Вирусолог бие тревога, очаква бум на заразени с COVID-19 и съветва за четвърта доза ваксина
Внимавайте в Гърция, където новите варианти на „Омикрон“ се вихрят с пълна сила, предупреждава доц. Любомира Гломб
Българите, които ходят в Гърция на плаж да внимават! 10 000 на ден са заразените там, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия вирусологът от Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб.
Не бих се учудила през есента да има бум на заразени с COVID-19, но се надявам да не протича тежко, тъй като голяма част от населението у нас вече има някакъв имунитет, добави тя.
„Аз със сигурност ще си сложа четвърта доза. Прекарах го, имам и трета. Новият сезон смятам да то посрещна с усилваща доза“, сподели експертът.
„Вярвам, че ще има опция за четвърта доза ваксина срещу коронавирус, тъй като това, което виждаме по света в момента, е, че страшно много се повишава инфектираността. Не са тежко болни хората, но все пак болниците започват да се пълнят. Внимавайте в Гърция, където новите варианти на „Омикрон“ се вихрят с пълна сила и се повишават хоспитализираните“, предупреждава тя.
След като водещата Мира Иванова я пита дали има риск да се зарази в автобуса, ако дръжката, за която се държи, е пипана от болен с маймунска шарка и дали екипът на столичния Център за сексуално здраве е изложен на опасност заради двамата пациенти, доц. Гломб каза, че е минимална, ако са взели нужните лични предпазни средства.
„Името на болестта е маймунска вариола. Апелирам да използвате правилно това наименование, а не народните форми“, добави тя.
„Рискът от заразяване не може да се сведе до нула. Предаването на маймунската вариола не е от лесните неща. Не е по респираторен път като COVID-19, а с контакт от типа: кажа – в кожа, кожа – уста и т.н. При здрависване не може да се заразите. Нужен е интензивен и малко по-продължителен контакт“, обясни доцентът.
„Изследвания показват, че при 17 случая 15 са заразени след сексуален контакт, но това все още не означава, че това е основният начин за предаване на инфекцията. Много по-висок е процентът на хомосексуалистите. Инкубационният период средно е 2 седмици. Започва с повишена температура, болка в мускулите, в гърба, по костите, обща отпадналост. Обривите се появяват от 1-до три дни след тези симптоми. Температурите може да е доста висока“, добави тя.
„Снимките, които се показват у нас, са ужасни, но те са от Централна Африка. За щастие този вариант, който тръгна по света, е западноафриканският и той се характеризира с по-леко протичане. Белези не остават“, поясни виросологът.
„Хората, които са родени пред 1976-1978 г. са ваксинирани срещу едра шарка и затова се предполага, че маймунската вариола я е нямало сред имунизираните. Ваксината ни пази относително“, добави тя.
Проф. Кантарджиев ни казваше още преди две-три години да се подготвим за маймунска вариола, каза още доц. Любомира Николаева-Гломб.
случва се бързо
засяга големи групи хора
радикална е
неочаквана е
Когато дълбоки социални промени стават колективни културни травми, обществата реагират по следния емоционален начин:
с общ климат на несигурност и страх,
недоверие – както към хора, така и към институции,
дезориентация по въпроса за колективната идентичност
песимизъм по отношение на бъдещето
В ситуация на стрес ние реагираме по един от двата възможни начина – с бягство или с борба. Травматичната ситуация е предизвикателство за всички нас, защото нито една от тези реакции не е възможна.
Травмата е преживяване на несъвместимост – между заплашителното събитие и личните възможности за справяне с него, свързано с чувство на безпомощност и дългосрочно разтърсване на чувството за света и за себе си.
Тогава идва реакцията на „замръзване“, „смразяване“, фрагментиране на действителността. Човек може да е недоволен, да кипи вътрешно от гняв, но няма къде да избяга, нито как да се бори.
Общото усещане за регрес и инфантилност става преобладаващо. В травматична ситуация всяка нация или отделна общност избира един специфичен "колективен травма-наратив", който става подходящ за мобилизиране. Този травма-наратив съдържа общо преживяване на несправедливост в миналото, свързан е с общи идеали, позволява преместването на агресията върху един общ враг.
Примери за това в нашата история има много.
Новото на ситуацията е, че имаме възможност да наблюдаваме, сравняваме и мислим – както и да анализираме доколко чувствата, които изпитваме, са наистина свързани с конкретната ситуация, а не идват от обкръжението ни – или от миналото. Можем ли да приемем, че носим лична отговорност за себе си и околните или вярваме, че ако „се снишим“ и се правим, че няма криза, тя ще ни отмине по принципа на поговорката „върху храстите не падат мълнии“?
Леко... да ми... писва...
Четвъртата власт си казва думата за пореден път!
Каннтардията взе 3млн.да бие тревога за несъществуващ вирус,а тъпите кат тая патка умряла на хонорар за 1 хуй на предаване.
САМО АБСОЛЮТЕН ИДИОТ БИ СЕ ВАКСИНИРАЛ...ГАДОВЕ МРЪСНИ