Войната оставила отпечатък в поезията на Радой Ралин, синът му благодари на Недялко Йорданов
Кин Стоянов вярва, че стиховете са най-силният психотерапевтичен акт за разделеното българско общество
Втората световна война остави много голям отпечатък в поезията на Радой Ралин. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ синът му Кин Стоянов.
„След като започна агресията за Украйна, направих един таг за поетите и войната. Може да го намерите във Фейсбук. Там публикувам стихотворения от класици и от съвременни български поети, защото мисля, че в момента поезията е най-силният психотерапевтичен за обществото акт, когато то е изключително разделено“, добави той.
Обществото е фрагментирано за разлика от 1999 г., когато до нашите граници отново имаше война и нещата изглеждаха малко по-различно, коментира синът на сатирикът.
Той показа в ефир най-новото издание „Радой Ралин Събрано“, направено по случай 100-годишнината на поета.
„Искам да изразя синовната си благодарност към всички хора, които наистина превърнаха тази 100-годишнина от рождението на Радой Ралин в събитие. Благодаря на неговите приятели, сред които поетът Недялко Йорданов, който е един от основните инициатори на тази книга, и литературния критик Божидар Кунчев, който готви друго издание“, заяви Кин Стоянов.
На 27 април пък ще има спектакъл, посветен на Радой Ралин в Сатиричния театър в София.
„Ние ще направим едно фототипно издание на „Люти чушки“. Ако баща ми бе свидетел на това, би ме укорил и би ме попитал „Какво направил за леля си Блага Димитрова“, сподели Стоянов.
„Това внимание, което Радой Ралин предизвиква около своята 100-годишнина, трябва да е повод за една инициатива. Отправям това като предизвикателство към Министерството на културата, защото имаме една кохорта от хора на духа“, добави той.
„Това не са само български писатели, а и артисти, музиканти, художници. Те са духовните проводници, които проведоха българската култура от 20-ти в 21-ви век. Държавата трябва да подкрепи културните институти, да се играят пиесите на Валери Петров, Иван Радоев, да се слуша музиката, както направи акад. Пламен Карталов на Лазар Николов, който също навърши 100 години“, каза синът на Радой Ралин.
„Баща ми отказваше ордените, но с гордост показваше своя войнишки кръст за храброст, който е получил през Втората световна война“, добави той.
„Точно тези медии, които сега подкрепят политиката на Владимир Путин, десетилетия пишеха срещу него. Те обичат да споменават, че той е носител на орден „Георги Димитров“. Той отиде да го получи, но вместо да благодари на Тодор Живков, който му го даде, каза „Невероятно, но факт“ и си излезе от залата. Това бе някакъв акт на протест“, заяви Кин Стоянов.
„Баща ми винаги е искал да живее със съдбата на народа си. Дълги години бе безработен и нямаше как да се осигурява. Той отказваше да бъде включен в някакви списъци за персонални пенсии и каквото и да е друго“, каза още синът на Радой Ралин.