуб – Виа Понтика” Средствата ще бъдат предоставени за лечението на 12-годишната Елза Дадурян Актуализираха данък сгради и такса смет в Бургас за 2025 година Актуализираха данък сгради и такса смет в Бургас за 2025 година Бургас е с по-ниска актуализация от редица общини в страната  Коледарчата наричаха за здраве и берекет в сградата на Община Несебър Коледарчата наричаха за здраве и берекет в сградата на Община Несебър От името на кмета Николай Димитров малките коледари бяха дарени с лакомства. Към тях бяха отправени и думи на благодарност за хубавата емоция и създаденото коледно настроение С колко ще поскъпне хлябът след Нова година С колко ще поскъпне хлябът след Нова година Масовите видове хляб се използват от нискодоходните групи Село Росен тъжи за загиналия велосипедист Краси, бил майстор хлебар със златни ръце Село Росен тъжи за загиналия велосипедист Краси, бил майстор хлебар със златни ръце 48-годишният Красимир Киров се преместил в Бургас, заради работата си Търсят директор на НАП Бургас чрез Jobs.bg, заплата е 5450 лв Търсят директор на НАП Бургас чрез Jobs.bg, заплата е 5450 лв Обявата за конкурса е публикувана от Централното управление на НАП, като се търси висш държавен служител за Териториална дирекция на НАП в Бургас Готвят промени в Семейния кодекс, изключват адвокатите Готвят промени в Семейния кодекс, изключват адвокатите През 2023 г. броят на сключените бракове е 21 800, докато разводите са били 9088 Вижте каква е позицията на БАБХ за мъртвите овце в Карнобатско Вижте каква е позицията на БАБХ за мъртвите овце в Карнобатско Инкубационният период при това заболяване е от 6 месеца до 2-3 години
Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа Оставането на жените дълго време вкъщи се отразява на тяхната квалификация Румен Радев: Игнажден е - който първи гост дойде, такава ще е годината. Радвам се, че е Виктор Орбан Румен Радев: Игнажден е - който първи гост дойде, такава ще е годината. Радвам се, че е Виктор Орбан Унгарският премиер е на среща в България Голяма контрабанда спипаха на ГКПП Лесово Голяма контрабанда спипаха на ГКПП Лесово Шофьорът, турски гражданин, е представил документи, че превозва стъкла за пътни превозни средства от Турция за Унгария през България и няма друго за деклариране Кого ще гледаме в новогодишната програма на Нова Кого ще гледаме в новогодишната програма на Нова Вижте участниците Топ разузнавач с тежък коментар за гафа с Украйна Топ разузнавач с тежък коментар за гафа с Украйна "Става въпрос за несръчност от страна на Димитър Главчев, а не за саботаж", твърди Димо Гяуров   Иска внуче Иска внуче Подканя снаха си Съблазни най-добрия приятел на баща си Съблазни най-добрия приятел на баща си На 18-годишна възраст Мила дел Рей започнала да се среща с най-добрия приятел на баща си, който по това време бил на 44 години Путин с разтърсващи думи Путин с разтърсващи думи На фона на войната между Русия и Украйна, използва чувство за хумор Близнаците да се пазят от насилници! Вижте кой ще има късмет и ще спечели пари днес Близнаците да се пазят от насилници! Вижте кой ще има късмет и ще спечели пари днес Хороскоп за деня – 20 декември 2024, петък Чудовищен дуел иска Путин: Нека видим как Западът ще брани Киев от „Орешник“ Чудовищен дуел иска Путин: Нека видим как Западът ще брани Киев от „Орешник“ Президентът на Украйна Володимир Зеленски се усъмни в психичното му здраве заради предложеният технологичен дуел 
Евгений ДАЙНОВ Евгений ДАЙНОВ Дойде времето в световната политика на мъжете, които се правят на силни
Виц на деня Виц на деня Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик. Виц на деня Виц на деня Блондинка: "Първата си любов преживях около 15, втората около 17, а третата дойде около 17:30." Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори