Антрополог: Българите се изнасят от градовете, за да си имат къща с басейн
С 20 000 са намалели жените в детеродна възраст, но спадът при бебета е само с 400, каза Алексей Пампоров
Не може да се говори за връщане на хората в селата, а към периферията на градовете. Тази тенденция започна още при правителството на Симеон Сакскобургготски. Тъй като след влизането ни в ЕС, вече не се налага гражданите да чакат с години за автомобил и без проблем могат бързо да пътуват до работните си места, те предпочитат да си имат къща с басейн на 20 минути път от индустриалния район. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия антропологът и експерт по демография доц. Алексей Пампоров.
„България сега бере плодовете на демографската криза от началото на Прехода. Тогава имаше една позитивна и една негативна тенденция“, добави той.
„Позитивната тенденция бе, че започнахме да живеем по-добре. Спрямо времето на социализма хората увеличиха средната продължителност на живота си - при мъжете с около 6-7 години, а при жените – почти с десетилетие“, обясни доцентът.
„Българският бейби бум е в средата на 70-те. Докато не умре поколението, родено до 1976 г, ще има натрупване на възрастно население“, изтъкна той.
„Имаме намаляване с 20 000 жени в родилна възраст, т.е. представителите на нежния пол между 15 и 49 години са по-малко, а в същото време децата са само с 400 намалели. Трябва да гледаме обаче коофицентът на плодовитост, защото при застаряващо население стойността за раждаемостта е подвеждащо ниска“, коментира експертът.
„Смъртността в България обикновено е около 18-19 промила. Сега в момента е 21. Демографските процеси в България са сходни с тези в Германия, Италия - където има застаряване на населението”, добави той.
По думите му в страната ни няма добра демографска политика и грижи за възрастните хора.
„Увеличаваме средната продължителност на живота, но намаляваме средната продължителност на живота в добро здраве”, каза още антропологът.
Които копаят гроб другиму,да дойдат да ми изкопат един басейн на вилата.....а...