Надигна се нова бежанска вълна от Украйна, моля да помогнете на майките в Поморие!
Всеки ден през общинския пункт преминават между 160 и 170 човека по списък, новите бомбардировки върнаха тези, които си заминаха в края на май, пристигат нови, трябват памперси и всякакви храни
- Г-жо Продромова, Община Поморие Ви натовари с ръководството на сформирания Пункт за подпомагане на украински бежанци в края на февруари. Имате наблюдение върху процесите на движение на бежанците. Каква е ситуацията днес, по-спокойно ли е след 31 май, когато повечето просто напуснаха района?
-Тук съм всъщност от началото на март, когато реално започна войната и навлязоха войски във вътрешността на Украйна. Сега, от няколко дни бележим ръст. Доста повече бежанци прииждат насам, защото обстановката в Украйна е критична. Засегнати реално са нови градове. Обслужваме по 170 човека на ден – основно млади жени с деца, възрастни хора, има и големи семейства, пристигнали с мъжете си. Говоря за семейства с по 7 деца. Масово жените, които пристигат тук, са с по 2-3 или 4 деца. За разлика от нас украинките раждат повече.
-Къде са настанени тези хора?
-Досега, докъм 31 май, когато държавата даде възможност, те бяха в хотели, но сега масово са по квартири. Хората, които сега пристигат, се настаняват на територията на град Поморие – масово в общинския център. Нямаме настанени в околните села. Те са в частни квартири, които сами заплащат.
-На какво разчита Община Поморие всъщност, осигурявайки този пункт - откъде идат продоволствията тук, той просто е празен?
-На добрата воля на хората разчитаме. Днес помощ ни докараха ротарианците от Ротари България чрез проект, финансиран от тяхната международна фондация. Доставиха детски храни. Ротарианците, напр., са ни досавяли и по-рано - храни и памперси Благодарим на всеки, който иска да помогне на бягащите от войната. Тези, които са регистрирани при нас имат реална нужда. Всеки ден са тук и се надяват. Трябват и консерви храни за възрастни, перилни и миещи препарати, памперси за деца от 1 до 5-годишна възраст. Всичко, което приснигне - веднага се разпределя.
- Поморие е известен като „Малката Москва”, има много руснаци, които си купиха имоти и обичат да си живеят постоянно на нашия бряг. Това не смущава ли украинците?
- С безпокойство казвам, че руснаците ги няма, защото е трудно да се доберат до Поморие по въздух. Знаете, че полети от Русия нямаме. Това доста ни смущава, притеснява ни. Иначе няма пречка, няма неприязън между двете националности.
-Виждам, че тук постоянно помага инспектор Васил Продромов, който отговаря за отбранително-мобилизационната подготовка в Общината. Родинини ли сте, фамилията Ви с какъв произход е, доста популярна е в Поморие?
-Брат ми е. Фамилията е гръцка. Аз съм координатор на този пункт и работя също към Общината.
-Като виждате всеки ден по 160- 170 човека, които идват при вас, как разбирате, че имат нужда наистина от помощ?
-Познаваме ги. Някои от тях вече са се връщали за известно време в родината, някои по веднъж, други два пъти. Отиват да видят какво е останало от домовете им, как са близките им. Да се видят с мъжете си и пак се връщат. Вземат си дрехи и обратно. Имаме хора със загинали роднини. Други, съвсем нови, пристигат тези дни.
-Някои от тях могат ли да работят тук? Имат ли такава готовност?
-Не могат да работят, защото няма къде да си оставят децата, казах ви, че имат по 3-4 деца средно, това е свързано с грижи.
-А има ли възможност те да бъдат поети от вашите детски градини и ясли?
-Доколкото съм запозната, не само има такава възможност, но и вече има много записани украинчета. Искам да призовем всички хора, в цяла България, да бъдат по-добри и с каквото могат да ни помогнат на адрес Поморие, ул. „Цар Асен” №2. Хората, които минават през нашия център, имат реална нужда от помощ. Тук идват хора от всички градове, които са под обстрел – Мариупол, Одеса, Харков, Миколаев. Обстановката е критична. Една от тези жени, която се завърна тук, тази сутрин ми съобщи, че домът ѝ е тотално разрушен и няма как да се приберат в Украйна, поне в близко бъдеще. Някак медиите и властите у нас загърбиха горещата тема с Украйна. Натискът на бежанската вълна е предимно при нас.