Оформя се конституционно мнозинство около „френското предложение“ за Македония
Има три проекторешения - на ДПС, ГЕРБ и Христо Иванов
Утре вероятно българският парламент спешно ще даде „зелена светлина“ за начало на преговорите на Северна Македония за влизане в Европейския съюз. Целта е премиерът Кирил Петков да може да отреагира на заседанието на Европейския съвет. Той е в Брюксел днес и утре.
Министерският съвет вчера е отхвърлил проекторешение по т. нар. френско предложение за решаване на казуса. Вместо това пак вчера изненадващо лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поде инициативата за сваляне на т. нар. българско вето спрямо Северна Македония. Той подчерта и днес, че то засяга и Албания, тъй като двете държави вървят в пакет.
Премиерът и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков неколкократно обяви, че решение по въпроса трябва да вземе Народното събрание, но отказа да инициира това чрез предложение на Министерския съвет, каквато е стандартната процедура.
Френското председателство на Съвета на Европейския съюз приключва на 30 юни. Затова и през последните дни българските водещи партии бяха подложени на засилен натиск от европартньорите.
ДПС пък поведе надпреварата в парламента, като още вчера внесе проекторешение за приемане на „френското предложение“. Малко след това същото стори и парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
За да отсрами досегашното управляващо мнозинство, днес проекторешение внесе и председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов.
Следобед пък се събра Комисията по външна политика в Народното събрание. Заседанието продължава вече няколко часа след изслушване по темата и на външния министър Теодора Генчовска.
По предложение на Екатерина Захариева от ГЕРБ бе дадена 30-минутна почивка с цел да се изработи единен проект на решение. След това обаче се оказа, че не е постигнато разбирателство.
От „Продължаваме промяната“ неофициално казват, че вероятно ще подкрепят падане на ветото.
От БСП в лицето на Георги Михайлов обявиха, че ще се въздържат, тъй като не можело да се взима толкова важно решение толкова бързо. Те трябвало да се допитат и до структурите си.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ се обяви категорично против ветото, макар че министър Генчовска е тяхна квота и е работила върху решението на казуса. Йорданов на няколко пъти иронизираше как сега щяла да се види предателската коалиция между ГЕРБ, ДПС, „Демократична България“ (ДБ) и „Продължаваме промяната“ (ПП). Именно това са четирите формации, които се очаква утре и в пленарна зала да гласуват „за“ фактическо сваляне на ветото. Те имат конституционно мнозинство – 176 депутати.
От прокремълската популистка формация „Възраждане“, очаквано, се обявиха против сваляне на ветото.
Проблемът за партиите до голяма степен е имиджов.
Според социологически проучвания огромното мнозинство от българите е „за“ т. нар. вето. Това е и една от причините от най-голямата формация „Продължаваме промяната“, а и останалите политически сили, до момента да демонстрират резервирано отношение по темата, която през последните години се експлоатира сериозно от няколко партии воглаве с ВМРО-БНД.
Всъщност "френското предложение" е доста добро за България, признават почти всички формации у нас. Доказателство за това било негативното отношение към него от страна на опозицията, а и на властта в Северна Македония.
***
При гласуването в комисията по-късно тази вечер бе прието само проекторешението на Христо Иванов. То получи подкрепата на ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС.
Предстои гласуване утре и в пленарна зала.
Как ще вдигаме ветото срещу държава, която открито и мрази и ни нарича фашисти и татари?????
Предложението е толкова лошо, че макар да е изцяло в полза на РСМ, те го отхвърлят категорично!!!!!!
Лидерът на опозицията беше виновен, че не е на външна комисия – нищо, че не е депутат.
Президентът пък трябвало да свика КСНС, а не да обяснява, че това решение по закон е изцяло в прерогативите на Министерски съвет.
Освен тях двамата – Петков искаше още парламентът да вземе решението и да носи цялата отговорност, докато отговорна е и външната министърка Теодора Генчовска от ИТН.
Миналата седмица в „Панорама“ Кирил Петков твърдеше още, че той самият не е чел какво предлага Френското председателство.
Нали беше "национално предателство", нали Славиту цяло интервю къса ризи и крещя, че разтуря седенката "заради МА-КЕ-ДО-НИЯ" ( нищо, че министъркинята му работила по това предложение, както чета сега)?
Или май прави ще излязат тези, които твърдяха, че свалихте правителството поради "други причини"?;))