Кирил Петков поиска рязко ускоряване на безплатното саниране и ограничаване на опциите за „вето“
Обяви го за "абсолютен приоритет"
Премиерът Кирил Петков е поискал ускоряването на санирането на сградите да стане „абсолютен приоритет“. Това става ясно от публикувана стенограма от заседание на Министерския съвет на 20 април. Тогава бе обсъден и одобрен доклад на регионалния министър за напредъка по изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради през 2021 г.
Според документа през миналата година по програмата са обновени 17 сгради в областите Добрич, София, Плевен, Сливен, Варна, Видин. Но Кирил Петков не е доволен от темпото.
„Тук трябва да обърнем, обаче, да го сложим на вниманието на всички ни. В ПВУ-то (Плана за възстановяване и устойчивост – б.а.) имаме над милиард и седемстотин по тези дейности. Ако обновяваме по 17 сгради, това ще ни отнеме около хиляда години, за да стигнем до това, което трябва да направим. И, всъщност, заедно трябва да работим тук, за да може тези цифри да се сменят, защото и това, което вие докладвахте: миналата година сме достигнали 99,4 процента и сме изпълнили 17 сгради. Явно, тази цел не може да бъде нашата цел за нашето правителство, така че, каквито промени трябва да направим със законодателството, защото знам, че е доста сложно в момента, но броят на сградите трябва да го качим многократно, ако искаме да усвоим парите и от ПВУ-то“, казва премиерът на правителственото заседание.
Вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова поставя обаче един въпрос: „В програмата през 2022 г. ще се изисква ли съфинансиране от страна на собствениците? Защото това би било една от пречките да се оползотвори Програмата напълно. В предишните периоди беше без съфинансиране, но обсъждахме и процент съфинансиране от хора и, ако в кризата и заради обедняването те не могат да си го позволят, това може да бъде блокаж за усвояване на средствата.“
Зам.-регионалният министър Явор Пенчев отговаря: „По моя информация беше предвидено финансирането да става на два етапа. Първият етап да включва сто процента финансиране, т.е. без участие на граждани и на етажна собственост като съфинансиране. Вторият етап, който започва в един по-късен период за тези лица, които са пропуснали да участват в първия етап, предвиждаше 20 процента съфинансиране. В момента е в процес на изработване нова методика. Доколкото знам, има официална среща в началото на месец май и, всъщност, през месец май ще се случи най-съществено изработване на новата методика за финансиране, и изобщо, за обследване на сградите като цяло.“
Отношение по темата взима и енергийният министър Александър Николов, след което Кирил Петков заключава: „Всъщност това трябва да ни е абсолютен приоритет, иначе няма как да си постигнем целите. И да видим, всъщност, дали всички хора в многофамилните жилища трябва да бъдат съгласни, за да започне. Ако направим там лека промяна, за да няма вето, както е в момента, би трябвало да се отворят много повече проекти.“
„Флагман“ направи справка в Община Бургас, откъдето ни информираха, че до момента не се е искало съгласие на всички собственици в многофамилните сгради, а на поне 67% от етажната собственост, както и че ако има нови правила, те не са запознати.
Или е само за Блокове?!
Това стана, след като мнозинството отхвърли по-рано в пленарната зала предложението за създаване на временна комисия за всички меморандуми, сключени от служебните правителства на Стефан Янев и настоящия кабинет. Предложението беше отхвърлено без никакви дебати в зала!
ОСТАВКА АМАТЬОРИ!