ПП стана дясна формация – войната с ГЕРБ ще е на живот и смърт
Сериозна борба с корупцията при тази прокуратура не може да има, нужна е смяна на главния прокурор, смята бившият кмет на Пловдив
Славчо Атанасов е роден в Карлово преди 54 години. Завършил е Висшето военно артилерийско училище в Шумен, както и „Право“ във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Бе кмет на Пловдив в периода 2007 – 2011 г. и депутат в 43-ото и 44-ото Народни събрания като представител на националистически формации.
- Г-н Атанасов, каква е оценката Ви за управлението на правителството на Кирил Петков, колкото и малко да управлява то все пак?
- България влезе в много дълбока политическа криза, която аз предвиждах и я очаквах след 44-ото Народно събрание. Прогнозата ми бе, че парламентите ще се сменят като носни кърпички и точно това стана. Само за една година се извъртяха три парламента, което изобщо не е добре за държавата, защото не даваме добри сигнали към външния свят. От там идват чуждестранните инвестиции, а без такива България трудно може да се развива сериозно като държава. А иначе „Продължаваме Промяната“ управляваха в една много тежка обстановка. Първо, имаме безпрецедентна световна криза заради войната в Украйна. Тази война промени света. Вече имаме два лагера и отново се очертава двуполюсен свят. Заради това и заради санкциите срещу Русия, която разполага с цялата Менделеева таблица като ресурси, трудности изпитват всички правителства, не само българското.
Второ, изключително сериозно е противопоставянето в парламента. Виждате колко трудно се приемат закони. Имаме много силна опозиция в лицето на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Оттеглянето на „Има такъв народ“ от правителството беше капакът на всичко, защото ние, според мен, неизбежно отиваме на избори. А за България въобще не е добре да имаме избори през няколко месеца. Все пак ние не сме Италия, която е със силна икономика и може да си позволи това.
- Искате да кажете, че не може да се даде съвсем обективна оценка на правителството?
- При тази толкова сложна обстановка наистина не може да се даде обективна оценка как се справи това правителство, защото то зависеше от много външни обстоятелства. И, разбира се, крайната позиция, която държавата прие по отношение на руско-украинския конфликт, също оказа влияние. Ние сме почти пред прекъсване на дипломатическите отношения с руснаците. Но, да – ние сме член на Европейския съюз и НАТО. Санкциите трябва да се спазват. Няма две мнения по въпроса, но истината е, че това се отразява много сериозно на икономиката. И въпреки това като макрорамка България стои доста добре икономически в момента. А що се отнася до инфлационния процес – след руско-украинския конфликт повишението на цените обхвана целия свят. В САЩ инфлацията за април и май е 8.5% и това се дължи на санкциите. Съвременният свят е едно голямо село. Затова ще бъде абсолютно несправедливо в тази ситуация да се дава категорична оценка на едно управление, което при това бе на власт само шест месеца. Аз в Европа не виждам правителство, което да не страда от негативни процеси. Инфлацията във Великобритания е 11%.
- А виждате ли някакви успехи в антикорупционната политика, примерно, със случилото се на ГКПП „Капитан Андреево“? Борбата с корупцията беше основен лозунг.
- Кирил Петков и Асен Василев дойдоха на власт, за да спрат корупцията и за да се преборят най-сетне с този най-голям бич на България. Аз винаги съм твърдял, че само да се запушат пробойните, откъдето толкова много се краде, и кацата ще се запълни с мед. Наистина те са скандални, всеизвестно е, че ГЕРБ за 12 години стана символ на корупцията. Това е истината. Бил съм кмет, видял съм как действат, как печелят само определени фирми, виждал съм качеството на продукцията на тези фирми. Ремонт на ремонта е вече като клише, но това си е факт. Запознат съм с огромните цени, на които се работи по изграждане на инфраструктурата...
- Но ГЕРБ казват, че това не е вярно и обвиняват в корупция Кирил Петков и Асен Василев.
- Това е защитна реакция. Нормално е ГЕРБ да реагират по този начин. Но по мое мнение фактите говорят друго. В края на краищата, не някой друг, а ГЕРБ управляваха държавата цели 12 години. За каква корупция да говорим при „Продължаваме Промяната“, като те още даже не си опознаха кабинетите в министерствата и паднаха от власт. И другото, което е важно – няма как да се бориш с корупцията, когато имаш една прокуратура, която, меко казано, не реагира по подобаващия начин на някои явни доказателства за корупция. Мога да ви дам колкото искате примери. Това правителство работи в една изключително не добра среда.
- А може ли да има реална борба с корупцията, докато Иван Гешев е главен прокурор?
- Една от задачите на това правителство бе да направи съдебна реформа. Като юрист твърдя, че това е изключително важно. Истината е, че прокуратурата в България се превърна в държава в държавата, а за жалост – и в политическа бухалка. Няма как да има борба с корупцията, когато има война между съответните власти – изпълнителна, законодателна и съдебна. Виждате, МВР изкарва сериозни материали за корупция, но ако прокуратурата не ги задвижи, те остават в небитието. Затова е и добре все пак да има отново избори, но в следващия парламент не виждам как ще се получи някаква кой знае каква стратегическа промяна. Това ме безпокои сериозно. Не виждам как ще се създаде някаква стабилна формула за бъдещо управление. Още повече че войната между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ става на живот и смърт. ПП се обяви като класическа центристка формация. Само че за тези шест месеца по всичките си действия тя се оформи като класическа дясна партия. Това е изключително важно, защото те тук вече влизат в челен сблъсък за дясното политическо пространство с ГЕРБ. В същото време за т. нар. автентична десница в лицето на „Демократична България“ на Христо Иванов и ген. Атанасов мога да прогнозирам, че биха се явили съвместно (с ПП) на изборите. Двете формации като възгледи вече почти се припокриват и това донякъде е опасно за ДБ, защото те са по-малкият партньор и може да бъдат обезличени от „Продължаваме Промяната“. Те имат идентични виждания за развитието на България, включително за съдебната реформа, която е изключително важна и тя трудно може да се състои, ако не бъдат направени промени в прокуратурата и най-вече ако не бъде сменен главният прокурор.
- Защо е толкова важен главният прокурор?
- Това е най-защитената фигура - при това политическа фигура, от всички възможни в държавата. Така е написана Конституцията. И е изключително трудно главен прокурор да бъде свален, почти невъзможно е. Това е прокуратурата в момента – за кокошкарските неща сме много добри и бием тъпана за елементарни грабежи. Но когато имаш колосални злоупотреби, които ги вижда целият народ, а прокуратурата не реагира, няма как да се състои сериозна борба с корупцията. Защото цял сегмент от разделението на властите на практика не функционира. То си има чадър върху определени хора.
- Какво ще стане след изборите наесен?
- Водещи формации ще бъдат ПП и ГЕРБ. Това не е тайна за никого. Както казах, между двете формации битката ще е на живот и смърт. Те са в смъртоносна хватка. Битката между тях ще е много интересна и тя все повече ще се изостря и ожесточава. „Възраждане“ ще вдигнат сериозно резултата. Те са класическа проруска формация. За България се пишат шокиращи неща в чужбина, например, в „Гардиън“ - че много хора у нас подкрепят Путин. „Възраждане“ като типична русофилска формация трупа точки. И на фона на другите слаби патриотични формации, целият националистически вот ще се насочи към „Възраждане“ - просто избирателите се страхуват да не им „изгори“ гласът, ако подкрепят партия, която може да не влезе в парламента. Освен това, няма друга формация, която да иска да излезем от НАТО и Европейския съюз. А в България има настроения на разочарование от тези две международни организации. „Възраждане“ може да имат и над 10%. ИТН според мен няма да влезе в парламента. Любопитно е как ДБ ще изиграят картите си. Те и ПП очаквам да се разберат какво да правят и дали да се коалират предизборно, защото са почти абсолютно идентични. БСП, каквото и да говорим, с участието си в коалиция с ПП предизвика известна реформация. Тя ще получи 7-8 до 9%. 10% ще е сериозен успех за БСП.
- За партията на Стефан Янев „Български възход“ какво предвиждате?
- Тя ще е на ръба. Аз не виждам ясни послания от тази партия – няма програма, няма визия какво да се прави. Аз поне не съм чул. На Стефан Янев му даваха потенциал от 10%, но за мен той ще получи много по-нисък резултат. Там въпросът ще е дали ще прескочи бариерата за парламента. Янев обаче ще дръпне част от електората на „Възраждане“.
- ДПС пропуснахте да коментирате.
- Няма и смисъл. Те са си стабилна величина. Макар че там има българи, за мен те са си етническа партия. Нормално е да си мобилизират българските турци, както и вот от Турция. Те си имат своите десетина процента.
- Т.е. какъв парламент се очертава?
- Очертава се да влезем отново в задънена улица. ПП пак ще имат нужда от съюзници и въпросът е дали те заедно с БСП и ДБ ще могат да сформират мнозинство от поне 121 депутати. Защото аз не виждам коя друга партия ще влезе в коалиция с тях. ГЕРБ и ДПС категорично са от другата страна. А вместо ИТН се очертава да влезе партията на ген. Янев, но той също е с проруска насоченост. Дори в следващия парламент задънената улица ще е по-сериозна, отколкото е сега. Просто след изчезването на ИТН няма да има четвърти субект, който да осигури мнозинството от 121 депутати. Така взаимно двете групировки ще се блокират. Разликата между опозиция и управляващи след изборите ще е не повече от 10 гласа. Затова и още отсега казвам, че нещата въобще не се очертава да се подобрят.
- Т.е. по-добре е да няма избори...
- Има един магически ход за ПП, който все още е възможен. Свалянето на Никола Минчев бе изключително груба грешка от страна на опозицията. Вместо да му изкарат очите, му изписаха веждите. Бъдещето на Никола Минчев според мен ще е ключово в управлението на държавата. Защото те превърнаха един политик в символ. Най-страшното в политиката е да създадеш мъченик. А той според мен се превърна в символ, което е много опасно за ГЕРБ и за ДПС. Най-вече за ГЕРБ. ПП трябваше да предложат не Асен Василев за премиер, а Никола Минчев, който е образован, млад, хубав и бе превърнат в мъченик, когато бе свален като председател на Народното събрание. За третия мандат единственият шанс за нов кабинет в този парламент е да предложат Минчев за премиер. Той е подкрепян и от ИТН, макар че и те участваха в свалянето му.
Фактът, че си бил на 2-3 протеста на паветата, не те прави способен да управляваш България!
Сатанистите от промяната, не могат да се спрат, само кражби и далавери имат като цел!
Педалите на Прокопи, за няколко месеца показаха че ГЕРБ са ангели!