Започва изграждането на първия изтребител F-16 за България в САЩ
Георги Панайотов уверява, че нямало натиск от Вашингтон за вдигане на ветото за членство на Република Северна Македония
До броени дни започва изграждането на първия изтребител F-16 за България в Америка. Това каза в "Денят започва" по БНТ новият посланик в САЩ Н.Пр. Георги Панайотов.
Това е самолет с подобрени електронни съоръжения за навигация, за целиоказване и има 50% по-дълъг жизнен цикъл, отколкото досегашните модели F-16, обясни бившият военен министър.
Той отрече да има забавяне заради войната в Украйна, след като водещата спомена за слухове, че самолетите отишли в Киев. „България е в група с няколко държави за доставката на изтребителите. Това са Словакия, Катар и Тайван. Ние чакаме да получим поръчаните от нас самолети. Частите вече са доставени и изграждането на изтребителите започва. Войната в Украйна няма нищо общо, но COVID-19 има“, подчерта посланикът.
Той добави, че още няма реакция отвъд океана на решението, взето от българския парламент миналата седмица във връзка с вдигане на ветото за членство на Република Северна Македония в ЕС.
Не може да се говори за натиск за вземане на решение от страна на САЩ, категоричен е дипломатът, роден в Поморие.
В Америка, а и в целия свят на България вече се гледа като на страна, която е направила своите отстъпки и чака подобни действия и от отсрещната страна, т.е. от Скопие, добави той.
"Натиск няма, аз съм тук от 19 май, имах разговори и от Държавния департамент, при това нееднократно. Срещах се и със законодатели, с конгресмени, миналата седмица. Натиск категорично няма, но да, подчертавам, в интерес на Съединените щати е да няма подобен проблем между България и Република Северна Македония, но натиск няма", заяви Георги Панайотов.
„Когато започна руската инвазия в Украйна, България зависеше на 95% от доставката на руска газ. В момента тя е нулева и доставя необходимото синьо гориво с два кораба от САЩ. Газ има и от други производители. Катар е един от по-солидните. Европа започва ускорена диверсификация на доставките, т.е. обръща се от руски към американски. Гърция планира да изгради втори терминал за втечнен газ. Хърватия утрои доставките и може да стане хъб за втечнен газ за Европа“, добави той.
"Дай Боже да се увеличат американските инвестиции у нас! САЩ е технологичният шампион в света. Технологиите им са уникални. Това се дължи на невероятно развитата развойна и изследователска дейност, която не е концентрирана в академия на науките, както е в България, а всеки университет има изследователски център", заяви Панайотов.
Докато Даниел Лорер бе тук, една американска компания направи оферта за инвестиция в България за извличане на ценни земни елементи от лигнитни въхлища, добави той.
Смях в залата.
Сега трябва да целуваме краката на американците, че най-после са тръгнали да произведжат нещо, което трябваше да ни бъде доставено тази година и което ние предплатихме още при подписването на договора!
Личи си, че сме независима държава и САЩ не могат да ни нареждат и злоупотребяват с нашите пари!