Криза ли? Баровци купуват пентхауси по €1 милион
Клиентите с дълбоки джобове изискват поне 3 спални и толкова паркоместа
Нараства търсенето и броят на сделките с пентхауси. Това са луксозни жилища на последния етаж на високи сгради с голяма тераса, често разположени на два етажа.
Цените на подобни имоти често граничат или дори надхвърлят бюджета за покупката на къща. Нерядко цените надминават 1 млн. евро, пише в анализ на консултантска компания за луксозни имоти.
Изискването на купувачите на пентхауси е за поне три спални, но често семейства искат имотът да има четири и дори повече такива помещения, предаде „Труд”.
Друго изискване на купувачите е наличието на поне три паркоместа. Изискванията към височината на таваните са за минимум 3 метра. Дневната трябва да е поне 70 кв. м, а вътрешното разпределение да включва дрешник и баня към две от спалните.
“Клиентите се спират на пентхауси заради фактори като защитената среда, закрити паркоместа, общността от съседи, по-лесната поддръжка и практичността”, казва Светослава Георгиева, оперативен директор в компанията за недвижими имоти.
Най-скъпата сделка за пентхаус през миналата година е била за имот с цена 1,38 млн. евро в затворен комплекс в столичния квартал „Лозенец“. Жилището е с площ 450 кв. м, оборудвано е с термопомпа, има подово отопление и четири паркоместа.
В София поскъпването на имотите от високия сегмент от пазара е с около 15% за година, пише в анализа на компанията.
“Търсенето е активно както при имотите ново строителство в бързо развиващите се южни райони, така и на висок клас жилища в стари, но добре поддържани сгради в централната част на града.
Повечето от нашите клиенти, които търсят повече пространство, купуват къщи в покрайнините на София. Налице са и друг тип купувачи - като алтернатива на къщата те избират пентхаус в новопостроени сгради”, казва Весела Илиева, изпълнителен директор на компанията.
В резултат на повишеното търсене нараства и строителството на луксозни жилища. Това концентрира сделките в столичните квартали с активно строителство като Кръстова вада и Манастирски ливади. В традиционно предпочитани от купувачите райони като „Лозенец“, „Изток“, „Изгрев“ и централната част на София пазарът също остава активен.
Силно е търсенето и в района на Докторски паметник, който запазва и най-високи средни цени в сравнение с останалите райони.
“Все по-често изборът на купувачите в най-високия сегмент на пазара е за ново строителство, отчасти защото е дефицитно на добрите локации. Много клиенти го предпочитат пред жилища в стари кооперации в топ районите на София.
Въпреки това най-високите сделки на квадратен метър остават около Докторски паметник - традиционно най-скъпият район”, казва Светослава Георгиева.
https://money.bg/property/zhilishtata-veche-se-targuvat-s-30-otstapka-ide-li-krah-na-balgarskiya-imoten-pazar-ili-kak-priklyuchi-predishnata-imotna-euforiya.html
Като гледам е четена към 600 хиляди пъти, явно не е за изхвърляне.
Иначе четох слухове, че то всъщност в момента реален пазар на имоти няма, нормалните хора не търсят или не могат да си позволят на тези цени. Малкото сделки били все пране на пари от държавни служители, спестили от закуски ...
По-голям е ръстът в цените на старото строителство, което изпреварва инфлацията, от над 13% на национално ниво, при ръст от малко под 9% в цените на новото строителство
Такъв ръст на пазара не се е наблюдавал от последното тримесечие на 2008 г., след което поради настъпването на глобалната икономическа и финансова криза от този период, цените на жилищата до 2013-2014 г се понижиха с повече от 40%.