България ще загуби 1,5 млрд. евро, ако се стигне до предсрочни избори?
Цветан Цветанов призова политиците да приемат нужните 22 закона и след 6 месеца да се разпусне парламента
Ако погледнем на това какво ще загуби България с второто плащане на 1,5 млрд. евро, тъй като имаме правна обвързаност с 22 закона и 66 мерки, смятам, че трябва да се създаде правителство за 6 месеца. Това каза в „Денят започва“ по БНТ бившият вътрешен министър Цветан Цветанов.
„Нужно е да има една рамка, около която да се консолидират всички политически сили за ангажимента на страната ни по усвояването на средствата по Плана за възстановяване. Тогава вече може да се ходи на предсрочни избори“, добави той.
„Тази ерозия, която я има в институциите, увеличава недоверието на обществото към тях, е по-добре да се върви към вот, който може да очертае по-стабилен хоризонт за страната ни“, подчерта Цветанов.
Той коментира и катастрофата на бул. "Черни връх", при която загинаха две момичета заради Георги Семерджиев, както и чадъра над него, разпънат от полицаи.
„През последните години Георги Семерджиев многократно е нарушавал движението по пътищата, управлявал е автомобил след употреба на наркотици. Ако месец преди катастрофата органите на МВР бяха свършили своята контролна функция, щеше да се избегне тази трагедия“, каза бившият министър.
"Месец по-рано той избягва от контролните органи, които са били длъжни да осъществят издирвани, защото когато видиш, че този човек е рецидивист на пътя, трябва да се действа много по-адекватно. Но имаме цялостен проблем с политиката на държавата, свързана с пътната безопасност", добави той.
По думите му след създаването на Държавната агенция за пътна безопасност, чийто бюджет тази година година е над 4 милиона лева, не са постигнати никакви конкретни резултати.
Цветанов припомни, че със законодателна промяна от 2012 г. 50% глобите, събирани от нарушителите да отиват във фонд, с който да се осигурява необходимата инфраструктура.
"От 2017 до 2020 г. във фонда са постъпили 193 млн. лева. Ежегодно обаче са разходвани средства за техника около 4-5 милиона лева. Трябваше да се изгради инфраструктура с видеонаблюдение и тогава полицаят нямаше да има възможност за диалог с нарушителя и корупционни действия", заяви бившият министър.
Той е учуден защо в парламента не е имало изслушване на вътрешния министър и главния секретар на МВР, за да се изясни цялостната хронология на събитията около катастрофата на бул. "Черни връх".
"При толкова години пътнотранспортни произшествия няма как да не си забелязан от органите на реда, това оставя усещане за чадър", подчерта той.
Според Цветанов след като полицаи нееднократно са помагали на Георги Семерджиев, е вероятно много от доказателствата около катастрофата да са заличени.
"В момента ние имаме само едни телефони и апарати, от които можем да видим с кого е контактувало лицето, и да се види дали има някой на държавно ниво, който да го е прикривал", обясни той.
Хора като Симона Радева нямат място в МВР - те са капката катран в системата, заяви Цветан Цветанов. Същевременно има и много достойни хора, които са отдадени на професията си и подобни случаи създават впечатлението, че всички служители са "маскари", каза още той.