Проф. Амелия Личева представи в Бургас поетичната си книга "Потребност от рециклиране"
С нея тя стана първия лауреат на наградата на името на поета Константин Павлов
Литературният критик и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Амелия Личева представи в Бургас новата си стихосбирка „Потребност от рециклиране“. Събитието се състоя в залата на Център за съвременно изкуство и библиотека, където проф. Личева бе посрещната от зам.-кмета Диана Саватева, от свои бивши студенти, от колеги, сред които проф. Калина Лукова от БСУ, както и представители на писателската общност и ценители на поезията.
"Потребност от рециклиране" е тънка книжка, издадена едва преди няколко месеца, но вече със сигурност е най-силната в творческата биография на проф. Амелия Личева. Тя е оценена като една от най-значимите поетични книги, излизали напоследък у нас заради важните послания в нея. Тя се състои от няколко части, които са свързани с връщането към определени градове и опита им да бъдат вкарани в културна история, някои части със стихове са по-лични и са свързани с опитите детството да бъде натоварено със значещи символи, а други са насочени към днешния ден.
„Потребност от рециклиране“ излезе в края на миналата година и предизвиква фурор в литературните среди. Стихосбирката е резултат от спечелена творческа стипендия към Министерството на културата. С нея професор Личева стана първия лауреат на наградата на името на поета Константин Павлов.
"Изключителна книга! Бях много благодарна, когато тя ми я изпрати. Прочетох я на един дъх, защото книгите, които съдържат поезия, не се четат на един дъх, те се четат без дъх“, с тези думи заместник-кметът на Бургас Диана Саватева поздрави проф. Личева.
Писателят Кристин Димитрова представи стихосбирката. "Въпросите са какво има отвъд, какво се случва с нас. Оспорва се целият пластмасов свят от привидности, които уж са дошли, за да ни улеснят, да ни зарадват, но реално те са част от нас, реално те са декорът, сред който се движим. Езикът на книгата е елегантен, плавен, лаконичен, с премерени думи и без излишни украси, каза Кристин Димитрова.
С типичната за своята натура одухотвореност проф. Амелия Личева сподели, че в своите стихове е съчетала по-лични неща с това, което ѝ се струва важно за нас като хора - не само като българи, но и като европейци, това, което ни е важно в днешния ден. „Има стихотворение, което посветено на новата различност, на това, което се случва с нас като същества, разделени в свят, натоварен с много проблеми. Има стихотворение, което е отзвук на пандемията“, споделя проф. Личева.
Тя отличава като любимо стихотворението, което дава името на стихосбирката. „Потребност от рециклиране“ може да се свърже с противопоставянето на пластмасовия свят с този, който е наситен с културни значения и е естествен – това е трактовката на литературния критик и преподавател в Софийския университет Дария Карапеткова.
А какво означава „Потребност от рециклиране?
В книгата има опити за връщане назад към миналото – лично, колективно, съчетани с опити да бъдат изкарани пластове, които са ни важни сега – като човешки същества и носители на определена културна памет. Това е един от възможните прочити на заглавието.
Проф. Личева е категорична, че тя не пише, за да пише, а само когато има какво да каже. "Личната ми амбиция винаги е била книгите ми да са по-различни. Надявам се тази да е такава. Засега почти нямам нови стихове, тъй като те са нещо, което идва на моменти", каза тя пред Флагман.бг.
Професор Личева е в Бургас като част от журито в Националния литературен конкурс "Петя Дубарова", чийто финал е тази вечер.