Покачването на лихвите замрази ипотечните креди, ще паднат ли цените на имотите?
Банките започнаха да затягат условията за отпускане на заеми
Основният инструмент, с който централните банки борят високата инфлация, е цената на кредита. Тук основният въпрос е как да намерим баланса между високата инфлация, която все по-често в ежедневието усещаме по джоба си, като в същото време не задушим бизнеса. Това каза Борис Димитров от Кредит Навигатор в предаването "Клуб Investor" по BloombergTV.
Лихвените проценти в България към момента не реагират по никакъв начин макар банките вече да затегнаха условията. Някои намалиха процента на финансиране, а други завишиха изискванията за дохода на кредитополучателите. На този етап в България високата инфлация не се отразява на цената на кредита, а се отразява на рисковите критерии на банките при отпускане на кредит.
Цените на имотния пазар в България в момента са в застой, като все още банковото кредитиране подпомага търсенето.
„Очакването ни е третото тримесечие и към края на годината най-вероятно трендът да се обърне и потенциалните купувачи, които ще са на пазара, да намалеят. Ако някой мисли да продава, сега не е лош вариант да излезе на пазара, за да вземе добра цена”, посъветва Димитров.
Той прогнозира, че след третото тримесечие на годината лихвите по всички банкови кредити ще започнат да се покачват и хората още сега трябва да бъдат консервативни при кандидатстване за кредит.
„Ако сега някой желае да изтегли кредит, е добре той да си калкулира завишаване на вноската от порядъка на 30% до 50%, за да провери дали и тогава доходите му ще издържат”, каза той.
„Ако кредитните задължения не се обслужват, кредиторът има право да пристъпи към събиране и от неипотекирано имущество”, предупреди събеседникът и допълни, че увеличаването на основните лихвени проценти вероятно ще доведе до повишаване на лошите кредити макар банките вече да управляват добре този риск.
Средният ипотечен кредит в големите градове в България за 2021 г. е между 160 000-180 000 лева, което показва ясно изразена тенденция за покачване на размера. За първото тримесечие е регистриран ръст на отпуснатите жилищни кредити от 45% спрямо миналата година.
„Българинът не се притеснява да живее на кредит”, сподели Димитров. В САЩ с повишаването на лихвените проценти последва рязко понижаване на търсенето на ипотечни кредити, посочи гостът.
По отношение на ваканционните имоти банките винаги са били по-консервативни и процентът на финансиране е 70 и надолу, защото се приема, че цената на ваканционния имот е по-волатилна.
„Малко или много това е луксозна стока. Ние като потребители стигаме до ваканционен имот, когато сме си решили проблема с основното жилище”. Предвид усложнената глобална икономическа обстановка много инвеститори са заели изчаквателна позиция, сподели събеседникът.
При икономическа и след нея финансова криза нещата стават много различни и непридвидими. Само да кажа че по време на глад човек с нотариални актове не може да се нахрани.За Заеми от 100 хиляди Евро и нагоре за апартамент от две стаи и един кенеф, аз да не съм идиот или последния глупак в таз държава хахаха
В момента има други неща които вече скочиха с повече от 100 процента за по малко от една година.
2008 ноември - двустаен 66 кв.м нов панел / последен етаж за по евтино 60000 евро./
2014 ноември - четиристаен 106 нов панел в съседен блок в малко по лошо състояние 44900.
Само нагоре? В дългосрочен план абсолютно/ 10г./ но като цяло малко мисъл, малко свободни пари и търпение
Тук масово коментиращите са някакви оръфляци дето нямат пари нямат акъл и само мрънкат кога някой ще им построй завод за да работят там или кога ще дойде някой нов месия да им каже че ще стане минималната заплата 2к щото са чули че общаците в Германия толкова взимат. Иначе от всичко разбират. Политика бизнес имоти хаха. Имат някаква панелка от бай Тошо или мама и тате и мечтаят да се пукне балона че да намажат и те от далаверата хахаха
Айде слагайте минусите :)
Как смятате- с агенция или сам да го пусна за продажба? Кои са сайтовете където мога да го рекламирам най-добре?
Казвам ви, занимавам се с имоти (без да съм брокер) и няма как, да вземеш завършена сграда, да препродадеш и да спечелиш яко.
Взимаш на зелено, риска от това да завършат или не обекта ти се изплаща на акт 14, но не повече от 30-35 процента!!!!
sega pak 6te e taka, kriza 6te ima , nqkoi 6te izgubqt imotite , bankite 6te gi pusnat na targove ili 6te gi izkupqt "svoi" hora, cena nadolu nqma da ima v grada v tova badete sigurni na 100%
3-4 godini cenite 6te zamraznat i posle pak nagore , koito kupi sega sled 10 godini cena x2
cenata moje da padne v grada samo ako Putin ni farli nqkoq raketa
1. Така, вече, БС, не еграда на 800 лв заплата, а на 600 веро. Макс, а?
2. N 15, купил през 2011 и сега цената му била Х3. Ти, нормален ли си? Моля в цифри, защото, аз купих в най големият цикъл надолу и сега цената му е +20%. Нищо пари с тая инфлация.
3. N.5,Ами какво да ти кажа. Минал си се.
Аз постоянно купувам от ЧСИ-та и от банки..Лоши кредити, които предстоят да дадат на ЧСИ. Взимам ги не лоши цени, но, два или три пъти за 5-8 г. Забравете.
Това че ти взимаш 600 евро не значи че Гошо програмистчето от София на 26 дето взима 10 000 на месец (за справка джобса) не може да си купи апартамент в Бургас или където му кефне. Мечтайте си за балони и пукането им а до тогава си отговорете на следния въпрос:
Тъп съм понеже съм беден или съм беден понеже съм тъп?
2007 година същото се случи и пазара се срина, дано сега го избегнем, но като гледам какво става в САЩ едва ли ще го избегнем. В Геермания също вдигнаха лихвите и веднага се усети на пазара на недвижими имоти, където има спад от около 10% на цените и то за последните 5 седмици. Дано наистина не се случи и тук, че това ше се отрази негативно не само на жилищния пазар, но и на целия сектор с недвижими имоти.
Цена на двустайна дупка в крайните квартали- 80 000 евро.
Няма балон, ама хич :)
25000€.
Кога имотите в Бургас са им падали цените?
А за Лазур след ремонт си приготви 100 хилки,за утре. В края на лятото ще са по 120.
Голямото стригане започва
Сега трябва да се продава и то спешно преди пукането на балона!