10 причини опитите да промените партньора да са огромна грешка
Защо не трябва да се опитвате да променяте някого
Една от най-големите грешки, които много хора допускат във връзките си, е да се опитват да променят партньора си. Обикновено това желание започва да се надига след като фазата на медения месец започне да отминава. Тогава е и времето, в което започваме да виждаме негативните черти от характера и личността на партньора ни, пише az-jenata.bg.
Влюбването е белязало бурния страстен период, в който сме виждали партньора си с розови очила. Той ни се е струвал перфектен. Държал се е с нас по идеален начин. Пеперудите са пърхали силно в корема ни и са замъглявали преценката ни, карайки ни да виждаме партньора си като идеалния и мечтания за нас.
Но след като този период отмине, много хора изпитват желание да променят онези черти у партньора си, които не харесват. Оттук започват и проблемите.
Защо най-голямата грешка в една връзка е да опитвате да промените партньора си? Ето 10 причини за това.
1. Партньорът ви няма да се промени.
Колкото и да настоявате, каквито и методи да използвате (скрити или явни), партньорът ви няма да се промени, освен ако той самият не го желае. Когато настоявате пред някого да промени мисленето си, навиците си, разбиранията си, начините, по които реагира, в повечето случаи ще получите отпор. Този отпор вероятно ще прерасне в постоянен конфликт, а това ще разруши отношенията.
2. Вместо да се концентрирате върху промяната на партньора си, подобрете собствения си живот.
Онова, което можете да направите най-добре е да се погрижите за собствения си живот. Ако сте сигурни, че искате промяна, работете върху себе си. Само онзи, който иска да промени нещо, го прави. Когато някой друг отвън го кара да направи това, вероятността да има успех е минимална.
3. Съсредоточаването върху промяната на партньора може да отмести фокуса от важните проблеми.
Всяка връзка има своите проблеми. Някои са осъзнати, други лежат скрити под повърхността. Вместо да се концентрирате върху набелязването и решаването им, вие се фокусирате върху това да промените партньора си по начин, който да ви допада. Ако не приемате половинката си какъвто е, това ще създава още повече проблеми във връзката в допълнение към онези, които вече имате.
4. Ако промените гледната си точка, нещата също ще се променят.
Понякога човек трябва да проявява гъвкавост. Ако започнете да приемате недостатъците на партньора си по различен, по-позитивен начин, ако се опитате да погледнете от неговата гледна точка, може би ще осъзнаете, че не е нужно да го променяте. Няма и да сте толкова разочаровани от него, защото ще започнете да виждате света по по-цветен и разнообразен начин, а това обогатява.
5. Партньорът ви може да спре да говори с вас за важните неща.
Ако половинката ви винаги очаква да го нападнете заради различната му гледна точка от вашата, той може да спре да общува с вас по искрен и задълбочен начин. Може би ще започне да крие мнението си по важни въпроси, защото му е омръзнало да влиза в словесна битка за това кой е прав и кой греши.
6. Промяната на партньора може да нанесе още повече емоционални рани.
Когато сте съсредоточени в желанието си да промените половинката си, това може да нанесе емоционални рани и на двамата, които да се задълбочат, и дори да не зараснат. Ако се опитате да чувате и приемате гледната точка на партньора си, нещата ще се случват по-гладко и безболезнено.
7. Желанието за промяна на някого пречи на способността ви да прощавате.
Способността да прощаваш е изключително важна. Може да ви звучи твърде библейско, но това е неизменна част от общуването, създаването и поддържането на връзки и отношения с хората въобще. Ако постоянно се опитвате да променяте партньора си, ще забравите да прощавате. Ще започнете да вярвате, че само вие сте прави и че само вашата гледна точка е от значение. А това съвсем не е така.
8. Поемете отговорност за вашата страна от конфликта.
Много от конфликтите назряват заради стремежа на партньорите да докажат своята правота. Не отстъпват от своята гледна точка и всячески се опитват да спечелят войната. Това разрушително поведение с времето наистина предизвиква отдалечаване и неодобрение към партньора, които се засилват още повече с всеки следващ сблъсък. Вместо това опитайте да поемате отговорност за своята страна от конфликта. Помислете къде грешите и къде може би е добре да отстъпите.
9. Опитите да промените партньора може да доведат до край на връзката.
Всеки има своя праг на търпимост. Някои хора търпят дълго някой да им натяква, че грешат и да се променят. Други бързо взимат решението да се отдръпнат. И в двата случая желанието да променяте някого води до едно – разпад на връзката.
10. Желанието да променяте човека до себе си ви пречи да сте уязвими.
Когато постоянно водите битка в името на промяната на партньора ви, вие ставате все по-нащрек и все по-самодостатъчни, автономни. Това не е лошо като цяло, защото може да ви помогне да се справяте с трудностите в живота сами, без да разчитате на друг. Но от друга страна, може да ви попречи да бъдете уязвими, да задълбочавате интимността и близостта си с партньора. Има вероятност да спрете да можете да оценявате подкрепата, която ви се дава.