Автономни паркинги, дигитални билети, свързаност през Черно море и електронна смяна на адрес са сред идеите за дигитален Бургас
Иновативните решения, бяха представени по време на втората част на Digital Burgas
Първото издание на „Digital Burgas – Отговорни и устойчиви решения за интелигентен растеж“ се проведе днес в Международен конгресен център Бургас. Конференцията се организира под председателството на Община Бургас, в партньорство с фондация „Дигитална България“ и премина под мотото „Умният град се прави от умни хора за умни хора“. Digital Burgas бе разделен на два модула – „Говори: Публичната администрация“, последван от панел „Говори: Бизнесът и академичната общност“.
Начало на събитието даде д-р Мартин Захариева, член на УС на фондация „Дигитална България“, със споделеното признание, че Бургас е дигиталният отличник на България. Модератор на панела, посветен на администрацията, бе арх. Емил Бурулянов, главен архитект на Община Бургас, а сред участниците бе и г-н Дилян Беровски, заместник-министър на транспорта и съобщенията. Г-н Беровски сподели какви са приоритетите на дигитална Европа, кои са вече успешно реализираните проекти, както и какви са възможностите за финансиране през предстоящия програмен период. Сред представените от него бе и амбициозният идеен проект „Свързаност през Черно море“.
Г-жа Даниела Алексиева, управител на Общинска фирма „Иновационни системи – Бургас“, разказа как Бургас вече гледа към създаването на „дигитален двойник“ на града, а Андрей Ручев, директор на ОП Транспорт към Община Бургас, насочи вниманието към предизвикателствата, пред които Бургас е изправен, а именно – проблемите с трафика и с паркирането. Г-н Ручев сподели още, че Бургас има нужда от нов, цялостен подход в сферата на мобилността, в който да са включени иновативни възможности за дигитални превозни документи, единен билет за градската мрежа, опция за заплащане на пътуването с банкова карта или мобилен телефон, създаването на автономни паркинги, както и всякакви алтернативни начини за заплащане на общинските услуги.
Иновативните решения, които според бизнеса биха ускорили дигиталната трансформация на Бургас, бяха представени по време на втората част на Digital Burgas - панел „Говори: Бизнесът и академичната общност“.
“Бургас е от градовете, които въвеждат много иновативни решения първи – електрическите колела са един добър пример, а когато има добър пример, той заразява и останалите участници в системата на градската мобилност. София и Варна вече пътуват дигитално, време е и бургазлии да пътуват в цялата градска мрежа само с телефон в ръка. Бързо, лесно и удобно”, сподели Николай Недялков, създател на безплатната мобилна апликация за закупуване, издаване и валидиране на превозни документи – MPASS
“В София повече от 70 % от издадените билети са дигитални, а закупените превозни документи само през MPASS са над 1.2 млн. Това ни дава ясен сигнал, че хората имат нужда от промяна в начина по който пътуват и приемат повече от добре иновативните решения в градската мобилност. Следващата стъпка, върху която работим тестово, е премахването дори и на процедурата по доближаване на мобилното устройство до какъвто и да е валидатор – нашата цел е хората да се придвижват абсолютно свободно из цялата градска мрежа, като само на база локацията им, след достигане до исканата крайна точка, да се начислява крайна сума за цялото пътуване. В Германия от доста време виждат ползите от интегрирания, интермодален „единен“ билет, надявам се това да се случи скоро и у нас. Градовете на България са поели по пътя на дигиталната трансформация, а както и д-р Захариев спомена по-рано, Община Бургас е сред отличниците.“, допълни още Николай Недялков.
Сред другите интересни проекти, които бяха представени по време на Digital Burgas бе и напълно отдалечената опция за заявление и смяна на адресна регистрация – само чрез достъп до мобилно устройство, която вече функционира в София.
Достъпът до събитието бе напълно свободен, като организаторите заявиха, че се надяват конференцията да се превърне в ежегодна, защото дигитализацията и развитието на един град винаги има начало, но не и край.