Петролът поевтинява днес, йената падна до 24-годишно дъно спрямо долара
Цената на брента се понижи с 2.1% до 112.27 долара за барел, докато тази на щатския лек суров петрол отстъпва с 2.21% до 108.09 долара за барел
Азиатските акции поевтиняват във волатилна търговия днес, като не успяха да продължат ръста от Уолстрийт на фона на продължаващите опасения относно лихвените проценти и инфлацията. Японската йена падна до ново 24-годишно дъно спрямо долара, пише Профит.бг.
Азиатско-тихоокеанкият индекс на MSCI се понижи с 1%, но въпреки това отчита ръст от 1.39% от петседмичното дъно достигнато в понеделник. Японският Nikkei изтри първоначалния си ръст и се търгува без промяна.
Инвеститорите продължават да оценяват колко притеснени трябва да са относно това, че централните банки може да тласнат икономиката към рецесия в опитите си да ограничат инфлацията с повишения на лихвите.
Основните щатски борсови индекси вчера нарасна с по 2% вследствие на вероятността икономическите перспективи да не са толкова мрачни, колкото се смяташе миналата седмица, когато S&P 500 записа на-големия си седмичен спад от март 2020 г.
Фючърсите на S&P 500 и Nasdaq днес отчитат понижения от по над 0.5%, което е признак, че индексите може и да не повторят днес вчерашния ръст.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 0.4%, хонконгският Hang Seng губи 0.9%, а южнокорейският KOSPI отчита спад от 1.78%.
Днес започва изслушването на председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл пред Конгреса, като инвеститорите ще очакват евентуални индикации за това дали през юли предстои ново повишение на лихвите със 75 базисни пункта.
Повечето други централни банки по света са в сходна ситуация, с изключение на Централната банка на Япония, която миналата седмица обеща да продължи да поддържа политиката си на супер ниски лихви.
Това разминаване с политиката на останалите централни банки се отразява на йената, която падна до ново 24-годишно дъно от 136.71 спрямо долара в ранната сесия преди да се търгува на 136.18.
Публикуваният днес протокол от априлското заседание на банката показа опасенията на финансовата институция относно ефекта, който поевтиняващата валута може да окаже върху бизнес средата в страната.
Движенията при другите основни валути са ограничени днес, като доларовият индекс нараства леко до 104.6.
Доходността по щатските 10-годишни облигации остава относително стабилна при 3.2674%.
Цените на петрола се понижават днес, като президентът на САЩ Джо Байдън се очаква да отправи призив за временно премахване на федералния данък в размер на 18.4 цента на галон върху бензина, информира Ройтерс, позовавайки се на запознат източник.
Цената на брента се понижи с 2.1% до 112.27 долара за барел, докато тази на щатския лек суров петрол отстъпва с 2.21% до 108.09 долара за барел.
Спот цената на златото се понижава с 0.21% до 1 828.70 долара за тройунция.
Биткойнът продължава да се търгува на ниво от около 20 640 долара, след като падна до 17 592 долара миналата седмица.