Провалът на всяка рехабилитация е нежеланието на пациента да участва в процеса
В сравнение с пациентите в слединсултно състояние, тези с травми много по-бързо си връщат нормалния начин на живот
Кинезитерапията след инсулт трябва да започва максимално рано, категоричен е Калоян Митев от МЦ „Д-р Стайков“ Бургас – най-модерният и оборудван с последно поколение апаратура за рехабилитация център в морския град.
Специалистът по рехабилитация коментира негативните аспекти, които пречат на възстановяването на пациентите и етапите, през които протича лечението след инсулт.
„За съжаление ставаме свидетели на изключително лоша тенденция. Много често инсултно болни хора се залежават прекалено дълго, преди да потърсят помощ. В тези случаи резултатите от терапията настъпват изключително бавно и много трудно, а на някои пациенти е почти невъзможно да се помогне, защото идват за лечение след години.
Рецептата за постигне възможно най-добри резултати в лечението е от три стъпки. Първо то трябва да започне в първите дни след прекаран инсулт, още преди пациентът да се е събудил дори и когато все още се намира в интензивно отделение. Вторият етап е рехабилитация в домашни условия, която да продължи без прекъсване в лека форма и внимателно. Третият много важен момент е получаване на специализирана помощ в центровете, които извършват кинезитерапия в болнични или извънболнични условия.
Работата ни с пациентите в слединсултно състояние протича в три фази. Пасивна – когато пациентът е с пълна пареза и не може да се движи сам. В тези случаи терапевтът извършва ръчно рехабилитацията, като си помага с някои от уредите за механична рехабилитация. Следващият момент е когато пациентът започва да прохожда и извършва сам някои от упражненията, но все още има нужда от подпомагане. Този процес отнема месеци и изисква постоянство от страна на възстановяващия се и пълна подкрепа от страна на близките, защото периода е труден и в повечето случаи продължава над година.
Винаги казвам, че нашата работа – на кинезитерапевтите, е помощно средство за пациентите. Те са тези, които трябва да бъдат целенасочени и както се казва да се заинатят, за да се постигнат резултати и подобренията да напреднат. Нежеланието на пациента да участва в процеса на рехабилитация е препъникамъкът, който спира възстановяването му.
На задължителния въпрос „След колко време ще се възстановя?“, винаги отговарям, че всичко зависи от желанието и постоянството. Имал съм пациенти с тежки диагнози, които постигат резултати и такива със сравнително леки, които с месеци не напредват в лечението, защото са пасивни и не полагат усилия.
Винаги давам пример с един конкретен случай. Пациент в средата на 40-те си години, атлет-маратонец. Неговото възстановяване след инсулт бе изключително бързо. Моята намеса в процеса на лечение, той сведе до минимум. Защото в момента, в който научи упражненията и как да ги прави, сам пое инициативата.
За съжаление мога да дам и обратния пример за пациент. Беше още момче, още ненавършило 20 години, с травма и поражения на централна нервна система, вероятно след катастрофа. Той просто не желаеше да участва във процеса на възстановяване. Просто всичко се случваше на сила, водеха го тук в медицинския център с придружител и със седмици не постигахме никакви резултати.
При кинезитерапията пациентът е най-важният. Рехабилитаторът и съвременните апарати с които работим тук в МЦ „Д-р Стайков“ са спомагателните средства без които не може, но за да се постигнат оптимални и бързи резултати, възстановяващият се трябва да работи за тях с желание.
В сравнение с пациентите в след инсултно състояние, тези с ортопедични травми много по-бързо си връщат нормалния начин на живот. Лечението им също минава през няколко етапа. Тук в голяма помощ ни е така наречения „Артромот“ – робот, специализиран за възстановяване на мобилността на ставите, но той не изключва задължителните гимнастики, механотерапии, велоаргометри и други елементи от рехабилитационния процес.
Специфичното тук е да локализираме, кое точно движение е проблем за изпълнение след травмата, след което работим в посока връщане на подвижността.
Спортните травми, те са предимно при хора в млада и активна възраст. За тези пациенти е от изключителна важност да си върнат на 100% предишната форма, за да са отново конкуренти на своите съперници на терена, в леката атлетика, на ринга и другите професионални спортни направления.
Нашият екип тук в МЦ „Д-р Стайков – Бургас и този на СБР „Стайков и фамилия“ в Слънчев бряг работи в тясно сътрудничество, което позволява да помагаме на нашите пациенти с всички средства на рехабилитация, балнео-, климато- и таласолечение“, коментира Калоян Митев.
Специалистът по рехабилитация и кинезитерапия провежда терапии и лечение в МЦ „Д-р Стайков“ Бургас. Час за преглед при лекарите специалисти по физикална и рехабилитационна медицина и назначаване на курс от процедури, можете да си запишете на тел.: 056 996 006 или 0892 996 006, 0896 996 006. Центърът се намира в Бургас на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).