Окончателно: Депутатите вдигнаха прага за регистрация по ДДС на 100 000 лв.
Нужна е обаче дерогация от страна на Европейския съюз, която се чака до края на годината
Прагът за задължителна регистрация по ДДС се увеличава на 100 000 лв. Това одобри окончателно Народното събрание. Парламентът гласува на второ четене промените в Закона за данък добавена стойност. Те бяха внесени от депутати от „Демократична България“, „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“. В момента прагът за регистрация е 50 000 лв. годишен оборот.
По време на пленарния дебат днес Мартин Димитров от ДБ приветства единодушието в парламента по темата. Той обаче обърна внимание на един въпрос, който постоянно се задавал от българските граждани.
„Сега взимаме решение за увеличаване прага на 100 000 лв., а те питат – ще има ли следващо увеличение“, каза Димитров и обясни: „Това зависи от дерогация, която от Министерството на финансите, както и колегата обясни, е поискана от Европейската комисия.“
Това бил особен вид дерогация, която отнемала повече време – над 6 месеца. 1 януари 2023 г. бил изпълним и възможен срок.
„Но се ограничаваме до 100 000 лв., защото това е изключението, което е поискано. Това е и горе-долу средният праг в Европейския съюз, колеги. Така че имаме основание да смятаме, че с голяма степен на сигурност това искане от страна на Министерството на финансите ще бъде изпълнено. Догодина обаче, живот и здраве, ни чака един много по-сложен дебат – ако поискаме праг от 166 000 лв., - защото това вече е най-високият допустим праг в Европейския съюз от гледна точка на правилата, които са приети, - там ще бъде по-дълга дискусията и по-сложна“, коментира Мартин Димитров.
Според него обаче това е изключително важна реформа.
„Затова го правим на две стъпки“, добави депутатът. „Няма как да го направим наведнъж, но ако успеем с голямо мнозинство, както беше досега, да направим прага 100 000 лв., това за малките и микро предприятията е изключително важна реформа, за която те 19 години чакат, така че това е важното действие, което, вярвам, днес ще предприемем заедно“, каза още Мартин Димитров.
Впоследствие парламентът действително с голямо единодушие гласува промените. Те ще влязат в сила след съответната дерогация от Европейския съюз, но не по-рано от 1 януари 2023 г.