Странният конфликт между Радев и Нинова
БСП влизат във война с президента в предизборна ситуация, докато той пак идва на власт със служебен кабинет
БСП изостри конфликта си с президента Румен Радев в последните дни.
От пресцентъра на формацията тази сутрин изпратиха прессъобщение със заглавие „Филип Попов: На президента му се усладиха служебните кабинети и той сякаш е съучастник в това да има предсрочни избори”. То обобщава интервю на депутата Попов пред БНР. Акцентът, който пресцентърът е поставил, обаче означава едно – дадена е инструкция от ръководството на БСП за бой по Румен Радев.
При връщането на третия проучвателен мандат за правителство малко по-късно Радев не остана длъжен, като обяви директно в очите на лидерите на соцпартията, че управляващата досега коалиция (в която те участваха) завещава на предстоящия му служебен кабинет енергиен хаос.
„Кризата в енергетиката, която може да прерасне в колапс на икономиката, на социалната система, е най-тежкото наследство на това правителство“, добави държавният глава и призова парламентът незабавно да реши проблема с липсата на председател на КЕВР.
На излизане от президентството лидерът на БСП Корнелия Нинова отново удари: „Президентът Румен Радев е част от групата, която свали правителството”.
Преди дни тя го обвини и че действа в интерес на ГЕРБ и ДПС.
Влизането във война с президента от страна на БСП в този момент е доста нелогично. Партията отива на поредни предсрочни парламентарни избори. На власт пък в следващите поне няколко месеца ще е отново държавният глава, на когото пак ще му се наложи да назначи служебен кабинет.
Миналата година Румен Радев постави задача на служебните министри да направят ревизия на управлението при правителството „Борисов 3“. Те се захванаха доста сериозно с каузата.
Ако сега ситуацията се повтори, обаче, на мушка ще е правителството на Кирил Петков, в което БСП имаше четирима министри.
Формацията на Петков „Продължаваме Промяната“ (ПП) също влезе в конфликт с президента през последните месеци заради Русия. ПП демонстрира остри антируски позиции, докато Радев е доста внимателен с държавата на Путин дори и след нападението над Украйна.
Президентът е във втория си и последен мандат на „Дондуков“ 2 и няма какво толкова да губи от атаките срещу него. Освен ако няма намерение и след 2027 г. да остане в политиката чрез участие в партийния живот. Но дотогава има да изтече много вода.
Освен това нападките към него от страна на БСП и Корнелия Нинова, която му даде старт в политиката, звучат тенденциозно и неаргументирано. Впрочем, това е една и съща мотика, която Нинова настъпва за пореден път, но този път още по-силно. Преди последните парламентарни избори миналата година тя отново атакува Радев, но не толкова зрелищно.
Президентът като типичен военен не остава длъжен и отвръща подобаващо на „обстрела“.
През последните месеци той нападаше Нинова и за оръжейните доставки към Украйна. Това пък на него не му прави чест. Военните заводи у нас всъщност произвеждат за трети страни, които вероятно пращат стоката в Украйна.
Къде е проблемът?! Българските фирми печелят, а оръжието отива не в терористична организация, а в нападната държава, зад която застава целият цивилизован свят. При това парламентът ни така и не посмя да приеме решение, с което да одобри директна военна помощ за Украйна след натиск именно от БСП. В същото време партньорите ни в НАТО и ЕС осигуряват такава помощ.
И БСП, и Радев изглеждат доста глупаво в тази ситуация. Конфликтът им налива вода в мелницата на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Трите партии във вече отиващото в историята 47-о Народно събрание бяха в изолация, но заради странния конфликт между техните противници, в следващия парламент може да се окажат незаобиколим фактор.
Каквото и да разделя Радев и Нинова, то изглежда да е дребно на фона на голямата кауза, с която тръгнаха заедно преди шест години.